John Fizgerald Kennedy životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 2334×

Příbuzná témataJohn Fizgerald Kennedy životopis

Tridsiaty piaty prezident Spojených štátov a štvrtý, ktorý bol počas vykonávania svojho úradu zavraždený. Počas 2. svetovej vojny slúžil v americkom námorníctve,
neskôr sa stal členom snemovne reprezentantov za Demokratickú stranu a potom senátorom. R. 1953 sa oženil s Jackquelin Lee Bouvierovou. R. 1960 získal za Demokratickú stranu nomináciu na úrad prezidenta, v prezidentských voľbách zvíťazil nad vtedajším viceprezidentom Nixonom najtesnejším pomerom sa stal od r.1884, sa stal najmladším a tiež prvým katolíckym prezidentom v Amerických dejinách. Pri svojej inaugurácii Kennedy vyhlásil: "Nepýtajte sa, čo môže vaša krajina urobiť pre vás - spýtajte sa, čo môžete pre svoju krajinu urobiť vy." Priniesol do prezidentského úradu nový duch nádeje a mladistvý elán a získal si doma i vo svete nesmiernu obľubu. R. 1961 inicioval program Aliancia pre pokrok, ktorého cieľom bola hospodárska pomoc Latinskej Amerike. Kongres jeho návrhy v oblasti pomoci latinskoamerickým krajinám podporil a schválil aj jeho úsilie o pristátie Američanov na Mesiac ešte pred koncom desaťročia, čo sa podarilo r. 1969. Kongres však odmietol prijať jeho program týkajúci sa občianskych práv a sociálnych reforiem, ktorý bol známy pod názvom Nové obzory.
Oblasti zahraničnej politiky sa Kennedy spamätal po fiasku operácie v Zátoke svíň r. 1961 a postavil sa proti Chruščovovi v otázke Kubánskej raketovej krízy, ktorá r. 1962 priviedla svet na pokraj jadrovej svetovej vojny. V nasledujúcom roku sa spolu so ZSSR a Britániou zúčastnil na príprave Dohody o zákaze nukleárnych skúšok. Kennedy sa angažoval aj vo Vietname, kam posielal stále viac amerických "vojenských poradcov". Kennedyho zavraždili pri návšteve texaského Dallasu 22. novembra 1963. Warrenova komisia, vymenovaná jeho nástupcom Lyndonom B. Johnsonom, dospela k záveru, že Kennedyho zastrelil Lee Harvey Oswald, ktorý konal sám, ale množstvo nezodpovedaných otázok a rad nevierohodných dôkazov viedli k špekuláciám o tom, že Oswald bol nastrčenou figúrou, alebo že nekonal len na vlastnú päsť. John F. Kennedy bol členom významnej politicky činnej rodiny. Jeho brat Róbert F. Kennedy (1925-68) zohral v Kennedyho vláde kľúčovú úlohu, v r. 1961-64 pôsobil vo funkcii ministra spravodlivosti a roku 1968 bol prezidentským kandidátom Demokratickej strany. V priebehu volebnej kampane ho v Kalifornii zastrelil jordánsky prisťahovalec Sirhán Bišára Sirhán. Brat Johna a Robeberta Kennedyovcov Edward M. Kennedy (nar.

1932) je senátorom a zaujíma významné postavenie v Demokratickej strane.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?