Kanada

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2128×

Příbuzná témataKanada

Kanada pokrýva väčšinu severnej časti severoamerického kontinentu, s rozlohou väčšou než USA. Kanada ma veľmi rôznorodou topografiou. Na východe hornaté provincie majú nepravidelnú pobrežnú hranici v zálive St.Lawrence a Atlantického oceánu. Roviny St.Lawrence pokrývajú väčšinu južného Quebeku a Ontaria, a vo vnútrozemí pokrývajú väčšinu južní Manitoby a Sasketchwanu a väčšinu Alberty. Tieto plochy sú najviac kultivované a vhodne pre pestovanie, ( väčšinou obilia ). Tieto plochy sú oddelené lesnými porastami, ktoré začínajú od jazier Superior a Huron. Ďalej na západ bližšie k Pacifiku, väčšina BC, Youkon a časť zapadni Alberty sú pokryté paralelnými horskými vrcholmi vrá­tane Skalistých hôr. Hranice Pacifiku s pobrežnými horami ma hodne fjordu a kanálu. Najvyššia hora na pobreží je Mount Logan (6.050m), ktorá je na Yukonu. Kanada má veľké množstvo jazier, veľkých a malých. Mimo veľkých jazier okolo Toronta je tu tiež ďalších 9 väčších jazier, ktoré sú viac ako 160 km dlhé, ďalej 35 jazier, ktoré sú viac ako 80 km dlhé. Ďalej sú tu 2 hlavné riečne systémy a to St.Lawrence a Mckenzie, ktoré dokopy merajú viac ako 3,058 km. Kanada je široká, vzdušnou čiarou od západného k východnému pobrežiu 5,500 km, s 300,000 km asfaltovými a 530,000 km neasfaltova­nými diaľnicami. Kanada ma najväčšiu diaľnicu na svete "Trans-Canada Highway" ktorá je 7,775 km dlhá a spája západné pobrežie s východným. Colné pravidla o vstupe

Osoby navštevujúce z SR potrebujú platný pas, vízum ktoré môžu obdržať na kanadskej ambasáde. Všetky osoby, ktoré vstupujú na územie Kanady musia vyplniť colné prehlásenie. Tieto informácie platia pre všetkých turistov na dočasný pobyt. Na dlhší pobyt alebo obchodnú akti­vitu sa vzťahujú iné pravidlá. Všeobecne je povolené 1.1 litru liehovín, nebo 8 litrov piva pre osoby staršie ako 19 rokov. Ďalej si môžete priviesť až 50 cigár, 200 cigariet a 400 gramov tabaku, takisto iba ak máte viac ako 19 rokov. Návštevníci si môžu so sebou priviesť športové zariadenie pre svoje vlastné používanie bezcolne, ale musí byť prihlásené pri vstupe. Návštevník nemusí mať federálne povolenie na pušku a brokovnicu (pozn. tieto však nieje povolené dovážať, jen na špeciálne povolenie ktoré musí byť vybavené do­predu) ďalej rybárske prúty a náradie. Pri puškách a brokovniciach musí byť pri vstupe zaregistrované sériové číslo. Zbrane si musíte vziať so sebou späť. Ďalej je povolených 200 nábojov na lov na osobu bezcolne.

Revolvery, pištole a plne automatické zbrane sú zakázané. Individuálne povolenie je vyža­dované na lov a rybárčenie.

Colné kancelárie

Sú na každom colnom prechode.

Kanadské provincie:

Alberta
British Columbia
Manitoba
New Brunswick
Newfoundland
Nové Škótsko
Ontario
Prince Edward Island
Quebec
Sasketchwan
Northwest Territories
Yukon Territory

Hustota obyvateľstva je 7.5/m2 (1 mil je 1600m)

Hlavné mesto je Ottawa. Najväčšie mesto je Toronto s 3,893,046 obyvateľmi.
Montreal - 3,127,242
Vancouver - 1,602,502

Britská Columbie
leží na západnom pobreží Kanady, pri Pacifiku

Hovorí sa, že je to najkrajšia kanadská provincie a toto je potvrdené na každom SPS, kde nad každým číslom je nápis "Beautifull British Columbia" (prekrásna Britská Kolumbia). Z tohto dôvodu budeme venovať tejto provincii najviac miesta. Tato provincie je najviac navštevovaná turistami obzvlášť Nemcami, ktorí BC milujú pre svoje roz­siahle priestory, ukľudňujúce prechádzky, nádherné hory, divokú zver a ryby atď. Tu môžete ísť a ísť dni a dni a stále nieste na konci. To isté môžete robiť na vode, kde sa môžete do­stať až k Arktickému oceánu a ísť prírodou, kde len veľmi málo vkročí ľudská noha. Je to nádherný pocit voľnosti, kde sa môžete stratiť od civilizácie a nikto vás nemusí nikdy nájsť. Peňažná jednotka je kanadsky dolár, ktorý sa pohybuje v súčasnej dobe medzi 40 – 45 Sk za 1 dolár. Každá provincia má svoju provinčnú vládu, ktorá spravuje všetky provinčné záležitosti. Ich právomoc sa nevzťahuje na Federálnu políciu, telekomunikácie a rybárstvo, ktoré sú spravované federálnou vlá­dou. Chcete priviesť vaše auto do Kanady tak si prečítajte dokumentáciu o dovoze automobilov.Vancouver a čo môžete vidieť a robiť:

Vancouver je pomenovaný po námornom kapitánovi Georgovo Vancouverovi, ktorý sa plavil v Krá­ľovskom námorníctve. Tento však nebol prvý, ktorý prišiel do Vancouveru. Jednými z prvých boli páni Malaspin a Galiano (nevie sa kto skôr), ktorí viedli španielsku expedíciu tohto pobrežia.
Kapitán Vancouver bol vrelo vítaný miestnym indiánskym kmeňom zvaným a ešte existujúcim Mus­queam band. Aj napriek tomu však Vancouver tu strávil len niekoľko dní, ale nechal za sebou svoje meno. Vy môžete takisto očakávať, že budete vrelo uvítaní, a môžete ostať tak dlho ako budete chcieť.

Mô­žete sa ísť prejsť na Spanich Banks (Španielska pláž), nádherná pláž len 10 min od centra, alebo strá­viť odpoludnie na pláži English bay, ktorá je priamo v centru. Odtiaľ sa môžete rozhliadnuť na krásne zalesnené hory alebo siluety mesta za vami. Môžete vidieť okolo plávajúce zaoceánske lode alebo menšie plachetnice, ktorých je tu v lete viac ako dosť. Potom budete počuť to známe, "tu je tak krásne, ja tu chcem bývať". Nemôžete sa im diviť. Mesto je často na vrchole rebríčku najobľúbenejších svetových miest ako naj­lepšie mesto na svete pre jeho množstvo kvalít. Severoamericky Zväz novinárov vybralo toto mesto ako najlepšie medzinárodné centrum v rokoch 1998 a 1999. Títo opakujú len to isté čo si myslí 2 mi­lióny ľudí, ktorí tu bývajú (samozrejme kým neprší). Je to miesto, kde je všetko, hory, more, mierne počasie a práve toto je výhodou pre všetky možne športy po cely rok. Pre turistov je to ukľudňujúce. Môžete tu lyžovať, hrať golf, jazdiť na plachetniciach. Je tu veľa cestičiek na prechádzky, jazdu na bicykli alebo pobehovať (=jogingovať) okolo Stanley parku a pritom pozorovať nádherné okolie. Môžete ísť na kolieskových korčuliach na "sea wall" a dýchať čerstvý, ešte neskazený vzduch. Môžete tu vidieť veľa ľudí z rôznych kútov sveta a ich kultúru. Severoamerickou, ázijskú, európsku, indickú, indiánsku a skúsiť niektoré z ich jedál z viac ako 25 rôznych druhov kuchýň, ktoré sú ponú­kané vo 4000 reštauráciách a bistrách. Vancouver je 3 najväčšie severoamerické centrum, kde sa točia filmy pre Hollywood.( po Los Angeles a New Yorku) Najznámejšie a najpopulárnejšie boli a sú točené práve tu napr.:Akty X a mnoho ďalších, ktoré aj vy môžete vidieť na TV. Centrum Vancouveru
je moderné a stále budované. Budovy sú lesknúce z dymovým sklom a je tu čisto. V centre Vancouveru si môžete prehliadnuť Vancouver Art Gallery, Marine Building, the new library, ktorá stála $100 000 000 a je to moderná porozumenie rímskeho kolosea. Oproti je nové divadlo, ďalej je tu GM Place a BC Place, kde sa hrá hokej (Vancouver Cannucks) a uskutočňujú ďalšie špor­tové a iné udalosti (napr. košíková -Vancouver Grizlies). Ďalej tu vidíte mnoho obchodov a nákup­ných stredísk podzemou ako je na rohu ulíc Georgia a Granville. Ďalej sa choďte pozrieť na CN IMAX theatre, kde vám premietnu filmy na platne, ktoré je 5 poschodí vysoké. Chinatown (Čínske mesto)
Severoamerické druhé najväčšie čínske centrum po San Francisku. Toto živé obchodné centrum je na východ od centra Vancouveru. Je vám tu ponúkané dim sum, stredoveké korenie na liečbu, exotické ryby i sušené, hydina, pečené kurčatá alebo prasa po pekingsky, rôzne korenia a čaje.

Piatky a soboty v lete sú vyhradené na pouličný predaj, kde môžete zohnať mnoho veci z Ázie (celkom lacno, na Ka­nadské pomery). Je tu klasická čínska záhrada, "the forst authentical chinese garden" jediná, ktorá bola postavené mimo Číny, kde sú zlate rybky a všetko bolo vybudované tak, aby bola vytvorená perfektná harmónia a atmosféra. Gastown
Na sever od Chinatown, kde je ulice vydláždená kameňom (miestna rarita), tehlové fasády a antické parné hodiny(pekne) - ozvena minulosti. Gastown bolo pomenované po zakladateľovi, Gassy Jack Deighton, je tu dobre jedlo, suveníry a umelecké predmety z indiánskymi i ázijskými námety. sú tu nočné kluby a kabarety. Granville Island (ostrov)
Kedysi priemyselný areál premenený na moderné turistické centrum, ktoré sa teší veľkej pozornosti. Je tu mnoho rôznych obchodíkov, väčšinou s umeleckými výrobkami a suvenírami. Granville Island stoji za prehliadku, je to tu na cely deň. Je tu veľký vyber ručne robených výrobkov. Je tu niekoľko galérií, divadlo, umelecká škola, veľký obchod s hračkami a niekoľko dobrých reštaurácií. Je tu veľký verejný market, kde môžete kúpiť všetko k jedlu od čerstvej zeleniny až po umelecké výrobky od miestnych umelcov a podnikateľov. Science World (vedecky svet)
Na druhom konci od False Creek, science world je umiestnený vo veľkej geometrickej guli vystavenej zo sklenených panelov, ktoré vám umožnia vyskúšať ako sa veci pracujú vo fyzike, chémii, zoológii. Bude tu zábava (hlavne deti). Je tu Omnimax Theatre - svetový najväčší biograf s premietaním do­okola, že mate pocit ako by ste boli súčasťou toho čo sa vo filme ukazuje. Zamerané je na prírodu a vedu. Pozor filmy sú tak skutočné urobené, ako by ste boli na mieste a niektorých ľudí vyvedie z miery a robia sa im závraty, z rôznych záberov.

Robson Strasse. Takisto v centre mesta, táto sa môže porovnať s Rodeo Drive, je tu mnoho obchodíkov a reštaurácií s cudzokrajnou príchuťou. Robson vyúsťuje do Denman Street, ktorá má "funkier" – ľudový nádych. Na západ odtiaľto je Stanley Park, jeden z najväčších a najnavštevovanejších parkov v meste. Tu môžete stráviť celý deň prechádzaním, jazdou na kolieskových korčuliach, na bicykli alebo iba v pokoji odpočívať v tieni a pozorovať oko­lie. Bicykle a korčule sa dajú ľahko požičať na rohu Denman a Georgia a požičiavajú sa na hodinu i viac a nieje to tak drahé0
Môžete sa prechádzať po "sea wall" okolo oceánu, alebo si dať kolečko ( môžete si "zajogovať") ako mnoho "nadšencov". Cesta okolo tohto parku je presne 10 km. Je tu Vancouver Aquarium, kde mô­žete vidieť rôzne vodné živočíšstvo a živú veľrybu.

Môžete si zájsť na Prospekt Point, v sevo-zapadnej časti parku a prehliadnuť si Grouse mountain alebo sa poobzerať do nádherne zásobeného obchodíku so suvenírami, kde sa vám srdce rozbúši, keď uvidíte toľko druhov indiánskych a iných suvenírov si môžete zakúpiť alebo len prehliadnuť ale stoji to za to keď už tu budete. Ďalší takýto je na Granville Island, kde je takýchto viac. Vancouver Museum. Par krokov od Granville Island, je jedno z najväčších múzeí v Kanade, ktoré má vysoké interaktívne Pacific Space Centre a planetárium. University of British Columbia. UBC
Univerzita, kde študuje ročne 36 000 študentov a táto je kanadská 3 najlepšia a najlepšia v západnej Kanade. (štúdie pre cudzích študentov stoja asi tak $35 000)
Je tu Antropologické múzeum so svetovými zbierkami severozápadných indiánskych nálezísk. Ďalej je tu klasická Nitobe Japonská záhrada a jedna z Kanadských najstarších botanických záhrad, zriadená v r. 1912. Van Dusen Botanical Gardens

V tejto botanickej záhrade nájdete prekrásne kvetiny a špeciálne ruže, fuksie, ďalej niektoré zriedka videne niekde inde. North Shore (severný breh)

Jedno z najkrásnejších výhľadov na Vancouver nájdete práve z North a West Vancouveru. (West Van­couver, bol odhlasovaný už po niekoľkých rokoch ako najlepšie miesto na bývanie v Kanade, takisto ale najdrahšie). Niektoré poštovné adresy tu patria medzi najprestížnejšie v Kanade. S horami v pozadí výhľad na more vpredu, North Shore ponúka rekreáciu po celý rok, špeciálne lyžovanie na Grouse Mountain, Seymour Mountain, alebo Cypress mountain, všetky na dosah ruky. Môžete tu takisto pre­vádzavať snowboarding, alebo ukľudňujúce prechádzky po horách. Dole pri vode nájdete parky, ná­kupné strediská a reštaurácie. Môžete si prenajať plachetnicu a previesť sa po mori. Na severnom brehu sa môžete dostať sa Seabusem z centra alebo cez First Narrows Bridge (most, ktorý pripomína Golden Gate Bridge v San Franciscu), alebo cez second Narrows Bridge. Deep Cove. (hlboký záliv)

Kľudná a pokojná je táto prímorská dedinka, ktorá vyrástla s chatiek rezidenčného areálu. Miestni umelci tu ukazujú a predávajú ich výtvory v obchodíkoch. Deep Cove je začínajúcim miestom na po­pulárnu cestu Baden-Powell Trail, po ktorej sa môžete dostať cez hory až do Horshoe bay (záliv, kde sa nastupuje na ferry, ktorá vás dovezie na ostrov Vancouver). Capilano River Park and Salmon Hatchery (farma salmonu)

Toto je BC prvá rybia farma a ukazuje celý cyklus vývinu salmonu od vyliahnutia až do pustenia do oceánu. Môžete sem dojsť autom alebo ísť pešo, po ceste, ktorá vedie ihličnatým lesom až k priehrade zvanej Cleveland Dam, kde je Capilano Lake (jazero), ktoré zásobuje dedinu Vancouveru s pitnou vodou.

Capilano Suspension Bridge (visiaci most)

Najdlhší visiaci most na svete je práve tu a je 137 m dlhý a pne sa cez kaňon, ktorý je 70 m nad riekou Chuze. Tento most je prinajmenšom vystrašujúci cez jedno storočie. Takisto tu môžete vidieť väčši­nou ako indiáni vyrezávajú totemové stĺpy. Lonsdale Quay Market (tržnica)

S viac ako 80 obchodíkov s reštauráciami, tento market ponúka čerstvé ovocie, morské ryby, mäso, mliekárenské výrobky, kvetiny a pečivo. Takisto môžete pozorovať lode v prístave alebo ako plávajú okolo z vyhliadkovej paluby alebo s blízkeho parku pri mori.

North Shore Museum

Tu môžete vidieť zaujímavú zbierku indiánskych výrobkov kmeňa "Coast Salish" a ukážky ako in­diáni stavajú loďky. Royal Hudson Steam Train (parnou lokomotívou do Squamish)

Dvojhodinová jazda starodávnou lokomotívou snáď najkrásnejšou prírodou v Kanade. Park Royal Shopping Centre and Ambleside Village park (nákup a prechádzka pri mori)

Jedno z prvotriednych nákupných stredísk na pobrežnom parku vo West Vancouveru. The Grouse Mountain (jazda lanovkou a pohľad dolu)

Choďte 1,100 m vysoko nad more za 8 min. a potom sa rozhliadnite. Čo uvidíte je k nezaplateniu. Pohľad na celý Vancouver a keď je čistá obloha môžete i vidieť horu Mt.Baker, ktorá je nevyhasnutá sopka v štáte Washington, je celý rok zasnežená. Je vzdialená približne 100 km od Vancouveru. (pozn. v zime 98-99 tam napadlo 21 metru snehu). Ďalej je na Grouse veľa cestičiek, a v zime sa cez deň a dlho do noci lyžuje. White Rock (myslíte si, že ste v Malibu)

Vetrík od mora je vždy osviežujúci vo White Rock na Boundry Bay (zálivu), len 5 km od US hranice na Hajveji č. 99. White Rock hranici so Surrey, ktorá má farmársky nádych. Prechádzka okolo pláži vo White Rock ponúka reštaurácie, kaviarne, malé galérie a butiky. V Národných parkoch sa nachádza mnoho kempingov. Je tu viac ako 350 parkov a rekreačných oblastí ako aj 100 ekologických rezervácií z nich niektoré sú práve v blízkom okolí Vancouveru. Horolezectvo
Horolezci tu nájdu naozajstné potešenie. Od Squamich až na Whistler okolo Sea to Sky diaľnice je asi tak 900 stúpačiek pre nováčikov, pokročilých a skúsených horolezcov. Tie najpopulárnejšie sú:

Stawamus Chief
Skala v podobe indiána Stawamus Chief a stúpa do výšky 652 m nad hladinu mora len na juh od Squ­amish. Najlepší horolezci z celého sveta sem jazdia si vyskúšať svoje schopnosti

Smoke Bluffs
Ďalšie miesto odkiaľ je vidieť na Squamish sú asi tak 50m a sú veľmi populárne.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?