Inkovia

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 7256×

Příbuzná témataInkovia

Inkovia boli úplne odlišní od Mayov, ktorí z merania času urobili vedu a kult, kým oni nemali žiadne písmo, vhodné na zaregistrovanie plynutia času. Ríša Inkov vznikla v oblasti Cuzca a rovomenné mesto sa stalo hlavným mestom Tahuantisuya. V období svojho najväčšieho rozmachu Inkovia obsadili územia, ktoré zodpovedajú dnešným štátom Peru, Ecuadoru, Bolívii a severnému Chile. V období XII. až XIV. storočia po Kristovi organizácia spoločnosti Inkov bola už feudálneho typu. Najvyšším vládcom bol Inka. Inka bol absolútnym pánom. Majetok delil na tri časti: prvú určil pre boha - slnko a pre kňazov, druhú sebe samému a svojmu dvoru, tretiu spoločenstvu alebo ayllu. Štát Inkov bol organizovaný takto: každú z oblastí, na ktoré sa delila (zem štyroch kútov), spravoval v mene panovníka šľachtic.Kedže civilizácia Inkov sa rozprestierala v nadmorskej výške 3000 metrov nad morom, bolo nutné stavať terasy. Tento ľud nepoznal koleso, takže ich život bol veľmi ťažký. Napriek tomu, že základom hospodárstva Inkov bolo roľníctvo, bol rozvinutý aj chov najmä dvoch veľmi dôležitých zvierat: lamy a alpaky.

Náboženstvo

Staré Peruánske náboženstvo si predstavovalo vesmír preniknutý božstvami, ale rozdelený na tri oblasti: hornú alebo Janah - Pacha, Olymp nebešťanov (slnko, mesiac, hviezdy), strednú alebo Cay - Pacha, zem, spodnú Ukju - Pacha, svet mŕtvych. Najvyšší boh Inkov, stvoriteľ sveta a pán všetkých vecí, prítomný všade bol Appu-Kon-Ticci-Wiracocha. Chrámy, bohaté na zlato, vlastnili poklady nesmiernej ceny. Peruánci vedeli balzamovať mŕtvych. Opačne ako i iných národov, Inkovia neoslavovali narodenie dieťaťa, ale dosiahnutie dvoch rokov života. Až pri tejto príležitosti dali dieťaťu meno.

Architektúra

Nepoznali vodováhu, uholník ani oblúk a stĺpy. Postavili 5200 km ciest, vodovody, ktoré idú cez hory pomocou dlhých tunelov vysekaných v živej skale. Mesto - pevnosť Machu - Picchu postavili vo výške 2400 metrov nad morom.

Písmo

Jediný druh písma Inkov bol quipu, dorozumievací systém založený na viazaní remienkov. Podľa rôznosti farieb remienkov a rôznej polohy uzlíkov Inkovia dokázali rozlúštiť posolstvo. Hovorené jazyky boli dva: Quechua a Aymara. Existoval človek, ktorý sa staral o uchovanie historických správ o štáte, jeho meno bolo uzlíkový úradník.

Koniec Inkov

R. 1530 vnikli do ríše Španieli. 16.

novembra 1532 prišlo ku krvavej udalosti, ktorá znamenala koniec ríše: Pizarro, španielsky veliteľ, ľsťou vtiahol do pasce Inku Atahualpa a zničil jeho bojovníkov. Jeho život ušetril, ale dal ho do väzenia. Aby sa oslobodil, sľúbil Atahualpa Pizzarovi rozprávkový poklad. Španielsky veliteľ ho oklamal ešte raz: keď dostal výkupné, dal ho zahrdúsiť.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?