Internet alebo čo je to www

Kategorie: Informatika (celkem: 338 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 8872×

Příbuzná témataInternet alebo čo je to www

Internet – world wide web


Dnes už asi všetci vedia, čo je to internet. No pre tých, ktorí sa s týmto termínom stretli prvý krát – internet je najrozsiahlejšia databáza informácii na svete. Hovorovo sa mu hovorí aj web – čiže sieť. No málokto asi vie, ako vlastne táto informačná diaľnica vznikala.

História internetu sa začala písať v roku 1969 – kedy bola odoslaná prvá správa (mail). Správa obsahovala len tri písmena log, ktoré odoslal americký profesor Leonard Kleinrock z Los Angeles svojmu priateľovi do San Francisca. Odoslanie správy však veľmi úspešné nebolo, lebo nestabilné telefónne spojenie bolo prerušené a správa neprišla úplná – prišli len dve písmena. A počítač, ktorý zaberal vtedy skoro celú miestnosť sa zrútil. Internet nezaznamenal práve optimistický úvod, ale všetko sa zmenilo, keď sa začala o projekt zaujímať americká armáda, ktorá chcela spoľahlivý spôsob ako prenášať data, správy, tajné dokumenty – v prípade jadrovej vojny. Až neskôr, keď hrozba atómového útoku prehrmela, prišiel nápad spraviť z internetu celo – svetovú informačnú stanicu, ku ktorej by mali všetci prístup.

Internet zaznamenal svoj najväčší rozmach v deväťdesiatich rokoch, kedy sa svet prestal deliť na východ – západ. Dnes je teda možné aby mal pripojenie k internetu hocikto – samozrejme za istú finančnú čiastku. Pripojenie na internet prevádzkujú tzv. provideri, čo sú vlastne veľké spoločnosti, ktoré vlastnia veľmi výkonný server. Samotné spojenie prebieha tak, že vaše PC sa musí pripojiť najprv na server providera služieb a ten sa potom napojí na celosvetovú sieť. U nás medzi tieto služby prevádzkujú napr. spoločnosti Nextra, Euroweb, Isternet. Cena za prevádzkovanie je rôzna, ale väčšinou tá istá. V našom prípade dosť vysoká a preto nie je na Slovensku internet rozšírený tak ako v iných krajinách.

Samotné stránky sa prehliadajú v tzv. browseroch – prehliadačoch, napr. Internet Explorer od Microsoftu alebo Netscape Navigator. Vo svete je však najviac rozšírený Internet Eplorer, pretože je priamo súčasťou všetkých novších verzii operačného systému Windows – je teda zadarmo. Prezeranie všetkých stránok na sieti by nebolo asi možné, lebo je ich nespočetné množstvo. Existujú preto vyhľadávače stránok, ktoré nám uľahčia hľadanie. Vyhľadávač je umiestnený tiež na webe, no pri jeho návšteve sa nám ukáže okno, do ktorého vložíme kľúčové slovo, resp. názov toho čo hľadáme.

Stačí odklepnúť tlačítko search (alebo hľadaj) a vyhľadávač vypíše všetky adresy stránok, ktoré so zadaným slovom súvisia. Je možné zadávať adresy stránok hneď, musíme ich však vedieť. Medzi najznámejšie vyhľadávače u nás patrí Zoznam.sk, Best.sk, Najdes.sk alebo Atlas.sk.

Adresa stránky sa skladá z troch častí. Prvá časť sú tri písmena www, tieto písmena stoja na začiatku všetkých adries. Druhá časť je názov stránky a v tretej vypíšeme skratku krajiny v ktorej je stránka zaregistrovaná. Väčšinou sú skratky štátov také ako na automobiloch. Na internete ja samozrejme možnosť vytvorenia si vlastnej stránky, ktorá sa dá umiestniť na web. Nemusia to byť teda len veľké spoločnosti. Stránky, ktoré majú osobný, nie obchodný účel sa väčšinou umiestňujú na serveri prevádzkovateľa, ktorý dáva miesto na webe zadarmo, väčšinou však s podmienkou, že na stránke musí byť umiestnená reklama sponzora. Z internetu sa stalo aj veľké stredisko obchodu, pretože je to miesto skoro neobmedzených možností. Dnes je už bez problémov možné nakupovať cez internet. Ak niekto vlastní medzinárodnú platobnú kartu a nemalú sumu peňazí, môže si prostredníctvom i - netu kúpiť americké auto.
Napríklad len v Amerike tvorí zisk z elektronického obchodu 6 percent domáceho hrubého produktu, čo je asi desať násobok ekonomickej produkcie u nás. Internet sa nevyužíva len na prezeranie webových stránok, ale k webu patrí aj elektronická pošta. Táto časť tvorí až 60% využívania webu. Prostredníctvom e – mailov je možné dopisovať z miest, ktoré sú od seba vzdialené tisícky kilometrov. Ďalšou, vari asi najoceniteľnejšou výhodu e- mailu je jeho rýchlosť. Je to vlastne okamžité. Je možné odosielať nie len listy ale aj rôzne iné súbory, zvukové súbory, filmové súbory alebo obrázky. Tým, že sa môže dať na internet naozaj hoci – čo a väčšina stránok je anonymných, internet začal byť zdrojom slobody prejavu. Ešte nie sú pre internet špeciálne klasifikované zákony – čo sa sme a čo nie. Sú zatiaľ formou nepísaných pravidiel. Ak aj sú tieto zákony v niektorých štátoch, dajú sa ľahko obísť. Menšina ľudí sa snaží tieto pravidla dodržiavať, ale drvivá väčšina ich nerešpektuje. Asi najväčším problémom sú stránky s erotickou tematikou. Toto slovo je podľa svetových štatistík najhľadanejším slovom.
Za týždeň je toto slovíčko hľadané viac ako 1,6 milión krát. Ďalším problémom sú heckeri. Slovom hecker sa označujú tie skupinky ľudí, ktoré robia väčšinu neporiadku na sieti. Sú to vlastne sieťový piráti, pre ktorích nie je veľkým problémom dostať sa na stránky najznámejších firiem a zničiť ich.

Nerobia to však pre vlastne potešenie, chcú dať o sebe vedieť a upozorniť na seba. Heckeri sú hlavným zdrojom vírusov v počítačoch. Vari najznámejší vírus všetkých čias I love you, ktorý pochádzal od jedného študenta na Filipínach skoro znefunkčnil celú americkú sieť, v priebehu mesiaca. Tohto heckera odhalili, ale väčšina z nich nikdy nebola odhalená.
Niekedy sa stáva, že významný programátori sú heckeri, ktorých si najali spoločnosti na ochranu svojich systémov. Internet nepochybne znamenal prelom v ľudskej histórii, taký istý ako televízor, ak nie väčší.
Z internetu sa stalo za veľmi krátky čas, spoľahlivé miesto prenosu dát a odovzdávaní informácii medzi ľuďmi. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?