John Ronald Reuel Tolkien Životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)John Ronald Reuel Tolkien Životopis

John Ronald Reuel Tolkien bol známy učenec v oblasti anglického jazyka, špecialista na starú a strednú angličtinu. Dvojnásobný profesor anglosaského ( staroanglického ) jazyka na Oxfordskej Univerzite ( University of Oxford ), napísal množstvo príbehov vrátane najslávnejších - Hobita ( 1937 ) a trilógie Pán Prsteňov ( 1954-1955 ), ktoré sú umiestnené do prehistorického obdobia v pradávnej verzii nášho sveta. Zem, kde sa dej hrdinov odohrává je pomenovaná podľa vtedajšiej Middle English - Middle-Earth, čiže Stredozem. Jeho svet bol obývaný Mužmi ( a ženami ), Elfmi, Trpaslíkmi, Obrami ( alebo Trolmi ), Škretmi a samozrejme Hobitmi. Tolkien bol pravidelne odsudzovaný Anglickou Literárnou Asociáciou, so ctihodnými výnimkami, ale milovaný doslova miliónmi čitateľou po celom svete.

J. R. R. Tolkien: Stručný životopis

1. Detstvo a mladosť
Meno "Tolkien" je považované z nemeckého pôvodu; Toll-kuhn: šialene odvážny alebo hlúpo bystrý - preto pseudonym "Oxymore", ktorý príležitostne používal. Rodina zo strany jeho otca, zdá sa, prišla do Anglicka zo Saska v 18. storočí, ale viac ako storočie a pol pred jeho narodením sa stala skrz na skrz Anglikánskou. Totiž jeho otec, Artur Reuel Tolkien, sa sám považoval len a len za Angličana. Artur, bankový úradník, odišiel v roku 1890 do Južnej Afriky pre lepšie vyhliadky na kariéru. Tam se tiež oženil so svojou nevestou, Mabel Suffieldovou, ktorej rodina bola nielen skrz na skrz anglická, ale odnepameti westmidlándska. Tak sa John Ronald ("Ronald" pre rodinu a blízkych priateľov) narodil v Bloemfonteine, v Južnej Afrike, 3. januára 1892. Jeho vzpomienky na Afriku boli nepatrné ale živé, vrátane desivého stretnutia s veľkým chlpatým pavúkom a ovplivnily v istom rozsahu i jeho neskoršiu tvorbu; nepatrne, pretože 15. marca 1896 jeho otec zomrel a on, jeho matka a jeho mladší brat Hilary sa natrvalo vrátili do Anglicka - alebo presnejšie do West Midlands. West Midlands v dobe Tolkienovho detstva bolo smesou ponurého priemyslového Birminghamu, Worcestershiru a okolitých oblastí: Severn country, zeme skladateľa Elgara Vaughana Williamsa Gurneya a viac vzdialeného básnika A. E. Housmana. Tolkienov život bol rozštiepený medzi dve miesta: veľmi dedinskú samotu Sarehole, so svojim mlynom, kúsok na juh od Birminghamu; a hrozivo mestsky Birmingham sám o sebe, kam bol poslaný na školu kráľa Eduarda.

Rodina sa načas presunula do King's Heath, do domu pri železničnej trati - ranná Ronaldova rozvíjacia sa lingvistická predstavivosť bola zamestnaná pohľadom na vagóny uhlia prevážaného z a do južného Walesu, do destinácií ako "Nantyglo", "Penrhiwceiber" a "Senghenydd". Neskôr sa presťahovali do o niečo príjemnejšieho Birminghamského predmestia Edgbaston. Medzitým nastala udalosť hlbokého významu, ktorá odcudzila Mabel a jej deti od oboch vetiev rodiny: v roku 1900, spolu so svojou sestrou May, bola prijatá do rímskokatolíckeho kostola. Od tej doby, obaja synovia Ronald a Hilary boli vychovávaní vo viere Pio Nono a zostali oddanými katolíkmi po celý život. Farný kňaz Otec Francis Morgan, ktorý rodinu pravidelne navštevoval, bol zpolovice Španiel a zpolovice Velsan. Život Tolkienovej rodiny sa odohrával v prostredí uhladenej chudoby. Situácia sa zhoršila v roku 1904, keď bola u Mabel Tolkienovej diagnostikována cukrovka, v tej dobe nevyliečiteľná choroba. Mabel zomrela 15. októbra toho roku a zanechala po sebe dva ostávajúce sirotky. V tejto tažkej chvíli prevzal chlapca do starostlivosti Otec Francis a zaistil chlapcom ako materiálnu tak i duchovnú prosperitu. Po krátku dobu boli umiestnení k nesympatickej tete, Beatricii Suffieldovej, a neskôr k pani Faulknerovej. V tej dobe už Ronald prejavoval významné lingvistické nadanie. Rýchlo sa naučil po Latinsky a Grécky, jazyky, ktoré boli v tej dobe vstupenkou ku vzdelaniu a zvládol viac, než len základy niekoľkých ďalších jazykou, ako moderných tak i starovekých, predovšetkým gotických, ale tiež i Fínštinu. Veľmi ho zamestnávala tvorba jeho vlastních jazykov, čisto pre zábavu. Našiel si tiež mnoho blízkych priateľov v škole kráľa Eduarda; v neskôrších rokoch sa schádzali po škole ako "C. K. B. S." ( Čajový klub, Barrovianská spoločnosť, pomenovaný podľa miesta schôdzok v Barrow Stores) a pokračovali v priateľskej korešpondencii a vymenovali si a kritizovali si navzájom svoje literárne diela do roku 1916. Potom prišli ďalšie komplikácie. Medzi obyvateľmi súkromnej ubytovne pani Faulknerovej bolo i dievča menom Edith Brattová. Keď bolo Ronaldovi 16 a jej 19, vyvstalo medzi nimi priateľstvo, ktoré se postupne prehĺblilo. Neskôr Otec Francis zasiahol do ich vzťahu a zakázal Ronaldovi vídať sa alebo dokonca korešpondovať s Edith po tri roky, do tej doby, kým mu bude 21 rokov. Ronald stoicky splnil tento "súdni" príkaz do písmena. Nastúpil na Exeterskú koľaj v Oxforde v roku 1911, kde ostal osamotený, ponorený do klasiky, staroangličtiny, germánskych jazykou ( zvlášť gotických ), velštiny a finštiny, do tej doby, kým roku 1913 dosiahol požadovaného veku, kedy sa rýchlo a bez problémov vrátil k svojému vzťahu s Edith.

V lete 1913 prijal prácu súkromného učiteľa a sprievodcu dvom mexickým chlapcom v Dinarde, vo Francúzsku, prácu, ktorá neskôr skončila tragédiou, aj keď to nebola Ronaldová chyba, ďalej to prehĺbilo jeho záporny vzťah k Francúzsku a vecia francúzskym. Medzitým prebiehal vzťah s Edith veľmi hladko. Edith prestúpila na katolícku vieru a presťahovala sa do Warwicku, ktorý svojím veľkolepým hradom a krásnou okolitou prírodou urobil na Ronalda veľký dojem. Akokoľvek sa však ľudia snažia byť si čo najbližšie, národy sa naopak stavajú voči sebe viac neznášanlivejšie a tak v auguste 1914 vypukla vojna. 2. Vojna, Ztratené príbehy a Akadémia
Na rozdiel od mnohých rovesníkov, Tolkien nevstúpil do armády ihneď po vypuknutí vojny, ale vrátil sa do Oxfordu, kde pilne študoval. V tejto dobe tiež pracoval na rôznych básnických pokusoch a na svojich jazykoch, zvlášť na jednom, ktorý nazval Qenya, a ktorý bol veľmi ovplivnený fínštinou - ale ešte postrádal spojovaciu niť medzi jeho živými, ale nezlúčiteľnými predstavami. Tolkien nakoniec nastúpil ako podporučík k Lančashirským Strelcom a zatiaľ pracoval na myšlienke Earendela námorníka, ktorý sa stal hviezdou, na jeho cestách. Mnoho mesiacov Tolkien strávil v nudnom čakaní v Anglicku, hlavne v Staffordshire. Keď potom prišiel rozkaz k blízkemu nalodeniu na loď do Francúzska, oženil sa s Edith vo Warwicku 22. marca 1916. Nakoniec bol odvelený na zapadný front iba pre dobu Sommskej ofenzívy. Po štyroch mesiacoch v zákopoch podľahol "zákopovej horúčke", forme týfusu - infekcii bežnej v nehygienických podmienkach a na začiatku novembra bol poslaný zpeť do Anglicka, kde strávil ďalší mesiac v nemocnici v Birminghame. Na Vianoce bol už dostatočne zdravý, aby sa mohol vrátiť k Edith do Great Haywood v Staffordshire. Behom týchto pár mesiacov boli všetci jeho blízky priatelia z "T. C. B. S." až na jedného zabitý v boji. Čiastočne ako pietny akt k ucteniu ich pamiatky, ale tiež ako pohnutú reakciu na jeho vlastné vojnové zkúsenosti, začal dávať svojím príbehom tvar, ". . . v chatrčiach plných rúhania a opĺzlosti alebo u svetla sviečky v stanoch tvaru zvona, či dokonca niekde dole v podzemnom kryte pod škrupinkou ohňa" - Dopisy 66. Tieto jeho predstavy sa rozvinuli do Knihy ztratených príbehov ( nepublikované za jeho života ), v ktorej sa vačšina príbehov zo Silmarillionu objavuje vo svojej prvotnej forme: história elfov a "gnómov" ( napr. Hĺbavi elfovia, neskôr Noldor), ich jazyky Qenya a Goldogrin. Objavuje sa tu i prvá verzia vojen proti Morgothovi, obliehanie a pád Gondolinu a Nargothrondu a historky o Turinovi a Berenovi a Luthien.

Behom rokov 1917 a 1918 sa jeho choroba vracala, avšak v obdobiach, keď mu to choroba dovoľovala, slúžil vo vlasti v rôznych táboroch tak dobre, že bol povýšený na poručíka. To sa stalo, keď bol umiestnený do jednotky v Hulle, kde mohol s Edith podnikať prechádzky do lesa v susednom Roos a tam v háji plnom bolehlavu pre neho Edith tancovala. To sa stalo inšpiráciou pre príbeh Berena a Luthien, opakujúca sa téma v jeho "Legendách". Začal o Edith premýšlať ako o "Luthien" a o sebe ako o "Berenovi". Ich prvý syn, John Francis Reuel ( neskôr Otec John Tolkien ), bol v tej dobe už na svete, narodil sa 16. novembra 1917. Keď bolo 11. novembra 1918 podpísané prímerie, Tolkien sa už začal poohliadať po akademickom zamestnaní a ešte než bol demobilizovaný, bol ustanovený pomocným lexikografom pre príravu nového anglického slovníka ( "Oxford English Dictionary"). Zatiaľčo sa zaoberal vážnou jazykovedeckou prácou i s tým spojenou, prvý krát jeden zo svojich Ztratených príbehou predniesol verejnosti - prečítal Pád Gondolinu Esejistickému klubu Exeterské koľaje, kde bol veľmi dobre prijatý publikom, ktoré zahrňovalo i Nevilla Coghilla a Huga Dysona, dvoch budúcich "Inklingov". Prekvapivo Tolkien nezostal v tejto práci po dlhú dobu. V lete 1920 zažiadal o post lektora anglického jazyka na univerzite v Leeds a ku svojemu veľkému prekvapeniu bol prijatý. V Leeds popri vyučovaní spolupracoval s E. V. Gordonom na slávnom vydaní eposu Sir Gawain and the Green Knight a pokračoval v písaní a upravovaní Knihy ztratených príbehov a svojich zmyselných "elfských" jazykov. Naviac s Gordonom založil "vikingský klub" pre vysokoškolákov zaujímajúcich sa hlavne o čítanie starých severských ság a pitie piva. Pre tento klub pôvodne s Gordonem napísali "Piesne pre Filologov", zmes tradičných piesní a originálnej poezie preloženej do starej angličtiny, starej norštiny a gotštiny vhodnej k tradičním anglickým melódiam. Leeds sa tiež stal svedkom zrodenia ďalších synov: Michael Hilary Reuel sa narodil v auguste 1920, a Christopher Reuel v roku 1924. Keď sa potom v roku 1925 uvolnila pozícia profesora anglosasštiny v Oxforde, Tolkien úspešne požiadal o tento post. 3. Profesor Tolkien, Inklingovia a hobiti
V istom zmysle, s návratom do Oxfordu ako profesor, prišiel Tolkien domov. Ajkeď mal málo ilúzií o akademickom živote ako o prístave naivnej učenosti ( napríklad Dopisy 250 ), ajtak bol od natúry nejprofesorovatejší profesor, vybavený extrémne dobre pre veľmi mužský svet vyučovania, výzkumu, priateľských výmen názorov a príležitostného publikovania.

V skutočnosti je jeho akademická publikačná činnosť veľmi riedka, s ohľadom na terajšie kvantitatívne personálne hodnotenie. Viacmenej jeho ojedinelé vedecké publikácie boli často neobyčajne vplyvné. Jeho zdanlivo takmer náhodné poznámky mali druhotne pomôcť pretvoriť chápanie špecifických oblastí - napríklad v eseji "English and Welsh", vysvetlenie pôvodu termínu "Welsh" a jeho odkazy na fonoestetika ( oba tieto diela sú spísané v The Monsters and the Critics and Other Essays ). Jeho akademický život bol ináč veľmi nepozoruhodný. V roku 1945 zmenil svoju stoličku za miesto profesora anglického jazyka a literatúry na Mertone, ktoré si udržal do tej doby, než v roku 1959 odišiel do dôchodku. Bez ohľadu na vyšie zmienené, učil postgraduantov a hral dôležitú úlohu v akademickej politike a administratíve. Jeho rodinný život bol rovnako priamy. Edith porodila ich posledné dieťa a jedinú dcéru, Priscillu, v roku 1929. Tolkien si zvykol písať deťom každoročne ilustrované dopisy akoby od Ježiška; ich výber bol publikovaný v roku 1976 ako The Father Christmas Letters. Tiež im rozprával nespočetne rozprávok na dobrú noc. V dospelosti syn John vstúpil do kňažského stavu, Michael a Christopher prežili vojnu v službe kráľovskému letectvu. Neskôr sa Michael stal pedagógom a Christopher univerzitným lektorom a Priscilla sa stala sociálnou pracovníčkou. Žili kľudne na severooxfordskom predmestí Headingtonu. Napriek tomu mal Tolkienov spoločenský život ďaleko k nevýznamnosti. Veľmi skoro sa stal jedním zo zakladajúcich členov voľného zoskupenie Priatelia Oxfordu, s podobnými záujmami ako známejši "Inklingovovia" ( "Tušitelia" a zároveň "Inkúsťata" ). Pôvod tohto mena bol čisto žartom - súvisel s písanim a znel ľahko anglosasky; neexistuje žiadny dôkaz, že by členovia skupiny tvrdili, že znázorňuje "tušenie( inkling )" duchovnej podstaty, ako býva niekdy naznačované. Ďalšími známymi členmi boli vyššie uvedení páni Coghill a Dyson, práve tak ako Owen Barfield, Charles Williams a predovšetkým C. S. Lewis, ktorý sa stal jednim z Tolkienových blízkych priateľov a za jeho návrat ku kresťanstvu bol Tolkien prinajmenšiom čiastočne zodpovedný. Inklingovia sa pravidelne stretávali za účelom konverzácie, popíjania a častého predčítania zo svojich rozpracovaných diel. 4. Rozprávkar
Medzitým Tolkien pokračoval v rozvíjaní svojej mytológie a jazykov. Ako je už vyššie zpomenuté, rozprával svojim deťom príbehy a niektoré z nich se rozrástli a boli posmrtne publikované ako napríklad Mr. Bliss, Roverandom a ďalšie.

Podľa jeho vlastného vysvetlenia, jedného dňa, keď bol zamestnaný na únavnej úlohe, opravovaní písomných zkúšok, zistil, že jeden uchádzač nechal jednu stránku odpovedajúceho zošitu prázdnu. Na túto stránku, inšpirovaný ktovie ktorým anarchistickým démonom, napísal: "V istej podzemnej nore býval raz jeden hobit." V typicky Tolkienovskom štýle sa rozhodol, že je potrebné zistiť, čo to hobit je, v akom druhu nory žije, prečo v nej žije, atď. Z tohto "vyšetrovania" potom rástol príbeh, ktorý rozprával svojím mladším ďeťom. V roku 1936 neúplny strojopis tohto príbehu prišiel do rúk Susan Dagnallovej, zamestnankyni nakladateľskej firmy George Allen a Unwin ( spojenej v roku 1990 s HarperCollins ). Suzan požiadala Tolkiean o dokončenie a predstavila kompletný príbeh Stanleymu Unwinovi, riaditeľovi nakladateľstva. Ten nechal príbeh prečítať svojému 10-ročnému synovi Raynerovi, ktorý o ňom napísal nadšenú správu a tak bol príbeh publikovaný ako Hobbit v roku 1937. Ihneď si dobyl úspech a nebol od tej doby vypustený zo zoznamu doporučenej detskej literatúri. Bol taký úspešný, že Stanley Unwin sa Tolkiena dožadoval, či by nemal viac podobného materiálu vhodného k publikovaniu. Tolkien teda začal pracovať na svojich Legendách, aby ich dostal do viac prijateľného stavu a ako on neskôr priznal, malá časť z nich si už našla cestu do Hobbita. Bol žiadaný o dokončenie Quenty Silmarillionu alebo zkrátenej Silmarillion. Predložil teda niektoré zo svojich "dokončených" príbehov Unwinovi, ktorý ich poslal svojim čitateľom. Čitateľská reakcia bola rôznorodá: nemali radi poéziu a chválili prózu ( materiálom bol príbeh Berena a Luthien ), ale celkový dojem bol, že v tej dobe nie je dielo komerčne uverejniteľné. Unwin taktne pretlmočil tento záver Tolkienovi a opýal sa ho znovu, či by nechcel napísať pokračovanie Hobita. Tolkien bol zklamaný zo zjavného zlyhania Silmarillionu, ale súhlasil s výzvou pre napísanie pokračovania Hobbita. Toto pokračovanie skoro vyrástlo v niečo o mnoho viac, než len detský príbeh; vo vysoko komplikovanú 16-ročnú históriu sveta, ktorá sa stala trilógio Pán Prsteňov. Stačí len povedať, že teraz už dospelý Rayner Unwin bol hluboko spojený s neskorším vývojom tohto eposu, dokázal veľkolepo prediskutuvaváť jednotlivé časti s náladovým autorom, ktorý v jednej etape ešte ponúkol celú prácu komerčnému vydavateľstvu. Vďaka advokácii Raynera Unwina bola táto kniha vôbec publikovaná - Andave laituvalmes! Firma jeho otca sa rozhodla privodiť si pravdepodobnú stratu 1000 libier pro succes d'estime a uverejnila dielo pod titulom Pán Prsťenov v troch častiach behom 1954 a 1955, s prenechaním práv pre USA na Houghton Mifflin.

Veľmi rýchlo bolo jasné, že ako autor tak i vydavatelia značne podcenili vplyv verejnej mienky. 5. Kult
Pán Prsteňov sa rýchlo stal vecou verejnou. To prinieslo rôznorodé recenzie, v rozsahu od extatických ( W. H. Auden, C. S. Lewis ) k zničujúcim ( E. Wilson, E. Muir, P. Toynbee ) a skoro všetko medzi. BBC uviedlo drasticky zhustenú rozhlasovú adaptáciu v 12 epizódach na treťom programe. V roku 1956 bol rozhlas ešte dominantným médiom v Británii a tretí program bol "intelektuálny" kanál. Takto, ďaleko od finančnej ztraty, predaja prekonali kritický bod rovnováhy nákladu a výnosu až Tolkien ľutoval, že sa včas nestiahol do ústrania. A to bolo ešte založené len na predaji viazanej knihy. Naozaj úžasný okamih nastall, keď Pán Prsteňov vyšiel v pirátskej verzii v roku 1965. Za prvé sa tým kniha dostala do kategórie impulzívneho nákupu; a za druhé publicita vygenerovaná sporom o autorské práva upozornila milióny amerických čitateľov na existenciu tejto knihy. V roku 1968 sa Pán Prsteňov takmer stal bibliou "alternatívnej spoločnosti". Tento vývoj v autorovi vyvolal zmiešané pocity. Na jednej strane mu extrémne lichotil a k jeho úžasu mu i priniesol značné bohatstvo, na druhej mohol len ľutovať tých, ktorí jeho predstavu veľkej cesty konzumovali súčasne s LSD. Artur C. Clarke a Stanley Kubrick mali podobné zkúsenosti s 2001: Vesmírna Odysea. Fanúšici zpôsobovali mnoho problémov; ako ty, ktorí prichádzali okukovať jeho dom, ako ty, obzvlášť z Kalifornie, ktorí telefonovali o 7. hodine popoludní ( ich času - 3. hodiny ráno jeho) a požadovali odpovede na otázky, či Frodo uspeje či nie vo svojom veľkom poslaní, aký bol minulý čas od Quenyjského alebo či mali, či nemali Balrogovia krídla. Zmenil teda adresu, svoje telefónne číslo dal odstrániť zo zoznamu a nakoniec sa s Edith presunul do Bournemouth, príjemného, ale neinšpirujúceho letoviska na južnom pobreží ( Hardy's "Sandbourne" ), známym značným počtom postarších zámožných rezidentov. Tím kult, nielen jeho, ale obecne fantasy literatúri, uviedol do normálneho života.

6.

Ďalšie diela
Navzdor všeobecnému kriku nad Pánom Prsteňov, medzi rokom 1925 a úmrtim Tolkien napísal a uverejnil množstvo ďalších článkov, vrátane rady vedeckých esejí, mnohé boli znovu vytlačené v The Monsters and the Critics and Other Essays; jednu prácu súvisiacu so Stredozemou, Dobrodružstvo Toma Bombadila; vydanie a preklady práci z Middle English ako Ancrene Wisse, Sir Gawain, Sir Orfeo a The Pearl, a niekoľko príbehov nezávislých na Legendách, ako Imram, The Homecoming of Beorhtnoth Beorhthelm's Son, The Lay of Aotrou and Itroun - a obzvlášť Farmer Giles of Ham, Leaf by Niggle a Smith of Wootton Major. Tok publikácií bol len dočasne zpomalený Tollkienovou smrťou. Dlho očakávaný Silmarillion editovaný Christopherom Tolkienom sa objavil v roku 1977. V roku 1980 Christopher tiež publikoval výber otcových neúplných spisov z jeho neskôrších rokov pod názvom Nedokončené príbehy Numenoru a Stredozeme. V predhovore k tejto práci sa Christopher Tolkien odvolával mimochodom ku knižke Ztratených príbehov. Výsledky predaja Silmarillionu boli pro George Allen & Unwin prekvapením, a ty Nedokončených príbehov ešte vetším. Prekvapivo trh prijal i tento relatívne ťažko pochopiteľný materiál a čitatelia sa rozhodli riskovať a pustiť sa do toho "dlhého a komplikovaného štúdia". Ešte dlhšieho a komplikovanejšieho, než očakávali, následná 12-ročná dielňa História Stredozeme, editovanej Christopherom, sa stala úspešným podnikom. 7. Konec
Po jeho odchode do dôchodku v roku 1969 sa Edith a Ronald presunuli do Bournemouth. 22. novembra 1971 Edith zomrela a Ronald sa skoro vrátil do Oxfordu, do bytu poskytovanému Mertonskou koľajou. Ronald zomrel 2. augusta 1973. On a Edith sú pochovaní v spoločnom hrobe v katolickej časti cintorína vo Wolvercote, severnom predmestí Oxfordu. Nápis na ich náhrobnom kameni znie:
Edith Marie Tolkien, Luthien, 1889-1971
John Ronald Reuel Tolkien, Beren, 1892-1973.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?