Kanada

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3501×

Příbuzná témataKanada

Rozloha:
9.976.139 km

Obyvateľstvo:
18.753.100

Hustota obyvateľstva:
3 na km

Hlavné mesto.
Ottawa , 994.300
Najväčšie mesto:
Toronto , 3.893.046 obyvateľ

Úradný jazyk:
Anglicky hovorí 63% populácia,
Francúzky 25%

Najviac sa dováža:
Auta, textil, železo a oceľ, spracované potraviny
ovocie a zelenina

Najviac sa vyváža:
Stavebné drevo, zemný plyn, železná ruda,
farebné kovy, papier a lepenka, chemikálie,
drevo papierovina, pšenica

Mena:
Dolár (1 dolár = 100 centov)

Hrubý národný produkt:
601.329 mil. amerických dolárov

Lesníctvo:
Krajinu približne zo 43% tvoria lesy, z nich 80%
sú ihličnaté , predovšetkým smreky, jedle,
borovice, ceder a tsuga kanadská. Kanada
je najväčší svetový producent dreva,
druhý najväčší výrobca papieroviny
a tretí najväčší vývozca papieru.

Zemepisné údaje:
Kanada je druhou najväčšou krajinou sveta. Väčšinu severnej časti krajiny tvoria staré vyvreté
metaforované horniny Kanadského štítu, tiahnúc sa od Skalistých hôr až k Atlantskému oceánu a s južnej časti Arktídy až k Veľkým jazerám. Na juhovýchode štítu úrodné a hojne osídlené nížiny okolo rieky sv. Vavrinca a Veľkých jazier. Západná časť štítu tvoria Skalisté hory a rada pohorí pozdĺž Tichého oceánu. tieto hory bránia šíreniu oceánskeho klimatu do vnútrozemia. Mnohé vrcholy presahujú výšku 3000 metrov , najvyššia hora Mt. Logan meria 6050 metrov nad morom. V Kanade sú štyri hlavné vodné sústavy: Veľké jazerá a Sv. Vavrinca : sústava Hudsonského zálivu s riekami Alabami , Nelson a Chuchill : panva Mackezie ktorou preteká najdlhšia kanadská rieka Mackenzie (4242 km) vlievajúca sa do Severného ladového oceánu : arieka Fraser vlievajúca sa do Tichého oceánu. Podnebie:
Kanada má vnútrozemné podnebie s veľmi studenými zimami, ale leto sú teplá a slnečná. Priemerná teplota v Winnipegu v januári je 15°C , ale na severe od polárneho kruhu sa teplota v tom istom období pohybuje v –30°C. V lete je v Winnipegu priemerná teplota 19°C a dalij na severe asi 15°C, keď dni sú dlhé a slnečné. Ročné zrážky vo vnútrozemí Kanady sú 100 cm a menej. Miesta s najväčšími zrážkami sú v západných horách, kde je bežný priemer cez 200cm. Rybolov:
Napriek tomu že Kanada nepatrí k prví desiatich veľmociam, 1,5 miliónom ton ročne sa radia k veľmi vývozcom rýb.

Hlavné oblasti lovu rýb sú v blízkosti Newfoundlandu.

Energia:
Kanada je energicky sebestačná a potreby energie pokrýva svojím zdrojom ropy a zemného plynu z oblasti Prérií, uhlia z Britské Kolumbie a vďaka obrovskému rozvoju Hydroelektráreň.

Poľnohospodárstvo:
Pre Kanadu bolo poľnohospodárstvo vždy dôležité, pretože dnešná poľnohospodárska výroba zamestnáva menej než 4% pracujúcej populácie. Asi 7,3% celkovej rozlohy zeme tvorí orná pôda a pastviny. Poľnohospodárstvo predstavuje asi 8% kanadského vývozu. Zďaleka najväčší rozsah poľnohospodárskej pôdy sú v prériách a oblastiach Alberty, Saskatchewanu a Manitoby. Doprava:
V krajine je cez 390000 km diaľnic vrátane transkontinentálnych ciest a Aliašské diaľnice. Transkanadská diaľnica (7776 km) je najdlhšia vydláždená diaľnice na svete. V Montreale, Toronte a Vancoure je metro a v Calgery a Edmonte majú špeciálni mestský dopravný systém. Železnice merajú celkom 85 563 km. Päť leteckých spoločností poskytuje služby ako vnútroštátne, tak aj medzinárodné. Hlavné prístavy sú Halifax, Montreal a Vancouru.

Obyvateľstvo:
V mestách predovšetkým v južnej časti, žije 76% všetkých Kanaďanov. Najľudnatejšia provincia je Ontario, kde žije 10 746 000 obyvateľov. Quebec má 7 208 800 obyvateľov a Britská Kolumbia 3 535 100 obyvateľov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?