John Steinbeck Rovina Tortilla

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 2208×

Příbuzná témataJohn Steinbeck Rovina Tortilla

John Ernst Steinbeck
1902 Salinas – California –1968 New York

Americký spisovateľ. Syn úradníka, Študoval na univerzite v Stanforde. Pokúšal sa uchytiť v New Yorku ako novinár a spisovateľ. Vystriedal rozličné zamestnania, vrátane manuálnej práce. Bohaté skúsenosti z tohto obdobia potom využil v neskorších sociálnokritických románoch. Spisovateľskú kariéru začal romantickým románom Kalich zlata. Z ďalšej tvorby treba spomenúť: Nebeské pastviny, Neznámemu bohu, Rovina Tortilla, O myšiach a ľuďoch, Údolie bez konca, Na východ od raja, Túlavý autobus, Na plechárni, Zima našej nespokojnosti, v Neistom boji, ale hlavne Ovocie hnevu, čo je otrasná sága o rodine chudobných nájomcov, ktorí v čase veľkej hospodarskej krízy stratili svoj domov a stávajú sa sezónnymi robotníkmi. V roku 1962 získal Nobelovu cenu za literatúru.


Rovina Tortilla (Tortilla flat)

Hlavná postava:
Danny – dedič domu
Vedľajšie postavy:
Pilon – najlepší Dannyho kamarát, chytrý a vynaliezavý, Veľký Joe Portagee, Pirát, Ježiš Mária Corcoran, Torelli, Čin Kí .. Rovina *Tortilla je prvé dielo, ktorým na seba Steinbeck výraznejšie upozornil. Dostal zaň aj zlatú medailu Commonwealth club of California. Prvé vydanie vyšlo v roku 1935.
Román Rovina Tortilla je voľnou reťazou vtipných epizód. Každá kapitola je osobitným príbehom. Autor v nich rozpráva o príhodach Dannyho a jeho priateľov, ktorých navzájom spája Dannyho dom zdedený po starom otcovi. Príbeh sa odohráva v hornej časti zvanej Rovina Tortilla nad mestom Monterey v Kalifornii. Dielo hovorí o chlapskom priateľstve, ktoré sa cení vyššie ako hocijaký vzťah k žene. Príbeh končí smrťou hlavného hrdinu Dannyho a následne zhorením domu, čím ostatní priatelia stratia domov a každý sa nakoniec vyberie svojou cestou.


Ako prišla za mimoriadne nepriaznivých okolností na Veľkého Joe Portageeho láska.


O piatej popoludní dážď na chvíľu prestal a Veľký Joe, ktorý bol skoro celý deň pod člnom na pobreží, vyliezol von a vydal sa na cestu hore vŕškom k Dannyho domu. Naraz sa však obloha roztvorila a začalo liať ako z krhly. Preto sa Veľký Joe rozbehol a zamieril do najbližšieho domu, aby sa skryl pred dažďom. Ten dom obývala Tia Ignacia. Keď vošiel dnu Veľký Joe, práve otvárala galón červeného vína a chystala sa naliať si za pohár kvôli žalúdku. Jej pokus zatisnúť demižón pod stoličku bol neúspešný. „Poď ďalej a usuš sa,“ pozvala ho nakoniec Tia Ignacia. Veľký Joe sledujúc demižón, ako teriér sleduje chrobáka, vošiel dnu.

„Nedal by si si pohár vína?“ „Dal,“ povedal Veľký Joe. Ešte ani nedopil prvý pohár, už mu oči zabehli na demižón a prisali sa naň. Vypil ďalšie tri poháre, kým bol ochotný povedať čo i len slovo a až potom mu zmizol z očí ten vlčí výraz. Tia Ignacia sa nadobro vzdala, už je po demižóne. Pila vedno s ním, čo bol jediný možný spôsob, ako si zachovať aj niečo pre seba. Prišiel skorý večer. Tia Ignacia zažala petrolejku a naložila drevo na oheň. Oči jej s kritickým ocenením zastali na obrovskej postave Veľkého Joe Portegeeho a hruďou jej prebehol teplý záchvev. „Chudák, robil si vonku na daždi,“ ľutovala ho. „Vyzleč si kabát, nech ti vyschne.“ Veľký Joe zriedkakedy klamal. Rozum mu nepracoval dosť rýchle. „Spal som na pobreží pod člnom,“ povedal. „Ale veď si celý mokrý.“ Pozrela sa naňho, či zaznamená dáky ohlas na svoju láskavosť, no na tvári Veľkého Joea sa neukázalo nič okrem vďačnosti za to, že nie je na daždi a že pije víno. Hnev a zúfalstvo sa zdvihli v Tii Ignacii. „Ty prasa, iný chlap by povedal človeku aspoň dáke vľudne slovo no ty nič.“ Pomyslela si. Veľký Joe iba otrčil pohár, aby mu zasa naliala. Medzitým Veľký Joe zaspal. Joe sa jednoducho nedokázal cítiť príjemne v teple, aby pritom nezaspal. Vtedy sa Tia Ignacia nazlostila, vytiahla to najvačšie poleno z košíka a začala biť Veľkého Joea hlava - nehlava. „Nebi ma, veď ma nebi, čo sa ti stalo?“ „Ty špinavé prasa, ty hovädo,“ kričala Tia Ignacia. Prenasledovala ho ako osa po cestičke v záhrade až na zablatenú ulicu. Napokon ju Veľký Joe schmatol a stisol v náručí. A ako tam stál, prišla na neho láska. Zaspievala mu v hlave, rozliala sa mu v tele ako veľká záplava, otriasla ním ako tropická búrka otrasie palmovým hájom. Zaľúbil sa.


*tortilla. – mexický okrúhly plochý nekvasenýchlieb z kukuričnej múky.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?