Juhozápadná Ázia a severná Afrika

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 4633×

Příbuzná témataJuhozápadná Ázia a severná Afrika

tvoria svojrázny región. Ázijská časť je pokladaná za kolísku najstarších civilizácií. Po skončení 2. sv. vojny vznikli v oblasti samostatné štáty, ktoré sa viac-menej zachovali až do súčasnosti.

OBYVATEĽSTVO:
V regióne žije približne 400 mil. obyvateľov (hustota 25 ob. / km2). ½ ľudí žije v mestách, najväčšie sú Káhira, Teherán, Istanbul Bagdad .. Okrem miest žijú ľudia aj v rôznych typoch vidieckych sídel, napr. kompaktné dediny, rozptýlené samoty. Ľudia sa delia na mešťanov – zaoberajú sa tradičnými remeslami a obchodom a na dedinčanov, prevažne roľníkov a pastierov – kočovníkov. Kočovníkov dnes ubúda. Najhustejšie sú osídlené oblasti veľkých miest a niektoré úseky pobrežia a údolia a delta rieky Níl. Najmenej sú zaľudnené púštne oblasti Arábie a centrálna časť Sahary. V púšti ľudia žijú v oázach. Snažia sa zlepšiť životné podmienky, napr. budovaním asfaltových ciest. Najznámejší projekt: transsaharská cesta ( juh od Sahary -> pobrežie Stredozem. mora). Plánuje sa aj využitie podzemných zásob vody, problémy sú však finančné. Výraznú prevahu v obyvateľstve majú Arabi. Popri nich tu žijú Turci, Kurdi, Peržania, Afgánci, Berberi a iní. Majú spoločné náboženstvo – islam. Osobitným národom sú Židia – štát Izrael (judaizmus). Ich prítomnosť vedie k sporom a vojnám. IZRAEL – mesto troch monoteistických náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu. Všetky uznávajú mesto za svoje sväté. V Izraeli žijú aj Palestínčania. V regióne je pomerne veľký prirodzený prírastok. Rodiny majú často 10 a viac členov. Vo viacerých krajinách je povolené mnohoženstvo. Mnohí mladí ľudia sa presúvajú z vidieka do miest. Pre každého moslima je významná a povinná cesta do Mekky.
MESTÁ:
V regióne nájdeme dva typy miest:
Tradičné mesto – symbol minulosti. Zachovalo sa staré centrum – medina s úzkymi uličkami, bazárom a mešitou. Typický je dom s nádvorím. Staré mestá neboli stavané pre dnešný život s autami a nárastom obyvateľstva. Na okrajoch miest pribúdajú obytné štvrte. Pri mnohých afrických mestách, napr. Káhire vyrástli chatrčové predmestia slumy [slamy].
Nové mestá – nachádzajú sa napr. v štátoch okolo Perzského zálivu. Z peňazí za predanú ropu si tieto štáty mohli dovoliť veľkolepú architektúru. „Z piesku“ vyrástli mestá s modernými budovami, službami a vybavením (klimatizácia, rekreačné plochy).
HOSPODÁRSTVO:
Muselo sa prispôsobiť prírodným podmienkam – ¾ územia = púšte a polopúšte. Poľnohospodárstvo pociťuje nedostatok vhodných plôch.

Lúky a pasienky sa nachádzajú najmä vo vyššie položených územiach. Na svahoch sa pestuje vinič, ovocné stromy. Orná pôda je v povodiach riek. Na území vznikli 3 historické centrá poľnohosp. oblastí:
Mezopotámia: obilniny, hrach, šošovica, cibuľa, cesnak, mrkva, figa, datle ...
Stredomorie: anýz, fenikel, rasca, horčica, kapusta, karfiol, kaleráb, olivy, gaštan ...
Stredoázijská oblasť: proso, konope, špenát, marhule, pistácie, granátové jablko. Významné je aj pestovanie kávy.
Chov zvierat – chovajú sa ovce, kozy aj dobytok. V blízkosti miest vznikli hydinárne. Ďalej je typický chov mulíc, somárov a tiav. DOPRAVA:
Najrozvinutejšou je námorná doprava, ktorá zabezpečuje prepravu ropy a ropných produktov. Najväčšie prístavy vyrástli v Perzskom zálive. Železničná doprava je rozvinutá nerovnomerne. Žel. trate sa vyhýbajú piesočným púšťam. Cestná doprava je tiež obmedzovaná prírodnými podmienkami. Každá krajina má minimálne jedno medzinárodné letisko. PRIEMYSEL:
Popri remeslách sa v tomto regióne udomácnil priemysel. V ropných štátoch petrochemický, chemický, farmaceutický. Inde potravinársky, textilný, kožiarsky. Špeciálnym odvetvím priemyslu je výroba pitnej vody z morskej. Veľmi dôležitým odvetvím sa stal obchod so surovinami, elektronikou, zlatom, korením, kožami. Niektoré mestá sa zamerali na bankovníctvo.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?