James Dean životopis

Kategorie: Umenie (celkem: 313 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2388×

Příbuzná témataJames Dean životopis

James Dean
(1931 - 1955)
Deanov život – skutočný i filmový – sa dá prirovnať k dráhe meteoru. Vo veku keď iní iba začínajú naplno žiť, stal sa idolom a 24 – ročný skončil svoju životnú púť. Jamesovi ako malému chlapcovi zomrela matka, na ktorú bol veľmi citovo viazaný. Otec ho zveril do výchovy tetám na vidieku. Neskôr ho zapísal na právo, ale Jamesa štúdium nezaujímalo, lákalo ho divadlo. Chytal sa každej príležitosti, aby svoju vášeň uspokojil. Roku 1950 sa dostal do hereckej dielne Lee Strasberga Actor´s Studio v New Yorku, kde v tom čase vyučoval Elia Kazan. James Dean – mladík menšej postavy, krátkozraký, nesmelý a plný komplexov, ho zaujal. Videl v ňom predstaviteľa vtedajších mladých ľudí. Po niekoľkých malých úlohách ho obsadil do hlavnej roly filmu Na východ od raja ( 1955 ). Ešte v tom istom roku Dean stvárnil hlavného hrdinu vo filme Nicolasa Raya Rebel bez príčiny a o rok hral vo filme Georgea Stevensa Obor ( 1956. A to bolo všetko. Herec troch filmov. James Dean sa filmom Na východ od raja, nakrútenom podľa románu amerického spisovateľa Johna Steinbecka, výrazne zapísal do povedomia americkej mládeže. Deanov výkon ocenila aj filmová kritika. Vyzdvihovala predovšetkým jeho autentický výraz a psychologickú prekreslenosť postavy. Po ďalšom filme, tematicky príbuznom predchádzajúcemu, sa Dean stal idolom Ameriky. V oboch filmoch stelesnil precitliveného až neurotického chlapca, ktorý si nerozumie s rodičmi, odmieta ich morálne zásady i zásady spoločnosti. Slovom, je neprispôsobený, vykorenený. Deanove filmové úlohy sa prelínali s jeho súkromím. Na plátne zobrazoval cez seba a cez vlastné problémy svet svojich rovesníkov. Elia Kazan na otázku, prečo do filmu Na východ od raja hlavnú postavu Cala Traska obsadil neznámym hercom odpovedal: „ Vybral som si Jimmyho preto, lebo bol stelesnením Cala Traska. Bol pomstivý a nedôverčivý ako Cal. Trpel komplexom prenasledovania a osamotenia. Ale popritom bol mimoriadne nadaným hercom. “
Neistotu päťdesiatych rokov pociťovali predovšetkým mladí ľudia, mladá generácia. „ Ani v jednej z predchádzajúcich generácii rebelantov, ktoré poznáme z histórie, nebol taký výrazný konflikt medzi mladými a starými, “napísal filmový historik Jerzy Toeplitz. James Dean bol jedným z vtedajších mladých ľudí. Nepretvaroval sa, obliekal sa ako oni, cítil ako oni, konal ako oni, žil ich životom. Na plátne i mimo neho.

V Hollywoode bol čiernou ovcou, pretože sa nesprával tak, ako sa na hollywoodsku hviezdu patrí. „ Hrať je pre mňa najlogickejší spôsob ako sa zbaviť neurózy. Hrám sa na herca, aby som vyjadril úzkosti a drámy, v zajatí ktorých žijem, “ povedal v jednom rozhovore. Tretím a posledným Deanovým filmo je Obor – príbeh odohrávajúci sa v Texase. Opäť sa v ňom rozohráva dráma dvoch generácií. Deň po nakrútení posledných záberov tretieho filmu našli Jamesa deana v troskách jeho strieborného kabrioletu na diaľnici z Los Angeles do Saliansu. Skončil sa let meteoru, aby uvoľnil priestor legende a mýtu. Od smrti amerického herca Rudolpha Valentina, ktorý bol najpopulárnejším hercom nemého filmu a miláčikom žien, nezachvátila Ameriku vlna takej hystérie. Po celej Amerike masovo vznikali kluby ctiteľov Jamesa Deana. Tragickou smrťou kult jeho osobnosti narástol do nevídaných rozmerov. A po Amerike prišla na rad Európa. James Dean a jeho filmoví hrdinovia sa stálym provokovaním sveta dospelých usilovali nájsť seba samých. Hľadali v sebe odvahu postaviť sa proti akejkoľvek prekážke, hazardovali dokonca so životom. Za tým všetkým bola túžba nájsť pochopenie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?