John Ernst Steinbeck Túlavý autobus

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 1821×

Příbuzná témataJohn Ernst Steinbeck Túlavý autobus

John Ernst Steinbeck- Túlavý autobus

Autor:
John Steinbeck sa narodil 27. Februára 1902 v kalifornskom mestečku Salinas, v zmiešanej rodine nemeckých a írskych prisťahovalcov. Jeho otec, John Steinbeck senior bol úradník a jeho matka, Olive Hamilton učiteľka. Steinbeck študoval na Salinas High School a po ukončení v roku 1919, pokračoval na Leland Stanford University s prestávkami až do roku 1925. Nikdy však univerzitu neukončil. Vystriedal celý rad príležitostných zamestnaní. Istý čas pôsobil ako novinár v New Yorku. Kvôli neúspechom sa vrátil do svojej rodnej Kalifornie a začal sa venovať spisovateľskej činnosti. V roku 1930 sa oženil so svojou prvou manželkou, Carol Henning a presťahoval sa do Pacific Grove. Nikdy nepísal pre „trh“, ale z vnútornej potreby .V roku 1929 vyšla jeho prvá kniha pod názvom Cup of Gold ( Zlatý pohár). Dielo nebolo úspešné ale Steinbecka sa tým nedal odradiť. Neúspešné boli aj jeho Ďalšie diela- Nebeské pastviny a Neznámemu bohu. Prielom nastal v roku 1935. Steinbeck získal svoj prvý veľký úspech románom Tortilla flat (Pod kalifornským slnkom). Jeho ďalšie romány boli In dubious battle (V neistom boji), Of mice and men (O myšiach a ľuďoch) a v roku 1939 publikoval svoj vrcholný román The grapes of wrath (Ovocie hnevu). Týmto dielom získal Pulitzerovu cenu. Počas druhej svetovej vojny bol Steinbeck vojnový korešpondent pre New York Herald Tribune. Ďalšími románmi boli The wayward bus (Túlavý autobus), East of eden (Na východ od raja), The winter of our discontent (Zima našej nespokojnosti) a mnoho ďalších.
John Steinbeck získal v roku 1962 Nobelovu cenu za literatúru „.. za jeho realistické ako aj imaginárne písania, význačné súcitným humorom a náruživým sociálnym vnímaním.“
John Steinbeck umrel 20. Decembra 1968 v New Yorku. Jeho telesné pozostatky sú umiestnené v Garden of Memories Cemetery (cintorín Záhrada spomienok) v Salinas.
Literárny útvar: román

Kompozícia: Román je členený na 22 kapitol, ktoré sú pospájané
voľne.

Charakteristika: Autor ani slovom nekritizuje spoločenské pozadie a predsa je tento román jedným z veľmi kritických diel americkej literatúry. Kritika spoločnosti plnej pokrytectva a pretvárky vyplýva z výstižného, presného a pritom umeleckého zobrazenia konania a vzájomných vzťahov ľudí, ktorí sa náhodou ocitli na dlhší čas spolu v autobuse.

Musia spolu prežívať krízovú situáciu, v ktorej im maska padá z tváre a na povrch vystupuje ich skutočná osobnosť každého z cestujúcich a ich vnútorné pohnútky.

Dejová línia: Dej románu Túlavý autobus začína v zájazdnom hostinci na križovatke severojužnej diaľnice do Kalifornie, na mieste nazvanom Nárožie povstalcov. Ľudia ktorí sa tu stretávajú sú presným obrazom americkej spoločnosti v 50. rokoch 20. storočia, teda obdobia krátko po 2. svetovej vojne. Príbeh začína príjazdom autobusu, ktorého cestujúci by mali pokračovať ďalej v ceste a to autobusom Juana Chicoya, majiteľa hostinca. Autobus je však vo veľmi zlom technickom stave a tak skupina ľudí musí stráviť noc na Nároží povstalcov. Druhý deň ráno Juan Chicoy spolu so svojím mladým pomocníkom Pľuzgierom opravia autobus a cesta sa začína. V hostinci ostáva len Alice Chicoyová, Juanova manželka. Tá sa po odchode autobusu zo zúfalstva opije. Nenávidí totiž svoj život, rutinu a taktiež sa bojí straty manžela. Cesta je od začiatku sprevádzaná nepriaznivým počasím. V snahe vyhnúť sa polorozpadnutému mostu a hroziacemu uviaznutiu na ceste sa cestujúci rozhodnú na prejazd použiť dlho nepoužívanú a neudržiavanú cestu. Autobus však uviazne. Juan sa pod rúškom hľadania pomoci vydáva na cestu z ktorej sa nemieni vrátiť späť. Cestujúci zostávajú sami a tu sa začína naplno prejavovať ich charakter, ktorí bol doteraz ukrytý pod maskou. Pán Pritchard sa chce pod rúškom ponuky práce dostať do blízkosti krásnej Camille. O Pani Pritchardovej, navonok distingvovanej a príjemnej dáme sa dozvedáme, že v skutočnosti tyranizuje vlastnú rodinu. Mladý Kit Carson dáva otvorene najavo svoje chlípne túžby a pokúša sa o Normu. Mladý obchodník, Ernest Horton, otvorene kritizuje neschopnosť Američanov. O Van Bruntovi sa dozvedáme že sa bojí smrti aj keď vie, že by ho oslobodila od života , ktorý sa pre neho po mŕtvici zmenil. „ Načúval času, uplývajúcemu v jeho žilách, túžil po smrti a zároveň sa jej bál.“ Jedine správanie Juana Chicoya a Mildred Pritchardovej obzvlášť neprekvapí. Tieto dve postavy sú totižto aj napriek pokryteckej spoločnosti schopný vlastného úsudku a konania. Juan odhodlaný ujsť od doterajšieho života a túžiaci po vzrušení z dobrodružstva sa stretáva s mladou Mildred. Avšak po tomto stretnutí a uspokojení telesnej túžby už ďalej netúži po dobrodružstve a rozhodne sa vrátiť k autobusu. Po spolupráci všetkých cestujúcich sa podarí autobus vyslobodiť z bahna a cesta pokračuje ďalej.

Postavy: Hlavnými postavami sú obyčajný Američania, na pohľad všední a málo zaujímaví. Len ťažko povedať, ktorá z postáv je v diele hlavná, a ktoré charaktery sú vedľajšie, pretože všetky majú rovnaký podiel na vytvorení skutočne vierohodného a plastického obrazu Americkej spoločnosti, jej mnohotvárnosti.

Všetky postavy spoznávame z umeleckého zobrazenia ich života a nie z opisu. Tak vystupuje na povrch skutočná tvár každého z cestujúcich. Takýmto spôsobom spoznávame aj spoločenské prostredie, ktoré značne ovplyvňuje jednotlivé postavy.
Juan Chicoy: Majiteľ hostinca a vodič autobusu. Je to človek s horúcou mexicko- írskou krvou. Je originálny. Vzbudzuje rešpekt a obdiv. Ale aj on ako väčšina ľudí v tej dobe mal sen. Chcel utiecť od svojej ženy.
Alice Chicoyová: Juanova manželka, ktorá sa starala o hostinec. Nenávidela svoj život plný rutiny. Žila v strachu zo straty svojho manžela.
Pán Pritchard: Pomerne bohatý obchodník, ktorí však má však pocit istoty len medzi svojimi kolegami. Nemá rád jednoduchých ľudí. Zaujíma sa o Obchodníka Hortona na ktorom sa mu páči, to, že predáva veci slúžiace na pobavenie ľudí. Avšak Hortonova otvorenosť a kritika spoločnosti ho odrádza.
Pani Pritchardová: Zaujíma sa výhradne o seba samú. Svoje manželstvo pokladá za šťastné. Je však frigidná, o manžela nemá žiadny záujem. Nechce si pripustiť skutočnosť o ich vzťahu.
Mildred Pritchardová: Dcéra manželov Pritchardovcov. Študentka vysokej školy. Jedna z mála postáv, neovplyvnená úsudkom ostatných.
Camille: V skutočnosti nepoznáme pravé meno tejto postavy. Nechce totiž pred ostatnými odhaliť svoju pravú tvár; tvár mladej ženy, ktorej zamestnaním je obveseľovanie pánov túžiacich po dobrodružstve, v baroch a na rôznych firemných podujatiach. Aj napriek svojmu postaveniu v spoločnosti, je Camille sebavedomá. Jej sebavedomie pramení najmä z jej fyzickej príťažlivosti. A tak sa stáva vzorom pre Normu. Camille využíva Norminu priazeň, ktorá jej môže pomôcť pri neodbytných mužoch.
Norma: Čašníčka na Nároží povstalcov. Vžíva sa do predstavy, že je milenkou slávneho herca- Clarka Gabla. Alice Chicoyová jej však narúša súkromie. Norma sa rozhodne odísť a tak sa ocitne medzi cestujúcimi v „túlavom autobuse.Vlastný názor: Román Túlavý autobus je dejovo pomerne chabý. Avšak o čo je dej jednoduchší o to zaujímavejšie je vykreslenie jednotlivých postáv, ich charakteru a správania.
Dielo je veľmi zaujímavé a čitateľovi podáva obraz americkej spoločnosti v období krátko po druhej svetovej vojne. Myslím si, že aj keď tento román vyšiel v roku 1947 , je stále aktuálnym a má čo povedať aj generácii ľudí, ktorí v spomínanom období nežili.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?