Joanne Kathleen Rowlingová Harry Potter a Tajomná komnata

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Joanne Kathleen Rowlingová Harry Potter a Tajomná komnata

Tento diel je pokračovanie úspešnej knihy Harry Potter a Kameň mudrcov. Tajomná Komnata je 2. diel. Popis:

Harry je 12 ročný čarodejník, ktorý sa veľmi odlišuje od nás. Miluje školu a neznáša prázdniny. Toto 2. Harryho dobrodružstvo začína u odporných pestúnov, ktorí sa o Harryho v lete ,,starajú,,- tyranizujú ho. Jeho zhýčkaný bratranec Dudley sa ho bojí, lebo sa mu vyhráža, že ho kúzlami premení na ropuchu alebo netopiera. Nastal osudový deň. K Dursleyovcom prišli na návštevu Masonovci. Harryho úlohou bolo hrať sa, že neexistuje. Len čo prišiel do izby- na posteli mu skáče domový škriatok Dobby. Trieskal si hlavu o stenu čím privolal strýka Vernona. Dobbyho nezbadal. Dobby od Harryho chcel, aby sa nevrátil na Rokfort. Vraj mu bude hroziť smrteľné nebezpečenstvo. Harrynu to bolo jedno. Doby išiel dole. Lúskol prstami, čím použil kliadbu Vingardium Leviosa – levitovacie zaklínadlo. Preniesol tortu na hlavu pani Masonovej. Vernon Harrymu prisahal, že keď návšteva odíde zabije ho. Nečakane prišla sova s listom z Ministerstva Mágie, lebo Harry nebol plnoletý čarodejník, okrem Rokfortu nemohol nikde čarovať. Z izby mu urobili väzenie. No jeho priateľ Ron ho zachránil lietajúcim autom Ford Anglia. Pomocou Hop-Šup prášku Harry na miesto Šikmej vyletel v Zašitej-angl. Diagon a Knockturn. V Šikmej ul. stretli Hermionu- Harryho Kamarátku. Stretli sa s Gilderoyom Lockhardom- podfukárom. Z nástup. Kings Cros každoročne odchádza Rokfortský expres. No Dobby začaroval stenu a tak museli letieť. Pri Rokforte sa im auto vyšmyklo spopod kontroly. Nabúrali do zúrivej vŕby. V Rokforte potom s Hermionou prežili veľa dobrodružstiev- Harry sa dozvedel že je Parselan. Zabojoval si v klube Duelantov, ochutnal kosťo-rast a Všehodžús, zahral si metlobal, stretol sa s obrím pavúkom Aragogom, odhalili Lockhardov podvod a zničili príšeru Tajomnej Komnaty a tým ju navždy zatvorili.Heslá


Parselština: reč hadov. Je to záhadný jazyk, ktorí ovládajú len 5 ľudia. PARACELZUS- vynašiel ju. Herpo Smradľavý- jediný, kto vychoval baziliska. Salazar Slizolin- Jeden zo 4 zakl. Rokfortu a ten, čo vybudoval Tajomnú komnatu. Tom Riddle (lord Voldemrot)- Slizolinov potomok a Harry Potter- keď padol Voldemort- na Harryho sa preniesla časť jeho schopností.
Bazilisk: príšera Tajomnej Komnaty. Uniesol do komnaty Riddlovu slúžku- Ginny Weasleyovú- Ronovu sestru. Na Riddlov príkaz zavraždila všetky kohúty- ich kikiríkanie bolo pre baziliska smrteľné.

Na stenu napísala : Tajomná Komnata bola otvorená. Nepriatelia potomka, majte sa na pozore! Samička baziliska sa líši od samca chcholčekom na hlave. V Shakespearovom diele sa píše: ,,Ty máš ale krásne oci.˝ ,,Byt baziliskom- zabijem Ta.˝
Gilderoy. Chvastúň- podvodník. Napísal 8 kníh. Všetko podvod. V jednom bol ale dob-
Lockhard. –rý v zabúdajúcom zaklínadle. Našiel človeka, ktorý prežil isté dobrodružstvo. Vypočul ho. Zapamätal si ho. A na koniec mu vymazal pamäť.
Umrnčaná. Jediná baziliskova obeť. Myrta mala jediná kontakt s jeho očami. Tieto
Myrt(l)a. obete iba skameneli- nemali priamy kontakt s baziliskovými očami. Najprv mačka- Pani Norrisová. Videla odraz v kaluži. Colin Creeve-študent. Videl ho cez fotoapararát. Justin-študent. Videl ho cez Nicka. Takmer bezhlavý Nick- duch. Proste už raz zomrel. Hermiona Grangerová a Prnelopa Clearvaterová- študentky. Videli baziliska cez zrkadlo.

Nakoniec Vám prerozprávam Legendu Tajomnej Komnaty:

Kedysi dávno žili 4 čarodejníci. Rozhodli sa postaviť novú čarodejnícku školu. Rokfort. Boli to Richard Chrabromil, Helga Bifľomorová, Brigita Bystrohlavová a Salazar Slizolin.
Slizolin chcel, aby na škole štdovala len ,čistá krv,. Iní najmä Chrabromil chcel opak. Predsa, záleží niekomu na tom? Začal sa spor. Slizolin prehral. Odišiel. Ale chcel sa ,humusákom, (nie čistokrvní čarodejníci) pomstiť. Tajne postavil komnatu, ktorú mohol otvoriť len jeho potomok. Lord Voldemort- Tom Riddle.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?