Kačica divá (Anas platyrhynchos)

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2188×

Příbuzná témataKačica divá (Anas platyrhynchos)

Kačica divá je najznámejšia a najpočetnejšia plávavá kačica. Jej pôvodný areál zaberá Euráziu, severnú Afriku a Severnú Ameriku. Úspešne bola vysadená aj na Novom Zélande a v juhovýchodnej Austrálii. Jej telo meria 50 - 65 cm, v rozpätí krídel má 75 - 100 cm a dosahuje hmotnosť 750 - 1500 g. Po väčšinu roka nosí káčer pestrý svadobný šat. Má zelenolesklú hlavu a biely golier na krku, stredné chvostové perá sú stočené nahor do typických kosierikov. Samica je nenápadne hnedá. Spoločným znakom oboch pohlaví je lemované modré zrkadlo na krídlach.
Kačica divá je veľmi prispôsobilá , obýva rôzne zákutia vodných plôch - rybníkov, jazier, kanálov, priehrad alebo mokradí. Väčšina druhov kačíc je prirodzene plachá, ale kačice divé sú schopné usadiť sa aj na umelej vodnej ploche v mestskom parku v blízkosti človeka. Deň obyčajne strávia hľadaním potravy. Sú všežravé, živia sa vodnými a pobrežnými rastlinami, korienkami, semenami, hmyzom, červami a mäkkýšmi. V marci až júni pretrváva obdobie hniezdenia. Samica krátko po párení nakladie do hniezda 8 až 12 bielych vajec, ktoré sa liahnu o 27 - 28 dní. Mláďatá sú schopné už niekoľko hodín po vyliahnutí hľadať si potravu bez pomoci matky a za rok si už zakladajú vlastné páry.
Tieto kačice sú predkami domácich plemien. Archeologické výskumy ukazujú, že už starí Egypťania chovali divé kačice ako domáce zvieratá. Dnes sú veľmi obľúbené ako lovná zver. Každoročne sú zastrelené tisícky jedincov. Schopnosť prispôsobiť sa krajine obhospodarovanej človekom a žiť v jeho tesnej blízkosti zaručuje týmto kačiciam istotu prežitia aj do budúcnosti.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?