Joseph Bediér Román o Tristanovi a Izolde

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2174×

Příbuzná témataJoseph Bediér Román o Tristanovi a Izolde

TÉMA: Zakázaná láska
HLAVNÁ MYŠLIENKA (IDEA): Lásku premôže len smrť
PROSTREDIE: Cornwall, Británia
ČAS: 2.polovica 12.storočia, stredovek
HLAVNÉ POSTAVY: Tristan, Izolda Zlatovlasá, kráľ Mark
VEDĽAJŠIE POSTAVY: Brangiena, Gorvenal, baróni Andret, Guenelon,
Gondoïne a Denoalen, Kaherdin, Izolda Bieloruká

DEJ:
Tristan bol obľúbeným synovcom kráľa Marka. Mark si vybral za ženu Izoldu Zlatovlasú. Tristan sa podujal na úlohu nájsť a priviesť ju Markovi za ženu. Preplavil sa do írskej krajiny, zabil tam draka a tým získal Izoldu pre svojho strýca. Pred ich odchodom dala Izoldina matka do opatery Brangiene, vernej slúžke, nádobku s vínom. Bol to čarovný nápoj, z ktorého dvaja keď sa spoločne napijú, budú sa z celej mysle milovať. Jedného dňa, ako sa plavili do Cornwallu, boli Tristan a Izolda smädní. Mladá slúžka im priniesla čarovný nápoj, mysliac si, že je to víno. V tej chvíli sa do seba zaľúbili. Tristan však sľúbil, že ju privedie kráľovi za manželku a tak aj urobil. Po svadbe sa Tristan s Izoldou potajomky stretávali.
Na kráľovskom dvore boli štyria zradcovia: Andret, Guenelon, Gondoïne a Denoalen. Stále sliedili za kráľovnou. Očierňovali Tristana pred kráľom. Vďaka ich lesti Mark Tristana a Izoldu odhalil. Rozkázal, aby oboch upálili na hranici. Tristanovi sa podarilo utiecť. Dohonil ho jeho priateľ Gorvenal. Spolu sa ukryli v kroví. Izolda stála pred hranicou, keď tam prišiel sprievod malomocných. Jeden z nich povedal, že ak sa chce ešte krutejšie pomstiť Izolde, má ju odovzdať nim. Kráľ súhlasil. Malomocní spolu s Izoldou išli po ceste, kde boli ukrytí Tristan s Gorvenalom. Oslobodili Izoldu a ukryli sa v lese. Tristan im postavil chatrč z konárov.
Raz našiel ich chatrč jeden horár a zaviedol tam aj Marka. Spali oblečení na jednom lôžku, ich telá rozdeľoval meč. Vtedy Marka napadlo, že ak by sa ľúbili hriešnou láskou, istotne by takto nespali. Na znak toho, že tam bol, vymenil Tristanov meč za svoj, Izolde vrátil jej prsteň a nechal tam svoje rukavice. Keď sa tí dvaja zobudili, najskôr sa zľakli a utiekli. Neskôr rozmýšľali nad Markovým konaním, nad svojím živorením. Rozhodli sa, že sa uzmieria s kráľom. Napísali mu list a Tristan s Gorvenalom ho odniesli kráľovi. Mark prijal Izoldu späť. Tristan sa chystal odísť z krajiny. Na zákrute cesty sa zvrtol a zašiel pod Izoldine okná.

Napodobnil tam hlas slávika, ktorý Izolda hneď spoznala. Takto sa stretávali každé ráno, kým neboli odhalení. Vtedy Izolda poslala Tristana preč. Potuloval sa 2 roky po krajinách a myslel si, že naň Izolda zabudla. Vstúpil do služieb vojvodu Hoëla, ktorého okupoval jeho vazal Riol. Vďaka Tristanovi ho Hoël porazil. Ponúkol mu za ženu svoju dcéru Izoldu Bielorukú. Tristan súhlasil. Vo svadobnú noc si Tristan spomenul na svoju Izoldu a vymyslel si výhovorku, aby nemusel so svoju ženou spať.
Izolda Bieloruká sa zverila bratovi Kaherdinovi, s ktorým bol Tristan dobrý priateľ. Ten sa spýtal na svadobnú noc Tristana. On mu vyrozprával všetko, čo prežil s Izoldou Zlatovlasou. Spolu s Gorvenalom a jedným zbrojnošom sa vydali do Tintagelu zistiť, či naň Izolda stále myslí. Stretol tam Dinasa z Lidanu. Poslal ho k nej s odkazom a prsteňom, ktorý mu darovala, že bude ukrytý v húštine, okolo ktorej pôjde Izolda so sprievodom. Keď išli okolo, napodobnil hlas slávika. Izolda ho spoznala a naznačila mu, že bude sama na zámku prebývať. Zbrojnoš s Gorvenalom zostali čakať v lese. Tam ich objavil rytier. Oni sa pustili na útek. Rytier si myslel, že je to Tristan a začal ho zaprisahávať Izoldiným menom. Nezastavili sa. Rytier to povedal Izolde, tá sa nahnevala a poslala za Tristanom sluhu Perinisa s odkazom, nech sa k nej neopováži priblížiť. Zúfalý Tristan odišiel späť k Izolde Bielorukej. Dlho tam nevydržal. Potajme odišiel do Tintagelu. Prezliekol sa za blázna ohavného vzhľadu a šiel do zámku. Tam pred kráľom Markom a Izoldou predstieral, že je Tristan. Izolda ho spoznala až vtedy, keď sa k nemu rozbehol verný pes Husdent. Potom jej ukázal aj prsteň, ktorý mu darovala. Spolu sa stretávali, kým ich neodhalili dve komorné. Vtedy musel Tristan opäť opustiť Izoldu. Keď sa vrátil do Bretónska prispel pomocou v boji Kaherdinovi a sám bol zranený otrávenou kopijou. Lekári si so zranením nevedeli poradiť. Vtedy poprosil Tristan Kaherdina, aby priviedol Izoldu Zlatovlasú. Za stenou si všetko vypočula Izolda Bieloruká. Tak ako Tristana milovala, teraz ho nenávidí. Kaherdin sa už blížil k brehom Bretónska aj s Izoldou. Na znak toho mala loď biele plachty. Izolda Bieloruká bežala za Tristanom a oznámila mu, že Kaherdin sa blíži. Oklamala ho, že loď má čierna plachty, čo znamená, že Izolda na lodi nie je. Tristan trikrát vyslovil jej meno a zomrel. Izolda Zlatovlasá vystúpila z lode. Jeden starec jej povedal, že Tristan je mŕtvy. Vošla do paláca a ľahla si vedľa mŕtveho Tristana.

V tú chvíľu zomrela aj Izolda Zlatovlasá smútkom za Tristanom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?