Jadrová energia

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3947×

Příbuzná témataJadrová energia

Atómy sú malé častice, z ktorých sa skladá celý vesmír. Atómy v sebe viažu obrovské množstvo energie. Energia, ktorá sa uvoľní pri štiepení biliónov atómov uránu v jadrovej elektrárni, dokáže priviesť do varu vodu. Para z tejto vriacej vody sa používa na výrobu elektriny. Ľudia sa obávajú jadrovej energie, pretože pri uvoľňovaní energie z atómu unikajú smrtiace lúče, ktorým hovoríme rádioaktívne žiarenie.
 Pri výbuchu jadrovej bomby vznikne obrovská ohnivá guľa. Explózia vyvolá v meste zemetrasenie. Tlaková vlna a oheň zničia budovy. Z rádioaktívneho popola a prachu sa vysoko na oblohe vytvorí hríb.  Jediná atómová bomba dokáže zničiť celé mesto. Žiarenie, ktoré sa uvoľní pri výbuchu, bude zabíjať ľudí a zvieratá ešte celé roky. Na svete je teraz toľko jadrových zbraní, že by ho dokázali zničiť.
 Po zhodení atómovej bomby na Hirošimu sa tam strhla víchrica s rýchlosťou 1 200 kilometrov za hodinu.  V Hirošime bolo 200 000 mŕtvych a 100 000 ranených. V Nagasaki bolo okolo 74 000 mŕtvych a vyše 40 000 ranených.  Rádioaktívne žiarenie spôsobilo v okruhu jedného kilometra od miesta výbuchu istú smrť, tí, čo nezomreli hneď, utrpeli ťažké popáleniny. Ďalšie skupiny obyvateľov čakalo bolestivé umieranie, rakovina, zmena dedičných vlastností a ďalšie následky ožiarenia.  Za hrsť čistého uránu vydá toľko energie ako 72 000 barelov nafty, čo je približne 11,52 milióna litrov.
 Palivové články sa musia po niekoľkých rokoch vymieňať. Skôr ako sa z nich odstráni znovu použiteľný urán, musia sa články ochladzovať v špeciálnej nádrži.
 Jadrový reaktor je obklopený hrubými betónovými stenami. Steny zabraňujú úniku nebezpečného žiarenia.  Bežná jadrová elektráreň vyprodukuje ročne asi 20 vaní veľmi nebezpečného odpadu. Odpad sa taví na hmotu podobnú sklu a nalieva do oceľových nádrží. Nádrže sa zalievajú betónom a ukladajú do podzemia. Menej nebezpečný odpad sa zakopáva v sudoch.  Keď sa zrazia atómy s mimoriadne vysokou teplotou, spoja sa a po ich zlúčení sa uvoľní energia. Takýto proces jadrovej syntézy prebieha na Slnku. Vedci sa pomocou Laserov snažia zostrojiť podobné „slnká“ aj na Zemi.
 Pri výbuchu jadrového reaktora v Černobyle sa uvoľnilo 50 miliónov curie, čo je 30-40- násobok výbuchu atómovej bomby v Hirošime roku 1945.
 Až tri týždne po katastrofe sa pomocou 4 000 ton piesku, bóru, olova a ílu podarilo utesniť vyžarujúci reaktor a zabrániť prieniku žiarenia do pôdy.

 Znepokojujúcimi boli štiepne splodiny cézia, Ktoré sa pri katastrofe uvoľnili. Polčas ich rozpadu sa pohybuje od dvoch do tridsať rokov, pričom ustavične pôsobia ako rádioaktívne žiariče a dlho pretrvávajú a pôsobia v potravinách. VÝROBA ELEKTRINY:
1. Keď neutróny narazia do atómov v palivových článkoch, uvoľní sa energia.
2. Štiepiace sa atómy uránu v palivových článkoch „vystreľujú“ nové neutróny, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 16 000 kilometrov za sekundu. 3. Neutróny sa zrážajú s atómmi v moderátore. Rýchlosť ich pohybu sa spomalí na dva kilometre za sekundu. 4. Kovová tyč, takzvaná riadiaca tyč, spomaľuje alebo zastavuje neutróny. Obsahuje materiály, ktoré ich pohlcujú. 5. Teplo z horúcej vody v reaktore zohrieva prúd studenej vody. Voda sa začne variť a meniť na paru. 6. Mohutný prúd pary poháňa turbínu, ktorá vyrába elektrinu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?