Kanada

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2853×

Příbuzná témataKanada

Kanada sa nachádza v severnej Amerike. Rozprestiera v smere J-S od severných hraníc USA po severný ľadový oceán a v smere Z-V od Tichého oceánu po Atlantický oceán.
Rozlohou patrí medzi najväčšie štáty sveta – 9 976 139 km2. Správne členenie

Hlavné mesto: Ottawa
Provincie: Alberta, Britská Kolumbia, Manitoba, New Brunswick, Newfounland, Nové Škótsko, Ontario, Ostrov princa Eduarda, Québec, Saskatchewan,
Teritóriá:
Severozápadné teritóriá, Yukon

Geografické pomery

Väčšina územia Kanady sa nachádza na geologicky veľmi starom útvare – Kanadskom štíte. Východná časť územia tvoria nížiny, plošiny s nízkymi pahorkatinami s nadmorskými výškami do 1000 m. Od severu na juh sa západnou časťou územia ťahajú Skalnaté hory s najvyšším štítom Kanady Mount Logan (5959 m). Pobrežie Kanady je členité s mnohými poloostrovčekmi, zálivmi a ostrovčekmi. Veľká časť územia je pokrytá rozsiahlymi lesmi. Severná časť krajiny leží v pásme s večným mrazom. Priaznivejšie klimatické podmienky sú na juhu a juhovýchode krajiny.
V Kanade sa nachádza tisíce jazier, najvýznamnejšie sú Veľké kanadské jazerá – Ontárijské, Michigenské, Erijské, Hurónske a Horné, ktoré tvoria hraničné územie s USA. Najvýznamnejšou riekou je rieka Sv. Vavrinca, ktorá odvodňuje juhovýchodnú časť územia.

Obyvateľstvo

Počet obyvateľov (r. 80): 23 627 tisíc
Obyvateľstvo tvoria potomkovia britských a francúzskych kolonistov. Frankofónne obyvateľstvo sa sústreďuje do provincie Québec, počet francúzsky hovoriacich Kanaďanov je okolo 6 mil. V Kanade žijú významné skupiny príslušníkov prisťahovaleckých národov – Nemci, Poliaci, Taliani a pod. V krajine žijú zástupcovia pôvodných obyvateľov – indiáni a na severe inuiti.
Obyvateľstvo je sústredené v južných a juhovýchodných oblastiach krajiny. Veľká časť obyvateľstva žije v mestách (78%). Najvýznamnejšími mestami sú:
Montreal, Toronto, Winnipeg, Calgary, Edmonton, Vancouver, Québec.

Hospodárstvo

Kanada je veľmi vyspelá priemyselná krajina s vyspelým poľnohospodárstvom

Poľnohospodárstvo

Orná pôda predstavuje 4,8 % rozlohy krajiny, lúky a pastviny 2,6 %, lesy 34,5 %. Prevažuje živočíšna výroba – hovädzí dobytok, ošípané, hydina, ovce. Kanada je aj zásobárňou obilnín. Pestuje sa najmä pšenica, jačmeň a ovos.

Poľnohospodárstvo je významným producentom kukurice, zemiakov, repky, ľanu a sóje.

Priemysel

Najvýznamnejšími odvetviami sú ťažba palív a rúd, hutníctvo, energetika, strojárstvo, drevospracujúci a papierenský priemysel, potravinársky priemysel a textilný priemysel.
Významná je ťažba palív (uhlie, ropa, zemný plyn). V ťažbe niklu, zinku, molybdénu azbestu, síry, zlata, kobaltu, titánu, striebra, uránu, hliníkových rúd patrí Kanada medzi prvé štáty na svete.
Na juhovýchode krajiny prevláda strojárstvo, hutníctvo, textilný, chemický a potravinársky priemysel, na juhozápade drevospracujúci a papierenský priemysel, hutníctvo farebných kovov a strojárstvo. Najpriemyselnejšou provinciou je Ontário. Kanada je význačným producentom elektrickej energie.

Kanada je rozľahlá krajina s veľkými nedotknutými územiami, prírodnými krásami ale aj s veľmi vyspelým priemyslom a poľnohospodárstvom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?