Ján Kalinčiak: Reštavrácia

Kategorie: Čitateľský denník (celkem: 149 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 13815×

Příbuzná témataJán Kalinčiak: Reštavrácia

O diele Reštavrácia:
Patrí k romantikom. Je to štúrovec, ktorý ako jeden z mála štúrovskej generácie písal prózu. Najlepší obraz života a správania sa slovenských zemanov podáva jeho dielo REŠTAVRÁCIA. Zachytil tu zemianstvo na Slovensku tesne pred jeho neodvratným pádom, ale predsa ešte v čase ,keď z času na čas ožívala jeho sláva, najmä pri reštavráciách.
Reštavráciou sa nazývali voľby úradníkov. Právo voliť mala len šľachta. Slovenskí zemani - drobná šľachta sa skoro ničím neodlišovala od ľudu, lebo boli na mizine, no mohli voliť. Pri svojej biede predávali svoje volebné hlasy tej strane, ktorá ich viac podplácala, kŕmila, opíjala.

Obsah:
V Záhorskej stolici je rušno, ako vždy, deď je pred voľbami. O úrad vicišpána sa uchádzajú najbohatší zemania, ktorými sú Adam Bešeňovský a Štefan Levický. A Bešňovský : ...keď ti treba zemana zastať, hoc aj pravdu nemá, či je to nie sám vicišpán, jeho milosť pán. A. Bešeňovský - pýcha našej slávnej famílie? A keď nemáš doma ani múky, ani soli, kto ti pomôže, keď nie pán A. Bešeňovský ? Vivat! Š. Levický : ...šuhaj mladý, ale vrtký a švárny, a k tomu taký prívetivý, že nebolo zemianky v stolici, čo by mužovi, otcovi alebo bratovi nebola kládla na srdce, kedykoľvek len o tom reč bola, aby na pána Levického nezabúdali, keď príde vec na hlasovanie. Každý poriada veľké hostiny, častujú svojich hostí a snažia sa podplácaním získať čo najviac prívržencov. Aj v dome A. Bešeňovksého je veselo. Je tu aj Štefan Levický, ktorému sa páči Bešeňovksého dcéra Anuľka, no Adam mu ju nechce dať, pretože ju chce vydať za grófa. Aby však nestratil hlasy zo strany Levických, sľúbi, že ak sa Štefan stane vicišpánom, Anuľka bude jeho. Odstúpte vy vaše mesto Štefanovi, dajte mu Anuľku a všetko len v rodine zostane. No, keď bude vicišpánom, však som vám povedal, odpovie Adam. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. Tým však urazí svojho strýka, ktorý nechce o zmierení ani počuť. Strýko stále premýšľa o Štefanovi, a takto sa chce pomstiť Bešeňovsému. Adam však osobne príde za ním, a chce sa mu pomstiť, no Ondrej Levický ho vyvedie na posmech. Ondrej ide za Potockým, ktorý mu sľúbil výhru. Ondrej sa preto snaží čo najviac ľudu získať na stranu Potockého. Získa Matiáša Bešeňovského(vábnika), ktorému vyplatí 100 zlatých dukátov. No Matiáš sa neskôr pridá na stranu Adama Bešeňovského, pretože mu vyplatil 200 zlatých. Aby bolo víťazstvo isté, Ondrej Levický zadržal niekoľko voličov zo strany Bešeňovského.

Potocký zvíťazí a druhým vicišpánom sa stáva Štefan Levický : ...vyhlasujem mocou úradu môjho, vôľou zemianstva, pred ktorou sa ja klaniam, dvanásť oproti 700 hlasmi vyvoleného pána Jána Potockého za prvého vicišpána slávnej Záhorskej stolice. Tak sa stal Štefan Levický druhým vicišpánom.. Adam Bešeňovský sa so svojou prehrou vyrovná. Anuľka so Štefanom sa zoberú, a tým sa zahladia všetky stopy hnevu.

Príslovia a porekadlá :
rozumie sa tomu ako hus pivu
čo sa vlečie, neutečie
vola lapajú za rohy a človeka za slovo
Ja o vlku a vlk za humny
Nie je všetko zlato, čo sa blyští
Ja o voze, ty o koze
Keď sa raz žobrák na koňa dostane, ani čert ho nedohoní
Blázon dáva a múdry berie
Kto počtuje, ten gazduje
Nebude zo psa slanina ani z vlka baranina.Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?