Jean Baptiste Poquelin Moliere Lakomec

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Jean Baptiste Poquelin Moliere Lakomec

Obsah diela:
Je to komédia v piatich dejstvách, dej sa odohráva v Parizi, vo Franuzsku v období renesancie. Má jednotu miesta, deja a času. Harpagon núti svojich sluhov bdieť nad jeho majetkom, pretože má stále strach, aby mu náhodou nezmizol ani groš. Je príliš šetrný, možno povedať priam skúpy.
Jedného dňa si Harpagon zavolá svoje deti, aby im povedal novinu. Rozhodol si zobrať za ženu mladú Marianu, Kleantovu milú. O tom však Harpagon nevie. Frosina je dohadzovačka, ktorá Harpagona presviedča, že Mariana je doňho úplne zaľúbená, celé noci myslí iba naňho. Marianini rodičia sú celkom spokojní, pretože Harpagon vlastní veľké majetky, no nevedia, že je taký lakomý, že nedopraje dokonca ani svojim deťom. Harpagon ju pozve na návštevu a privíta ju aj so svojimi deťmi. Vtedy Mariana zistí, že mládenec, ktorého milovala, je Kleant. Vtedy sa začína nešťastná láska Mariany a Kleanta. Harpagon pozve Marianu na obed do svojho domu. Obed sa však nekoná, pretože pre Harpagona by to bolo pridrahé. Tam sa odohrá incident, ktorý Harpagona veľmi rozčúli a pohnevá s jeho synom. Kleant donúti svojho otca, aby venoval ako znak lásky (Harpagonovej lásky) Mariane prsteň. V parku, kde sa prechádzajú, zrazu sa dostanú do rečí Kleant a Harpagon úplne osamote. Otec sa pýta syna, ako sa mu páči jeho nastávajúca macocha. Syn sa spovedá, že mu je úplne nepríjemná, že keby nemusel, ani by o ňu neštekol. Vtedy Harpagon s ľútosťou oznámi synovi, že mu je ľúto, pretože ju chcel prenechať jemu, ale keď nechce, tak si ju vezme nakoniec on. Vtedy sa Kleant začne opravovať a povie otcovi, že to všetko bola len lož a Marianu už dlhšiu dobu miluje. Vtedy sa povadia a rozsúdiť ich príde sluha Jakub. Obom dáva za pravdu a tvrdí, že ten druhý sa podvoľuje vôli toho, s ktorým práve rozpráva. Keď odíde, znovu sa chytia za pačesy a Kleant odchádza. Vtedy Čipera ukradne Harpagonovi kazetu s tridsiatimi tisícami a uteká za Kleantom. Harpagon zistí krádež a zavolá žandárov. Tí začnú vyšetrovanie u Jakuba, ktorý ich pošle za Valérom, krivo obvineným z krádeže. Harpagonov a Valérov dialóg je úplne o niečom inom, ale nadväzujú na seba. Harpagon rozpráva o stratených peniazoch a Valér o láske k Eliške. Komisár to vezme ako pravdivú výpoveď a chce ho zavrieť do žalára. Vtedy do miestnosti vojdú Anselm, Eliška, Mariana a Jakub. Valér sa začne obhajovať tým, že je syn kniežaťa Tomáša d`Alburciho. To mu však nechce nikto uveriť, pretože knieža umrel spolu so svojou rodinou pri lodnom nešťastí.

Vtedy vyjde pravda najavo a Anselm sa prizná, že je otcom Mariany a Valéra. Harpagon privolí a nechá v pokoji zosobášiť Marianu s Kleanom a Valéra s Eliškou. Charakteristika hlavnej postavy:
Hapagon - je to muž okolo šesťdesiatich rokoch. Jeho jedinou veľkou láskou boli peniaze. Videl ich všade a stále zo sebou nosil strach, aby sa im náhodou niečo nestalo. Nedokázal už nikoho iného mať rád, pretože svoju lásku venoval iba peniazom. Nedopraje svojim deťom a dokonca ani sebe. Zo strachu obviňuje každého z krádeže, kto sa mu náhodou trochu nepozdáva.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?