J.D. Salinger Kto chytá v žite

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)J.D. Salinger Kto chytá v žite

Dej tejto knihy sa odohráva po roku 1945 v USA. Je rozprávaný formou, akoby to prežil sám spisovateľ. Pozerá sa na svet z očí hlavnej postavy. Hlavná postava je Holden Caulfield. Je to 17 ročný chlapec, ktorého práve vyhodili za Strednej školy v Pencey. Nie je to bohvieaký dobrý študent, pretože prepadá zo štyroch predmetov. V posledné dni, ktoré trávi na internáte, zistí, že tam vlastne všetkých nenávidí. Pobije sa so svojím spolubývajúcim, pretože išiel na rande s jeho bývalím dievčaťom. Bol to veľký záletník, ten jeho spolubývajúci, tak aj preto.

Hneď na internáte kritizuje Salinger žiakov. Spolubývajúceho Holdena, ktorému záleží len na svojom zovňajšku, vedľa bývajúcich, ktorí sú vlastne pokrytci. To, že všetci spolu držia – futbalisti, bifľoši, tí čo sú v čitateľskom krúžku... a tak, a ak nezapandete do jedného z týchto kolektívov potom je ťažké nájsť si kamošov.

Holden sa rozhodne utiecť. Nastúpi na vlak a odvezie sa do New Yorku. Nehce ísť domov, pretože jeho matku by porazilo, keby sa dozvedela, že ho zas vyhodili. Chce ísť domov až v stredu, takže má ešte 3 dni času. Ubytuje sa v istom hoteli. Tuná Salinger zase kritizuje sexuálnych zvrhlíkov, ktorých Holden uvidí naproti svoje izby.

„Videl som jedného chlapíka, veľmi distingvovaný pán. Najprv položil na posteľ kufor, potom z neho vytiahol dámsku bielizeň a obliekol si ju. Potom drobčil po izbe takými malilinkými krôčikmi a fajčil cigaretu. Nad ním v okne som videl muža a ženu ako na seba prskajú z úst nejakú tekutinu. Najprv tú tekutinu nabral on do úst a prskol to na ňu, potom urobila to isté ona jemu.“

Tam premýšľa o Sally, jeho prvé dievča, ako sa držali za ruky, ako sa bozkávali, ako ju miestami nenávidel. Odíde z hotela a prechádza sa ulicami. Cestuje taxíkmi. Tu zas Salinger kritizije new yorkských taxikárov. Zastaví sa v bare, kde sa zoznámi s troma ženskými, ktoré opisuje ako totálne hlúpe. Opisuje ich povahy, typická mladučká, hlúpučká. Šaleli sa len za nejakými slávnymi osobnosťami. Ďalej tam opisuje bezduché debaty párikov. Tak sa vracia späť do hotela. Liftboy mu ponúkne štetku na noc, a keďže Holden je strašne nadržaný tak si ju objedná za 5 dolárov. Keď k nemu prišla na jeho izbu, Holdena až prešla chuť, pretože tá štetka mala asi toľko rokov ako on. Tak jej dal 5 dolárov a poslal ju preč. O pár minút sa vrátila aj s liftboyom, že vraj jej dlží ešte 5 dolárov. Holden im nechce zaplatiť a tak dostane bitku a peniaze (tých 5 dolárov) si zoberú.

Na druhý deň zavolá Sally a pozve ju do divadla, pretože kino zo srdca nenávidí. V kine kritizuje hercov.

„Keď je nejaký herec naozaj dobrý, tak vždy na ňom vidieť, že vie, že je dobrý a to vám pokazí celý dojem.“

Po divadle si sadnú do baru a Holden opisuje Sally čo nenávidí.

„Ako ja školu nenávidím, a nielen školu. Všetko. Nenávidím život v New Yorku, taxíky a autobusy so šoférmi, čo večne na teba revú, že sa vystupuje vzadu. Nenávidím ľudí, čo si myslia, že auto je ich všetko a donekonečna rozprávajú o tom koľko benzínu im žerú...“

Potom s so Sally pohádajú, Sally odchádza a Hoden sa spije na mol. Ide do Central parku. Je mu veľmi zima a bojí sa či neochorie a potom nedajbože nezomrie. Ale hneď ho to prejde.

„Predstavil som si ako mi prídu na pohreb milióny kreténov. Môj strýko z Detroitu a asi 50 tiet. Potom sam si predstavil ako ma celá ta banda pichne na nejaký blbý cintorín a ako tam budem ležať pod mojím náhrobkom a vedľa mňa samí umrlíci. V nedeľu tam chodia ľudia a dávajú na mŕtvych kvety. Kto stojí o kvety keď je mŕtvy? Nikto.“

Z parku po tejto úvahe radšej vypadol a ide domov k svoje sestre Phoebe, ktorá ma 10 rokov, je veľmi inteligentná a výborne si rozumejú. Jeho rodičia nie sú doma. Holden ju má najradšej na svete a ona jeho. Tichúčko vojde do domu a ide do Phoebenej izby. Tá spí, tak ju zobudil. Phoebe veľmi rýchlo vycíti, že Holdena vyhodili a skritizuje ho za to. Aj preto, lebo ho vyhodili už zo 4 stredných škôl. Ďalej mu vyčíta, že nič nemá rád. On jej však vysvetľuje čím by chcel byť.

„Phoebe, poznáš tu pieseň Keď raz človek chytí v žite človeka? Proste ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na velikánskom žitnom poli, a nikde nijaký dospelák, teda okrem mňa. A ja ti stojím na okraji nejakej strašnej priepasti. A musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Ak uteká a nedíva sa, kam uteká, ja musím odnekiaľ vyskočiť a chytiť ho. To by som chcel robiť od rána do večera.“

Požičia si od nej peniaze a ide k Antoliniovcom. Antolini je jeho bývalý profesor. Rozpráva mu, že ako bude vyzarať jeho budúcnosť. Kedže je Holden strašne unavený, ide späť. Prebudí sa ale na to, že ho niekto hladká po hlave. Zistí, že je to Antolini, zľakne sa a utečie od neho. Prechádz sa po ulici a zisťuje ako chce prežiť svoj život.

„Stopnem si nejaké auto a odveziem sa na Západ. Budem robiť na nejakej benzínke. Najlepsšie bude ak sa budem robiť hluchonemý, tak aspoň nebudem musieť viesť žiadne blbé, idiotské a zbytočné reči.

Za zarobené peniaze si postavím chatu niekde pri lese. A potom keď sa zochcem oženiť, stretnem nejakú kočku, tiež hluchonemú a zoberieme sa.“

Chce to fakt urobiť, ale Phoebe mu v tom nepriamo zabráni, pretože chce ísť s ním. Tak bude musieť Holden ostať doma.

„Tuším viem len to, že mi každí chýba. Aj liftboy aj taxikári. Sranda. Nikdy nikomu o nikom nerozprávajte. Lebo vám bude potom každý chýbať.“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?