Jozef Miloslav Hurban Od Silvestra do Troch kráľov

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Jozef Miloslav Hurban Od Silvestra do Troch kráľov

Jozef Miloslav Hurban: Od Silvestra do Troch kráľov


Literárny žáner: novela
Hlavné postavy: Ďorď Šúplata, Ilona, vdova Hovorková, Ľudmila, Milenský.
Hlavná myšlienka: Zosmiešňovanie a kritizovanie malomeštiackeho spôsobu života v 19. storočí. V tomto diele odsudzoval klebetníctvo, snahu dostať sa do vyššej spoločenskej vrstvy a hlavne túžbu po bohatstve a peniazoch.
Obdobie deja: Dej sa odohráva v období od Silvestra do Troch kráľov.

Dej: Odohráva sa v čase od Silvestra do Troch kráľov. Začína sa na Silvestra u Ďorďa Šúplatu. Je to bohatý zeman, no starý mládenec. Preto pomýšľa na ženbu. Jeho túžbou je dostať za ženu Ľudmilu Hovorkovú, vnučku bohatej vdovy. Je silvestrovský večer a Ďorď sa strojí na pytačky. Avšak o Ľudmilinu ruku sa uchádza aj slovenský spisovateľ Jaroslav Milenský. On sa tiež práve na Silvestra chystal na pytačky. Keď odchádzal z domu príde k nemu jeho priateľ Brožek a začnú sa zhovárať o všeliakých veciach. Keď Brožek odchádza, upozorní ho, že má konkurenta. Ale nepovedal mu koho. Na pytačky prišiel skôr Ďorď Šúplata. Hovorkovej až srdce poskočilo od radosti, lebo ona už dávnejšie naňho myslela a mala ho vo výhľade pre svoju vnučku. Ľudmila ho nechcela, lebo ona ľúbila Jaroslava Milenského. Hneď za Šúplatom prišiel Milenský. Vtedy sa zase potešila Ľudmila. Milenský sa nestačil ani dobre usadiť a už ho Hovorková odviedla do vedľajšej izby. Chcela, aby Ľudmila so Šúplatom ostali sami. On bol ale celý bez Seba. Iba koktal a ledva povedal, že má Ľudmilu rád.
Šúplata mal slúžku Ilonu. Keď sa zberal na pytačky, pribehla za ním s lósom, ktorý si kúpila. Chcela ho predať, lebo sa bála, že nič nevyhrá a zbytočne vyhodia za kúsok papiera peniaze. Ale Šúplata bol lakomý a lós nekúpil. Ona ho aj tak predala. Kúpil si ho Brožek a daroval ho Milenskému. Raz, keď bol na pytačkách, dozvedel sa, že lós, ktorý mu ponúkala Ilona vyhral 200000 zlatých. Hneď bežal domov a začal sa Ilone líškať. Bez rozmýšľania ju požiadal o ruku a hneď vystrojili svadbu. Po svadbe žiadal od Ilony lós, lebo chcel ísť vybrať peniaze. Namiesto lósu dostal jasnú odpoveď, že ona ho predala. Ďorď sa nazlostil, chytil palicu a zbil Ilonu. Od tých čias ju bijával každý deň za to, čo mu urobila.
Milenský dostal 200000 zlatých a bol ešte bohatší ako Šúplata. Preto sa Hovorková uspokojila a dovolila svojej vnučke Ľudmile vydať sa za neho.

Od tých čias si žili spokojne bez biedy, v šťastí a Šúplata musel žiť so svojou slúžkou, jeho terajšou ženou, Ilonou.


Záver: Páčil sa mi humor a vtip, ktorý autor v diele použil a aj to, že láska zvíťazila nad chamtivosťou a Milenský si vzal Ľudmilu.

Myšlienky, ktoré sa mi páčili: „ Ty sa staraj o prítomnosť, bohu zver budúcnosť. Nádej, spoliehajúca sa na boha, nikdy nebýva zahanbená.“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?