Jean Baptiste Moliére Lakomec

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Jean Baptiste Moliére Lakomec

Postavy:
Harpagon- Kleantov a Elizin otec, zaľúbený do Mariany
Kleant- Harpagonov syn, Marianin milý
Eliza- Harpagonova dcéra, Valérová milá
Valér- Anzelmov syn, Elizin milý
Mariana- Kleantova milá a Harpagonova vyvolená
Anzelm- Valérov a Marianin otec
Frozína- dohadzovačka
Majster Šimon- sprostredkovateľ
Jakub- Harpagonov kuchár a kočiš
Šidlo- Kleantov sluha
Pani Klaudia- Harpagonova slúžka
Ovsík- Harpagonov lokaj
Trieska- Harpagonov lokaj
Policajný komisár a jeho pisár


Dej:
Dej sa odohráva vo francúzskom meste Paríž. Je to komédia v piatich dejstvách. Autor v tomto diele poukazuje na negatívne vlastnosti hlavnej postavy, stvárnenej Harpagonom, a to lakomstvo a pokrytectvo. Harpagon je veľmi skúpy a lakomý človek, ktorý nedožičí ani svojim deťom. Eliza a Valér si tajne prisahajú lásku. Kleant sa zdôveril Elize, že sa milujú s Marianou, ale ona nevie o jeho pôvode. Frozína nahovorila Harpagonovi, že Mariana je do neho zaľúbená a sníva iba o ňom. Harpagon oznámi svojim deťom, že sa rozhodol oženiť s Marianou a Elizu sľúbil Anzelmovi, ktorý je tiež bohatý a nežiada ani veno. Harpagon netušil o láske Mariany a Valéra. Eliza sa najprv zdráhala takémuto rozhodnutiu, ale po rozhovore s Valérom súhlasila.
Kleant si vybavuje pôžičku, aby pomohol Mariane. Keď zistí, že požičať mu má nič netušiaci Harpagon, strašne sa s ním poháda. Harpagon chystá skromnú večeru, na ktorú pozval aj svoju nastávajúcu. Ešte pred večerou má ísť Eliza s Marinou na trh. Mariana prišla do Harpagonovho domu a tam spoznala celú rodinu. Dozvedela sa, že Kleant je Harpagonov syn. Kleant ju privítal s ľúbostnými poznámkami, ktoré sa Harpagonovi nepáčili. Pred odchodom na trh Kleant daruje Mariane Harpagonov drahý prsteň. Lakomému Harpagonovi sa to nepáči. Kvôli tomu sa pohádajú.
Otec sa pýta syna, ako sa mu páči jeho nastávajúca. Kleant ju ohovára, ale keď otec spomenie, že mu ju chcel dať za ženu, Kleant hneď stíchne. Prizná sa, že Marianu už dlhší čas miluje, ba chodil už aj k nim domov. Vtedy sa povadia a rozsúdiť ich príde sluha Jakub. Jakub dáva za pravdu obom a tvrdí, že ten druhý sa mieni vzdať Mariany pre lásku. Po odchode Jakuba hádka pokračuje ďalej až kým Kleant neodíde. Šidlo pozoruje Harpagona pri ukrývaní truhličky s peniazmi v záhrade a po jeho odchode si ju vezme a dáva ju Kleantovi. Harpagon sa dozvie
o krádeži a vykrikuje, že je to jeho smrť, keď nemá svojich desaťtisíc toliarov.

Skoro sa pomiatol.
Zavolá policajného komisára, ktorý hneď začne vyšetrovať. Do vyšetrovania sa zapojí Jakub, ktorý bez dôvodu obviní Valéra. Harpagonov a Valérov rozhovor presne pasuje komisárovi, až na to, že Harpagon hovoril o peniazoch a Valér o Elize, čo Valér zabudol povedať. Policajný komisár chce zavrieť Valéra do väzenia, ale preruší mu to Anzelm, ktorý práve prišiel. Medzitým sa vrátili aj Mariana s Elizou. Až teraz Valér povedal, že hovoril o láske k Elize. Harpagon mu neverí, ale Valér sa nedá a porozpráva svoj príbeh o nešťastí rodiny d´ Alburcy. Na to zareaguje Mariana a tvrdí, že Valér je jej bratom. Anzelm sa priznáva, že tiež patrí do toho príbehu ako otec. Harpagonovi je to jedno, len chce naspäť svoje peniaze. Nakoniec mu ich vráti jeho syn. Keď už má Harpagon svoje peniaze, privolí a nechá v pokoji zosobášiť Marianu s Kleantom a Valéra s Elizou.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?