John Ronald Reuel Tolkien Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)John Ronald Reuel Tolkien Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Dej sa začína oslavou 111. narodenín Bilba a zhodou okolností aj Frodových 33. Bilbo plánuje na oslavu veľké prekvapenie (ale nie veľmi príjemné), chce odísť z Hobitova. Na oslavu prichádza Gandalf, ktorý zistil informácie o záhadnom prsteni nevideľnosti. Po slávnosti sa s Bilbom dlho rozprávajú, čo bude ďalej. Bilbo mu vysvetlí, že chce odísť navždy a celý svoj majetok nechať Frodovi, okrem prsteňa, ku ktorému si vytvoril veľmi silný vzťah. Gandalfovi sa to veľmi nepáči, a tak medzi nimi nastane menšia hádka. Gandalf ho nakoniec presvedčí, aby Frodovi nechal aj prsteň. Rozlúčili sa a Bilbo odišiel. Po chvíli sa v izbe objaví Frodo. Gandalf mu vysvetlí, čo sa tu stalo. Keď sa Frodo spýta na prsteň, Gandalf mu len povie, aby si ho nenasádzal a nech ho udrží v bezpečí, lebo môže byť nebezpečný.
Niekoľko rokov sa vôbec nič nedeje, až sa raz pred Frodovými dverami opäť objaví Gandalf. Je veľmi rozrušený a pýta sa na prsteň. Frodo veľmi nechápe, o čo ide, ale prsteň mu podá. Gandalf ho hodí do ohňa a potom ho dá Frodovi do ruky (totiž vôbec nebol horúci). Zrazu sa na prsteni objavia nejaké znaky. Frodo to nevie prečítať, tak sa spýta Gandalfa, čo to má znamenať.Gandalfovi úplne zmeravela tvár a povedal: „Privolá ich do jedného a v čiernej tme spúta. Sú to len dva riadky z veršov, dávno známych v elfosloví:

Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom,
Sedem pánom trpaslíkom v sieňach z kameňa,
Deväť mužom z ľudí, ktorým osudom je skon,
Veľprsteň pre Pána tmy na tróne z plameňa
V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.
Veľprsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá
Privolá ich do jedného, v čiernej tme spúta,
V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.“

Gandalf Frodovi vysvetlil, že prsteň, ktorý drží v ruke je onen Veľprsteň, ktorý pred tisíckami rokov dal ukovať temný pán Sauron, aby bol jeho pomocníkom a on mohol vládnuť celej Stredozemi. Navyše dal prsteňu vlastnú vnútornú moc, ktorá ovládne telo aj dušu každého, kto sa s ním stýka. Preto sa stali Gloch a Bilbo takými posadnutými prsteňom a preto sa mohli dožiť takého vysokého veku. Ale čo je najhoršie, duch Temného pána povstal a pomocou svojich služobníkov, nazgúlskych Čiernych jazdcov, teraz zo všetkých síl hľadá svoj stratený prsteň. Frodovi prešiel mráz po chrbte a nesmelo sa spýtal Gandalfa, čo má teda robiť. Ten mu povedal, že musí bezpodmienečne odísť z Hobitova. Gandalf musel odísť tiež. Po čase vyrazil aj Frodo so svojím záhradníkom Samom Mukrom a kamarátom Pipinom Bralom.

S Gandalfom sa mali stretnúť na východe v Jeleninách. Po nebezpečnej ceste tam aj dorazili, no Gandalfa nenašli. Stretli sa tam však s Chichom Brandylenom, Pipinovým najlepším priateľom. Nemali na výber, tak pokračovali v ceste na východ cez Staroles, kde ich zachránil Tom Bombadil, ktorý im poradil ísť do hostinca U Skákavého poníka. Tam sa stretli so záhadným Chodcom, ktorý bol veľmi dobrý priateľ Gandalfa. V hostinci našli aj list od Gandalfa, v ktorom im radí, aby išli do elfského mesta Vododolu.
Tak sa pod vedením Chodca vydali na nebezpečnú výpravu. Počas cesty ich napadli Čierni jazdci a Frodo bol bodnutý otrávenou dýkou. Keď už vyzeralo, že Frodo zomrie, nachádza ich elf Glorfindel a berie Froda do Vododolu. Cestou aj ich napadli Čierni jazdci, ale Glorfindel im dokázal uniknúť. Frodo cestou padol do bezvedomia a prebúdza sa až vo Vododole, kde je v rukách elfského kráľa Elronda. Vedľa neho sedí Gandalf, ktorý mu aj rozpovie, prečo sa s ním nemohol stretnúť v Jeleninách. Keď Gandalf odišiel z Hobitova, išiel za svojím priateľom, veľkým čarodejníkom Sarumanom Bielym, ktorý vládol v Železnom páse. Išiel sa s ním dohodnúť, ako budú pokračovať v boji so Zlom. Čakalo ho však tam veľké prekvapenie, Saruman zradil. Spojil sa so Sauronom a v Železnom páse mu zhromažďuje veľkú ohyzdiu armádu. Pochopiteľne sa s Gandalfom dostali do konfliktu, ktorý Gandalf prehral, ale na poslednú chvíľu sa mu podarilo uniknúť smrti.
Neskôr sa vo Vododole konala Elrondova rada, ktorá mala rozhodnúť o osude prsteňa. Prišli tam zástupcovia rôznych rás, elfov, ľudí, trpaslíkov a zásluhou Froda a jeho druhov aj hobitov. Rada rozhodla, že prsteň treba zničiť, čo znamená, že ho treba zaniesť do krajiny Zla, Mordoru, a tam ho hodiť do Hory osudu, kde bol ukovaný. To je totiž jediný spôsob, ako ho zničiť. Frodo bol zvolený ako nositeľ prsteňa. Pridali sa k nemu Chodec, o ktorom sa zistilo, že jeho meno je Aragorn a je právoplatným nástupcom na Gondorský trón (ríša ľudí), Boromir (syn miestodržiteľa Gondoru), elf Legolas, trpaslík Gimli a, samozrejme, Sam, Pipin a Chicho. Vodcom výpravy sa stal Gandalf. Takto vzniklo spoločenstvo deviatich, tých, ktorí bojujú o zachovanie Dobra v Stredozemi.
Spoločenstvo sa teda vydalo na cestu smerom k zemi Mordor. Mohli sa vybrať dvoma cestami, snehovou horou Cardhas alebo cez Moriu (hlboké podzemné tunely, ktoré kedysi vykopali trpaslíci). Frodo na radu Gandalfa nakoniec rozhodol, že pôjdu cez Cardhas. Lenže Saruman odhalil ich úmysly a na Cardhas privolal obrovskú snehovú víchricu.

Nakoniec nemali inú možnosť, ako ísť cez Moriu. Po tom, ako sa dostali do jaskýň, boli napadnutí ohyzdmi a trolom, ktorých nakoniec porazili, ale neskôr Gandalf v boji so strašným duchom podsvetia Balrogom padol do temnej priepasti. Po opustení Morie spoločenstvo pokračovalo vo svojej výprave, teraz už pod vedením Aragorna. Cestou narazili na elfa Haldira, ktorý ich doviedol do Lothórienu k elfskému pánovi Celebornovi a panej Galadriel. Tam sa im veľmi páčilo, no nemali na výber, museli ísť ďalej. V úpätí Amon Henu sa rozhodli oddýchnuť. Keď sa Frodo išiel prejsť, Boromir, ktorého moc prsteňa takmer od začiatku pokúšala a teraz bol ňou už úplne ovládnutý, ho napadol a snažil sa mu ukradnúť prsteň. Frodo si v strachu nasadil prsteň a pomocou neviditeľnosti dokázal Boromirovi utiecť. Keď už Boromir vytriezvel, vrátil sa do tábora a priznal sa Aragornovi. Ten sa vydal hľadať Froda, aj ho našiel, ale v tom ich napadli ohyzdi. Poradil mu, aby odišiel a pokračoval v ceste sám. V boji proti ohyzdom bol Boromir zabitý a Pipin a Chicho unesení. Sam si domyslel, čo má Frodo v pláne a ako verný služobník ho nasledoval. Spolu sa ďalej plavili po rieke a neskôr pokračovali na súši. Spoločenstvo sa rozpadlo, Gandalf a Boromir sú mŕtvi, Pipin s Chichom unesení. Voľné zostali už iba dve skupinky, Frodo so Samom a Aragorn s Legolasom a Gimlim, ktoré musia vo výprave pokračovať samostatne.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?