John Steinbeck Ovocie hnevu

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 4056×

Příbuzná témataJohn Steinbeck Ovocie hnevu

Dej začína tým, ako sa Ton Joad vracia z väzenia v McAlestru, v ktorom štyri roky pre vraždu a bol prepustený na podmienku pre dobré správanie. Cestou domov na vidiek pri mestečku Sallisaw v štáte Oklahoma, vyzbrojenz iba fľaškou whisky a balíčkom tabaku prechádzal úplne zaprášenými poliami, ktoré spustošilo zle počasie. Po ceste stretáva bývalého miestneho kazateľa, ktorý sa schováva pred lúčmi slnka v tieni stromu. Tom mu porozprával svoj príbeh kvôli čomu bol vo väzení a kazateľ ho prosí či by nemohol ísť kúsok s ním. Keď dorazia na miesto kde Tom býval našli traktorom zbúraní domy, ktoré boli už na poli rozkradnuté a po Tomovej rodine nebolo ani stopy. V tom zazreli prichádzať niekoho na aute. Bol to jeho bývali sused, ktorý chodil strážiť domy. Tom sa ho spýtal, čo sa tu stalo a býv. sused mu rozprával ako zlé počasie zničilo celú úrodu a nemali ako zaplatiť banke za pôdu. Potom prišli ľudia od banky a povedali im, nech opustia pozemky pretože idú s traktormi rozryť pôdu a domy zrovnať zo zemou. Tom sa ešte dozvedel, že jeho rodina sa odsťahovala k strýkovi Johnovi. Na druhý deň sa Tom s kazateľom Casym vybral na cestu k strýkovi. Ako prvého, keď prišiel k strýkovmu domu, zazrel pracovať na aute otca. On zo začiatku ani nechcel uveriť, že to je naozaj Tom, pretože mal byť ešte štyri roky vo väzení. Potom nastalo veľké privítanie celou rodinou. Celá rodinka sa pripravovala na cestu do Kalifornií, kde je podľa letákov, ktoré dostali veľa práce pri česaní pomarančov a bavlny. Strýčko John bol na trhu predávať nepotrebný majetok, aby mali dosť peňazí na vyše dve tisíc míľovú cestu na západ. Ráno naložili auto a Tom, jeho brat Al a Noe, tehotná sestra Roza Sharon s mužom Conniem, otec Tom Joad, mama, dedo, babka, deti Ruthie a Winfield a kazateľ sa vybrali na cestu.
Dedo sa veľmi ťažko lúčil z krajinou na ktorej vyrastal a žil. Dokonca sa pri odchode rozhodol, že nepôjde nikam. Tom, otec a mama mu dali do whisky uspávací prostriedok a keď zaspal naložili ho do auta. Cesty boli preplnená autami, ktoré mali tiež namierené na Západ. Keď boli všetci unavený, rozhodli sa, že si oddýchnu na okraji cesty. Vedľa nich bola utáborená už jedna rodina, ktorej sa pokazilo auto. Tom s Alom boli veľmi zruční s autami, tak chlapovi, ktorý sa trápil s opravou, pomohli s opravou. Deda tam chytila mŕtvica a zomrel. Cestou na Západ stretávali rodiny, ktoré sa vracali zo Západu ho hovorili im, že v Kalifornií nie je žiadna robota a deti tam zomierajú hladom.

Joadovci ale ešte stále verili, že si tam nájdu všetci robotu a postavia si pekný bieli domček. Potom na ochorela aj babka a o niekoľko hodín zomrela aj ona. Keď sa dostali do Kalifornií boli očarení nádhernou prírodou. Keď sa zastavili pri jednom potôčiky, aby si urobili prestávku Noe sa rozhodol, že už nebude pokračovať v ceste a zostane pri rieke a bude sa živiť chytaním rýb.
Tak pokračovali ďalej cez púšť bez neho. Keď prešli púšť boli už skoro úplne bez peňazí, tak sa rozhodli, že sa usadia v jednom tábore, v ktorom boli domčeky s ukradnutých kúskov plechu a rozličných látok. Deti pobehovali bosé, v roztrhaných šatách a špinavé. Tam sa dozvedeli, že nikde na okolí nie je žiadna práca a všetci tu hladujú. V jeden deň prišiel jeden muž, čo hľadá nejakých pracovníkov. Jeden chlap sa proti nemu zburíl, pretože bol toho názoru, že ich chce iba okradnúť. Nato prišiel policajt a chcel ho zatknúť. Rozčúlený chlap ho udrel do tváre a začal utekať do lesa. Policajt začal po ňom strieľať, ale trafil iba jednu ženu. Tom ho potkol a keď policajt ležal na zemi kazateľ ho kopal tak silno, že na chvíľku stratil vedomie. Keďže bol Tom na podmienke nemohol si dovoliť žiadne problémy, tak utekal sa skryť do lesa a keď bude čistý vzduch vráti sa.
Keď prišli ďalší policajti sa kazateľ priznal, že kopol ich kolegu a zatkli ho. Joadovci počuli o jednom tábore, kde je teplá voda, človek nemusí platiť nájomné, ale môže si ho odpracovať, kde sú po večeroch tancovačky. Tak sa rozhodli, že tam večer pôjdu aj keď je pravdepodobne plný. Mali šťastie. Práve jedna rodina opustila tento tábor, takže sa tam mohli nasťahovať. Hneď ráno si našiel Tom prácu, kde kopal jamy pre potrubia.
Tuto prácu si udržal tiež iba niekoľko týždňov a potom už on ale ani nikto z rodiny nenašiel žiadnu robotu a tak sa po zopár mesiacoch rozhodli, že opustia tento vládny tábor a pôjdu viac na sever. po ceste stretli bohatého podnikateľa, ktorý im ponúkol pracú, kde mali oberať broskyne. Na ceste na farmu vydelí búriacich sa ľudi, ktorý sa snažila polícia ukludniť. Večer sa Tom rozhodol, že sa pôjde pozrieť na tých ľudí. Keď sa k ním dostal cez strážiacu stráž pri vchode, spoznal vodcu rebelantov. Bol to bývali kazateľ Casy. Tom sa s ním zvítal a Casy mu porozprával ako sa dostal z väzenia a prečo vlastne štrajkujú. Keď nadišla noc počuli ako sa blížia dvaja policajti. Casy chcel ochrániť svojich prívržencov a išiel policajtom naproti. Jeden policajt za zľakol a kropáčom rozrazil Casymu hlavu. Tom to videl. Reflexívne vytrhol policajtovi krompáč z ruky a zabil ho.

Druhý policajt stihol Toma udrieť do tváre až tak že mu rozrazil nos, ale Tomovi sa podarilo utiecť. Od tohto momentu sa bol Tom hľadaní a musel sa po celý čas schovávať. Keď znížili výplaty rozhodli sa Joadovci, že odídu a skúsia šťastie niekde inde. Po chvíľke cesty zazreli ceduľku kde bolo napísane, že sa hľadajú česáči bavlny. Na tejto farme boli Joadovci relatívne šťastný, lebo mali slušný domček a dobre platili. Zatiaľ čo cela rodina česala bavlnu Tom sa schovával v lese a mama mu každý večer nosila jedlo k potoku. V jeden deň, keď Róza Sharon už očakávala príchod dieťaťa sa spustil príšerný lejak, ktorý zaplavil celý tábor. Zatiaľ čo muži sa márne snažili postaviť hrádzu, aby tak rýchlo nestúpala voda, sa Róze narodilo mŕtve dieťa. Na druhý deň sa všetci Joadovci raž na Ala, ktorý mal strážiť majetok, rozhodli, že pôjdu vyššie nájsť nejaké suché miesto, kde by mohli bývať. Po ceste zazreli starú stodolu do ktorej sa šli pozrieť. Keď vstúpili do vnútra pribehol k ním mladý chlapec. Chlapec im ukázal svojho otca, ktorý ležal vyhladnutý v kúte a prosil ich, aby mu pomohli. Róza Sharon sa ponúkla, že mu dá materinské mlieko a tým ho zachránila.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?