J. M. Hurban Od Silvestra do troch kráľov

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)J. M. Hurban Od Silvestra do troch kráľov

J. M. Hurban – Od Silvestra do troch kráľov

Hurban v tomto diele kritizuje spôsob života v prvej polovici 19.storočia na Slovenskom vidieku, klebetníctvo a po bohatstve a peniazoch. Vydáva ho v štvrtom ročníku časopisu Nitra v roku 1847.

Dielo od Silvestra do troch kráľov, tvorí medzistupeň medzi malou a veľkou epikou. Má charakteristické tri znaky:

· málo postáv
· vyrozpráva iba jednu udalosť
· dej odráža každodenný život

Obsah: Dej sa odohráva v čase od Silvestra do Troch kráľov. Začína sa na Silvestra u Ďorďa Šúplatu, bohatého starého mládenca. Chce dostať za ženu Ľudmilu Hovorkovú, vnučku bohatej vdovy, avšak o Ľudmilinu ruku sa uchádza aj slovenský spisovateľ Jaroslav Milenský. Keď Milenský odchádza z domu, príde k nemu jeho priateľ Brožek a začnú sa zhovárať o všelijakých veciach. Brožek odchádza a upozorní priateľa na to, že má konkurenta, no nepovie mu koho. Na pytačky príde skôr Ďorďo. Stará Hovorková sa tomu veľmi tešila, lebo bola chamtivá ( rovnako ako Ďorďo ) a chcela, aby si jej vnučka zobrala niekoho bohatého. Ľudmila ho však nechcela, lebo ona ľúbila Milenského. Hneď za Šúplatom prišiel Milenský a vtedy sa zase potešila Ľudmila. Hneď ako Milenský prišiel, odviedla do vdova Hovorková do vedľajšej izby, lebo chcela, aby Ľudmila so Šúplatom ostali osamote. Ďorďo bol však celý bez seba, len koktal a ledva povedal, že si chce vziať Ľudmilu. Šúplata mal slúžku Ilonu. "Bola kus obyčajného človiečika s tým, pravda, neobyčajným znamením, že na jednu nôžku trochu zatŕhala, pritom ale hrbatá nebola, aj zuby ešte dosť husté mala, sprostučká bola tiež, to je síce pravda, ale keď pomyslíme, že bola zas veľmi schránlivá, verná a spravodlivá."

Keď sa zberal na pytačky, pribehla za ním s lósom, ktorý si kúpila a chcela ho predať, lebo sa bála, že nič nevyhrá a že zbytočne vyhodila peniaze za kúsok papiera. Šúplata bol lakomý a vyhnal ju. Ona ho predala bez jeho vedomia priateľovi Milenského Brožkovi a ten ho daroval Milenskému. Práve keď bol Šúplata na pytačkách, dozvedel sa, že lós, ktorý mu ponúkala Ilona vyhral 200 000 zlatých. Hneď bežal domov a bez rozmýšľania požiadal kuchárku o ruku a hneď sa aj zobrali. Keď od nej po svadbe žiadal, dočkal sa nemilého prekvapenia. Nahneval sa a Ilonu zbil. Milenský dostal 200 000 zlatých a bol ešte bohatší ako Šúplata. Preto sa vdova uspokojila a dovolila svojej vnučke Ľudmile vydať sa za neho.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?