Jozef Vissarionovič Stalin životopis

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 12070×

Příbuzná témataJozef Vissarionovič Stalin životopis

Stalin pochádzal, na rozdiel od Lenina, z najnižšej sociálnej vrstvy, jeho matka chodievala cudzím ľuďom prať a upratovať, otec opravoval topánky a bol ťažký alkoholikom. Keď mal Stali desať rokov jeho otca dopichali na smrť počas alkoholických orgií v jednej krčme. V tom istom roku sa mladý Vissarionovič dostal pod kolesá auta, desať dní ležal v kóme a po otrave krvi, ktorú zapríčinili zle vyčistené rany, mu ľavé predlaktie ostalo navždy necitlivé.
Na želanie matky , ktorú veľmi miloval, vstúpil do kňazského seminára v Tbilisi, no keď mal dvadsať rokov, už tam viac rokov nemohol vydržať. v roku 1903 sa po rozštiepení sociálnodemokratickej strany Ruska pridal k boľševikom a stal sa veľmi aktívnym členom strany - bol nadaným agitátorom, ktorého príkazy a frázy vzbudzovali šoky.
Lenina, ktorého už vtedy veľmi obdivoval, stretol po prvý raz roku 1905 vo Fínsku. V tom čase už Vissarionovič používal rôzne krycie mená, pretože ho prenasledovala cárska polícia posledným bolo „ Muž z ocele“ - Stalin a to si aj ponechal, pretože znelo lepšie ako jeho vlastné meno a okrem toho mal fonetickú podobu s meno Lenin.
V priebehu Októbrovej revolúcie roku 1917 Stalin nevystúpil nijako významne do prostredia, ale po komunistickom prevrate sa stáva veľmi aktívnym a roku 1922 je už generálnym sekretárom Ústredného výboru strany.
Necelý rok pred smrťou Lenin píše do svojich poznámok informácie, ktoré dokazujú, že Stalinovi už nedôveroval, a že už nebol presvedčený, že svoju moc bude vždy správne nasadzovať. Preto hľadá vhodné možnosti a prostriedky , ako ho pozbaviť vysokej pozície, no priebehu ťažkej choroby mu už na to nenechá čas.
Stalin sa postará o zabalzamovanie jeho mŕtvoly a o jej uloženie v mauzóleu. Po Leninovej smrti vypukol dramatický boj o moc, bolo známe, že Lenin si želal za svojho nástupcu Leva Trockého z ľavého krídla strany. Trockij prejavoval veľké ambície na prebratie najvyššej štátnej funkcie , podporovali ho aj dvaja ďalší vplyvný muži Kamenev a Sinovjev, tiež z ľavého krídla. Stalin pochopil, že musí hneď niečo podniknúť, podarilo sa mu získať na svoju stranu oboch spojencov Trockého. Stalin keď realizoval túto časť svojho plánu, obrátil sa napokon aj proti Kamenevovi a Sinovjevi a pozbavil ich akejkoľvek moci. Netrvalo dlho a postavil sa aj proti svojim vlastným ľuďom z pravého krídla strany a eliminoval aj ich.

Po tejto dôkladnej čistke prešiel na druhú stranu a zaradil sa do extrémnej ľavice

v Ústrednom výbore.Jeho moc úžastne vzrástla a stal sa už v tridsiatich rokoch neobmedzeným vládcom strany i celej krajiny a nemusel sa obávať žiadneho konkurenta.
V decembri 1934 bol zavraždený Sergej Kirov, Stalinov blízky poradca a vysoký stranícky funkcionár - to bol pádny dôvod pre Stalina, aby mohol rozpútať vlnu procesov, kde sa umelo konštruovali nespočetné rozsudky smrti.
Stalin pochopil už veľmi skoro, aká nesmierne dôležitá je pre zaostalú zem ruských mužíkov industrializácia, a hnal ju dopredu neúsporne a s veľkým elánom.
Sovietska armáda vybojovala s Hitlerom a jeho neporaziteľnou armádou skutočne heroický boj, a za ťažkých ľudských a materiálnych strát sa jej podarilo dostať až do Berlína. Stalin získal veľký kus východnej a strednej Európy, a ako odmenu za jeho veľký podiel na víťazstve nad nacistickým Nemeckom mu Západ odsúhlasil panstvo nad viacerými štátmi, ktoré oslobodili jeho vojská.
Súkromný život tohto muža nebol ani zďaleka taký úspešný ako jeho politický život. Jeho prvá žena, ktorou sa oženil r. 1902, zomrela niekoľko mesiacov po narodení syna Jakuba, ktorý sa dostal vo vojne s Nemeckom do zajatia, Nemci navrhli Stalinovi za neho výmenu, avšak on nechcel ich podmienky akceptovať a tak Jakub zahynul v koncentračnom tábore.
Stalin sa ožení druhý raz. Nadežda Alilujevová mu porodí 2deti. Ona spácha samovraždu. Ovláda Sovietsky zväz ako všemocný diktátor viac ako štvrťstoročia a po druhej svetovej vojne diktuje podmienky života aj pre celý rad ďalších, mu podriadených európskych štátov, čím mal priamy ako nepriamy vplyv na stovky ľudských životov a tak tohto muža možno považovať za najväčšieho diktátora všetkých čias.
Keď 5. marca umiera, opúšťa tento svet jeden z najväčších negatívnych géniov a krajiny východného bloku si môžu aspoň trochu vydýchnuť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?