Kamene a minerály

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 8833×

Příbuzná témataKamene a minerály

KAMENE A MINERÁLY
Kamene sú materiály ktoré okrášľujú zemský výzor. Niektoré ktoré boli formované milióny rokov z minerálov- kryštálov z rozdielnych prírodných zložiek. Kamene prichádzajú v mnohých farbách a tvaroch. DRAHOKAMY
Čisté, trblietajúce a bohato sfarbené kryštály sú volané drahokamy. Aj keď sú stvorené z obyčajných geologických podmienok, drahokamy sú neobyčajné, vzácne a krásne. Niektoré drahokamy však nie sú minerálmi. Napríklad jantár, gagát, a perly sú vytvorené zo zvierat a rastlín. Niektoré hrboľaté drahokamy sa trblietajú prírodne, ale väčšina musí byť obrúsená aby sa dosiahla skutočnú trblietavosť. METÁLY
Metály sú lesklé minerály, ktorá sú obyčajne pevné pri izbovej teplote. Sú ťažké a silné, ale pri vysokej teplote sa dajú ľahko tvarovať. To ich tvorí dobre použiteľnými. Metály sú obyčajne zmiešané s inými minerálmi ako rudy.

PLATINA
Je vzácny kov používaný pre robenie klenotov. Je tiež používaná vo výfukových systémoch auta, čo pomáha zredukovať znečisťovanie výfukovými plynmi. MEĎ
Meď je dobrý vodič tepla a elektriny, preto je dávaná do elektrických káblov. Niekedy sa prírodne zmieša s iným minerálom, ale aj tak sa samozrejme ťaží z rudy. Typy drahokamov
Väčšina drahokamov sú čisté a ľahko sa dajú identifikovať, vďaka svojim nádherným farbám a tvarom. Nachádzajú sa najčastejšie v puklinách v zemi po zaseknutých bublinách v magme.

SMARAGD
Je vzácny zelený druh kamenného berylu. Posledné smaragdy sa našli v jaskyniach v Kolumbii. Tu, pred viac než 500 rokmi predali indiánmi smaragdy Inkom.

OPÁL
Tento kameň je vytvorený z miliónov tenkých sfér nekryštalických častí. Ony odrážajú svetlo, čo dáva bohatú škálu farieb. Najviac opálov prišlo z baní v Austrálii.

RUBÍN
Rubín je červený kvôli chrómu, ktorý obsahuje. Posledné rubíny sa našli v Mogoku v Burme. AMETYST
Fialový ametyst je druh z vody bohatej na minerály. Často vyplňuje škáry v láve. Obsahuje tenké časti železa, čo robí jeho pekné farbu.


MINERÁLY
Horniny sú vyrobené zo zmesi kryštálov alebo minerálov.Minerál je rovnorodá prírodnina, ktorú samozrejme môžeme preto nájsť na zemi. Niektoré horniny obsahujú len jeden minerál ale iné aj 6 a viac. Máme viac než 1000 druhov minerálov, ale asi len 30 sa používajú ako bežné. Sú rozdelené medzi kremičité a nekremičité. Typy minerálov
Niektoré minerály sú z jedného chemického prvku, ale najviac je ich zo zlúčenín.

ORANŽOVÝ HALIT
Halit je minerál ktorý vzniká vyparením.

Keď slaná voda vyschne, výsledkom sa stane minerál s veľmi čistými, kockatými kryštálmi.

SELENIT
Selenit je priesvitný minerál ktorý sa používa na jemné stavebné materiály. Tiež je to minerál, ktorý vzniká vyparením.

SÍRA
Síra je žltý minerál, ktorý vzniká vulkanickými plynmy a horúcimi sprchami. Sírové kryštály sú veľmi citlivé na teplo a svetlo - Teplota ruky je dosť na vytvorenie kryštálov.

Zaujimavé fakty

KRÁĽOVSKÝ DRAHOKAM
Najväčší obrúsený diamant je 520,2 karátová Hviezda Afriky, vyrezaná z Cullinanského diamantu v anglickom kráľovskom žezle

NAJVÄČŠÍ KRYŠTÁL
Najväčší kryštál na svete je 47 kg ťažký kamenný kryštál obrúsený a vyleštené z Burmského kameňa. Teraz je v Smithsonskom inštitúte vo Washongtone v USA.

NAJVÄČŠIA PERLA
Najväčšia perla je Perla Lao-tze nájdená vo Filipínach v 1934. Jej hmotnosť je 7 kg.


Kamene podľa mesiacov:

GRANÁT, je kameň narodených v januári. Symbolizuje poctivosť. Je to silikát s dvojicou kovou - ak ju tvorí hliník s magnéziom, výsledkom je vzácny, rubínovočervený pyrop.

AMETYST, kameň narodených vo februári. Symbolizuje úprimnosť. Je to fialová, alebo purpurová odroda priehľadného kremeňa. Ťaží sa v Rusku a v Južnej Amerike.

AKVAMARÍN, je kameň narodených v marci. Symbolizuje odvahu. Najkrajšie akvamaríny pochádzajú z Brazílie a z Uralu. Je to modrá či modrozelená odroda berylu.

DIAMANT, je kameň narodených v apríli. Symbolizuje nevinnosť. Je to čistý kryštalický uhlík. Najcennejší je bezfarebný. Najväčšie ložiská sú v Juhoafrickej republike.

SMARAGD, je kameň narodených v máji. Symbolizuje lásku. Je to zelená odroda berylu, jeden z najvzácnejších drahokamov. Najkrajšie pochádzajú z Kolumbie.

PERLA, je kameň narodených v júni. Symbolizuje zdravie. Tento organický drahokam vzniká v lastúrach ustríc z perlete - látky premenlivého lesku, ktorá pokrýva vnútro lastúr. Perly sa cenia pre lesk.

RUBÍN, je kameň narodených v júli. Symbolizuje blaženosť. Je to červená odroda tvrdého, zvyčajne sivého oxidu hlinitého - korundu. Najvzácnejšie rubíny z Barmy sú tmavé, modročervené, sfarbené s prímesou chrómu.

OLIVÍN, je kameň narodených v auguste. Symbolizuje manželské šťastie. Je to horezčnato zelený silikát. Najkrajšie pochádzajú z Barmy a Thajska.

OPÁL, je kameň narodených v októbri. Symbolizuje nádej. Je to odroda vodnatého kremeňa. Najcennejšie sú čierne opály z Austrálie so zábleskami viacerých farieb.

TOPÁS, je kameň narodených v novembri. Symbolizuje vernosť. Je to zlúčenina hliníka,oxidu kremičitého a fluóru.Najcennejší je žltý. Nachádza sa v Brazílii, Rusku a USA.

TYRKYS, je kameň narodených v decembri. Symbolizuje úspech.

Je to vodnatý meďnato-hlinitý fosfát, niekedy obsahuje železo. Najcennejší je nebovomodrý. Ťaží sa v USA, Iráne, Rusku a Egypte.

ZAFÍR, je kameň narodených v septembri. Symbolizuje jasné myslenie. Je odrodou korundu, podobne ako rubín. Vyskytuje sa vo viacerých farbách, najvzácnejšia je modrá. Najkrajšie pochádzajú z Barmy a Thajska.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?