John Ronald Reuel Tolkien Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)John Ronald Reuel Tolkien Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Idea:
Téma: Súboj o veľprsteň medzi dobrom a zlom.
Miesto konania: Stredozem
Hlavné Postavy:
Frodo- hobit; Nositeľ prsteňa.Malý vzrastom ,ale veľký srdcom. Je odhodlaný obetovať všetko za dobro iných.
Gandalf- človek; silný čarodejník, vodca spoločenstva
Aragorn (Chodec)- človek; rozvážny, vodca spoločenstva, keď Gandalf padne v morii
Sam- hobit; spoľahlivý, odvážny, za Froda by aj život položil, nikdy sa od neho neodlúči
Chicho- hobit; veľký Pipinov kamarát, zmysel pre humor .............
Pipin- jobit; veľký Chichov kamarát, zmysel pre humor .........
Boromir- človek, odvážny, dá sa zlákať mocou prsteňa a pokúsi sa ho ukradnúť Frodovi
Legolas- elf, skvelý zrak a sluch, dokáže obratne narábať s lukom, neodlúčiteľný priateľ Gimliho
Gimli- trpaslík, obratne narába so sekerou, neodlučiteľný priateľ Legolasa
Gloch (Smeagol)- hobit, ktorý našiel prsteň a ten mu dožičil dlhý život, urobí čokoľvek
aby získal svojho miluškého
Bilbo- hobit, nálezca prsteňa, píše knihu o svojom živote a vymýšľa básne

1. KNIHA
Príbeh sa začína oslavou 111. narodenín hobita Bilba Bublíka, ktorý vlastní prsteň moci. Ten jeden deň zobral Glochovi. Na jeho oslavu príde aj jeho dobrý priateľ- čarodejník Gandalf Sivý. Rozhodol sa, že po týchto narodeninách odíde. Na konci oslavy odíde nezvyčajním spôsobom. Nastokne si prsteň moci a zmizne. Po dlhom presviedčaní Gandalfom, neochotne, ale predsa, prenechá prsteň svojmu synovcovi Frodovi. Keď ho Frodo nájde, tak mu Gandalf
povie aby ho nepoužíval a dával naňho dobrý pozor. Po nejakom čase Gandalf zistí, že nepriateľ hľadá veľprsteň. Preto povie Frodovi, aby odišiel z Grófstva. Gandalf odišiel tiež a povedal Frodovi, že sa stretnú v Jeleninách. Frodo ide s Pipinom a Samom do Jelenín. Cestou stretnú dvakrát čiernych jazdcov. Ukryli sa pred nimi do domu Červivca a ten ich sprevádzal až do Jelenín. V jeleninách sa stretli s Chichom. Ale Gandalf sa neukázal. Išli cestou cez Staroles do Svažín. Starolese ich zachráni Tom Bombadil a poradil im, aby išli do hostinca u skákavého poníka. Tam stretli Aragorna (Chodca) a našli aj list od Gandalfa.
Potom sa vybrali s Aragornom do Vododolu. Cestou si odpočinuli na jednej hore. Tam ich napadli čierny jazdci a Frodo si nasadil prsteň. Lenže čierny jazdci sú priťahovaný prsteňom.
Veliteľ čiernych jazdcov bodol Froda otrávenou mordorskou dýkou. V tom tam vtrhol Chodec a prízraky odohnal. Ponáhľali sa čo najrýchlejšie do Vododolu.

Cestou ich najde elf Glorfindel, ktorý im vyšiel naproti z Vododolu. Zobral Froda a uháňal s ním naspäť do Vododolu. Cestou ich našli prízraky a Glorfindel zoskočil z koňa aby bol rýchlejší. Frodo sa prízrakom stratil pri rieke, kde akoby biele kone zmiatli všetkých čiernych jazdcov do mora a nato zamdlel.
2.KNIHA
Frodo sa prebúdza vo Vododole. Je mu už lepšie. Veď je v rukách elfa Elronda. Vedľa neho sedí Gandalf. Rozpovie mu príbeh čo sa odorhal a zároveň vysvetlenie prečo sa s ním nestretol. Gandalf išiel za veľkým čarodejníkom a jeho priteľom Sarumanom Bielym, aby sa s ním dohodol ako budú pokračovať ďalej. Lenže Saruman už nebol na ich strane. Dal sa zlákať temnou stranou a mocou prsteňa. Gandalf sa pustil so Sarumanom do boja, lenže prehral. Neskôr sa mu podarilo uniknúť vďaka jednému orlovi, ktorý bol priateľ Gandalfa a zároveň aj pán vetra. Neskôr vo Vododole zasadla Elrondova rada. Tam sa malo rozhodnúť čo bude dalej s prsteňom. Prišli rôzne rasy. Od ľudí, cez elfov, až k trpaslíkom. Frodo sa rozhodol, že jeho osud je v prsteni a on ho musí zničiť. Pridali sa k nemu Gandalf, Aragron, Gimli, Legolas, Sam, Chicho, Pipin a Boromir. Tak vzniklo spoločenstvo deviatich.
Putovali a putovali až sa museli rozhodnúť či pôjdu cez horu Caradhas alebo cez Moriu (krásne hlboké tunely, ktoré kedysi vykopali trpaslíci). Frodo nakoniec rozhodol, že pôjdu cez Caradhas. Lenže Saruman odhalil ich úmysli a pričaroval na horu snehovú búrku. Nakoniec to vzdali a rozhodli sa, že pôjdu cez Moriu. Moria bola pred ich príchodom napadnutá ohyzdmi. Gimli trúchlil nad osudom trpaslíkov, ktorý tam prebývali. V tom ich napadli ohyzdi s trolom. Trol bodol Froda, no nič sa mu nestalo vďaka darčeku od Bilba – mithrilovej košieľke (tvrdšia ako dračia koža, ale ľahšia ako pierko). Rozhodli sa ísť cez most v Khazad-Dûme. Lenže cestou ich napadol mocný Balrog. Gandalf s ním bojoval, no nakoniec aj on aj Balrog padli. Vyšli z bane a trúchlili za svojím vodcom, no museli pokračovať v ceste. Cestou narazili na elfa Haldira, ktorý ich doviedol do Lothlórienu k pánovi Celebornovi a k panej Galadriel. Družine sa v Lothlóriene páčilo a nechceli odísť, no nemali na výber. Museli odísť, no na rozlúčku im dala Galadriel každému dar. Plavili sa po rieke a zistili, že ich prenasleduje Gloch. V úpätí Amon Henu sa rozhodli oddýchnuť. Nevedeli totiž, kam majú ísť. Frodo sa išiel prejsť a porozmýšlať, no sledoval ho Boromir a chcel od neho získat prsteň. Po hádke si Frodo nastokol prsteň a utekal pred Boromirom.

Keď sa Boromir vrátil späť do tábora a Frodo tam nebol, priznal sa Aragornovi, že chcel Frodovi zobrať prsteň. Aragron sa ho vydal hľadať a našiel ho. Lenže Frodo už nedôveroval nikomu. Vtedy ich napadli ohyzdi a Aragorn povedal Frodovi aby ušiel. Frodo sa rozhodol, že sa bude plaviť do Mordoru sám. Medzitým ohyzdi zajali Chicha a Pipina a zabili Boromira. Sam si domyslel čo chce Frodo urobiť a podarilo sa mu ho dohnať. Nakoniec spoločne vystúpili na brehu Amon Lhawu, čln ukryli, naložili si na chrbát batohy a vydali sa na ďalšiu cestu. Tak sa rozpadlo spoločenstvo. Môj názor: Je to veľmi zaujímavá kniha. Chvíľu mi trvalo, kým som sa do toho dostal, ale ak sa to stalo tak už som sa od nej nevedel odtrhnúť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?