Ján Botto Smrť Jánošiková

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3826×

Příbuzná témataJán Botto Smrť Jánošiková

Ján Botto: Smrť Jánošiková

Literárny žáner: lyricko – epická skladba, romanca
Hlavné postavy: Jánošík a jeho družina
Vznik diela: Dielo vzniklo v roku 1862 v období najväčšieho národného a sociálneho útlaku
Bachovho absolutizmu.
Hlavná myšlienka: Chcel tu poukázať na utrpenie slovenského ľudu po neúspešnej revolúcii 1848/49, čo autor vyjadruje zlapaní, väzení a poprave Jánošíka.
Kompozícia: Predspev (úvod) a 9 spevov.

Dej:
Náš ľud vidí Jánošíka ako hrdinu, ktorý povstal z ľudu,
bil krivdu a bojoval proti feudálom. 1.spev: Básnik opisuje hôrnych chlapcov, ktorí zapálili vatru na Kráľovej holi. Osobitnú pozornosť venuje ich vodcovi Jánošíkovi, ktorý výzorom a vlastnosťami zodpovedá ľudovej tradícii. Hôrni chlapci si voľne žijú na vrchoch slovenských lesov, ale ich spokojnosť je prerušená pretože páni chcú lapiť Jánošíka. 2.spev: Básnik rozpráva o lapení Jánošíka. V dojemnej piesni plačúceho paholčeka vyjadruje žiaľ slovenského ľudu nad Jánošikovým osudom. Jánošík je predstaviteľom protifeudálneho odboja. 3.spev: Jánošíkova milá ho navštívi vo väzení a lúči sa s ním. Jej srdce je plné žiaľu. 4.spev: Jánošík sníva o slobode. Mení sa na romantického hrdinu.
5.spev: Uvedomuje si svoje rozpoloženie. Nastáva deň, ktorý mu prinesie smrť. Tento spev je všestranne najspôsobivejší. Jánošík sa mení na bojovníka za práva slovenského národa.
6.spev: Jánošíka vedú na popravisko. Kňaz mu káže pomodliť sa za seba, on však káže modliť sa za ľud. 7.spev: Poprava Jánošíka. Autor popravu neopisuje, ale zdôrazňuje to, že Jánošík príde o život, jeho myšlienky žijú ďalej. 8.spev: Obraz Slovenska po Jánošíkovej smrti je veľmi smutný a skoro bez nádeje za lepšiu budúcnosť. 9.spev: Ľud nechce veriť, že Jánošík zomrel. Myslia si, že sa dostal do neskutočného sveta. Jánošík sa stáva alegorickou bytosťou. V bájnej ríši rozprávok sa stáva nesmrteľným. Stretáva sa z vílou a vezme si ju za ženu. Autor tu verí, že Jánošíkové myšlienky nezahynú a nakoniec zvíťazia. Záver: Táto ľudová zbojnícka pieseň sa mi páčila pre svoju melodickosť.


Myšlienky, ktoré sa mi páčili: A ten ich kapitán, to je veľký pán! Perečko belavé, červený dolomán, keď ide po hore, ako ranné zore, keď ide po lese, celý svet sa trasie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?