Hviezdy

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 4122×

Příbuzná témataHviezdy

POZOROVANIE HVIEZD

Keď si pozorovatelia hviezd v dávnych časoch pospájali na oblohe chaoticky rozhádané body, nadobudli dojem, že hviezdy predstavujú obrysy zvierat, ľudí a vecí. Tieto imaginárne zoskupenia hviezd sa nazývajú súhviezdia.
Starí Gréci pomenovali 48 súhvezdí: postupom času k nim pozorovatelia pridali ďalších 40.
Ak chcete vidieť to, čo oni, máte šťastie: väčšinu súhvezdí vidieť takmer počas celého roka. V dôsledku rotácie Zeme sú však súhvezdia viditeľné v iných nočných hodinách. Čím dlhšie budete v noci hore, tým viac toho na oblohe uvidíte. Pre ľudí v dávnoveku nebolo pozorovanie oblohy iba záľubou. Moreplavci používali hviezdne mapy, aby sa mohli plaviť cez oceány. Duchovní vodcovia verili, že poloha hviezd im pomôže záhady života - a predpovedať budúcnosť. Hviezdy nás očarúvajú až dodnes.

Čo je súhvezdie?:

Súhvezdie je skupina hviezd, napríklad Veľký voz, ktoré sú zdanlivo blízko seba. V skutočnosti však môžu byť navzájom veľmi vzdialené. Tento optický klam vzniká preto, lebo ľudia nemôžu vnímať vzdialené objekty trojrozmerne. Tak sa nám zdá, že posledná hviezda v oji Veľkého voza je hneď vedľa susednej hviezdy v oji. V skutočnosti je hviezda na konci oja vzdialená 198 a jej sused iba 78 svetelných rokov od Zeme. Pri pohľade zboku, by nijaká hviezda nebola blízko niektorej inej. Zvieratník:

Dvanásť súhvezdí rovnomerne rozmiestnených po oblohe vypĺňa zvieratník (zverokruh). Dráha Zeme okolo Slnka vykresľuje na oblohe pomyselnú kružnicu nazývanú ekliptika, ktorá spája všetkých 12 súhvezdí do zverokruhu. Pretože keď sa Zem pohybuje okolo Slnka, v jednotlivých obdobiach sú z nej viditeľné rôzne súhvezdia. Pozorovateľovi na Zemi sa zdá akoby zverokruhové súhvezdia pochodovali po nočnej oblohe. Zhruba každý mesiac sa nám nad hlavou objaví iné zverokruhové súhvezdie.

Polárka je na severe:

Naučte sa jednoduchý trik - ako nájsť sever bez kompasu - a budete schopní nájsť súhvezdia na nočnej oblohe. Najprv nájdite sedem hviezd Veľkého voza, ktorý vyzerá ako naberačka s ohnutou rukoväťou. Predĺžená spojnica zadných kolies Veľkého voza nás privedie k Polárke alebo Severke. Teraz sa postavte čelom k Polárke a sever bude pred vami, juh za vami, východ po vašej pravici a západ vľavo. Na severnom póle sa zdá, že Polárka stojí nehybne nad hlavou a ostatné hviezdy krúžia okolo nwj.


SÚHVEZDIA V ZIME:

Zima je svojím čistým, chladným vzduchom a stromami bez lístia ideálnym obdobím na pozorovanie hviezd.

Keď sa už raz naučíte rozpoznať súhvezdie Oriona, môžete ho použiť ako orientáciu na vyhľadávanie iných veľkých zimných súhvezdí. Medzi ne patria Orionové lovecké psy: Veľký pes, Canis Maior a Malý pes, Canis Minor. Sírius, najjasnejšia hviezda oblohy, sa nazýva aj Psia hviezda, pretože leží v súhvezdí Veľkého psa. Podľa gréckej legendy Orión prenasledoval sedem sestier známych ako Plejády, čo doviedlo Artemis (bohyňu lovu) k tomu, že Orióna zabila a umiestnila ho na oblohu ako súhvezdie. V skutočnosti Plejády tvoria hviezdokopu v súhvwzdí Býka (Taurus). Šesť alebo sedem hviezd v Plejádach sa dá vidieť aj voľným okom: astronómovia sa domnievajú, že hviezdokopa obsahuje až do 500 mladých hviezd, ktoré nie sú staršie ako 100 miliónov rokov.

Orión, Orion:

Súhvezdie Orióna sa dá nájsť dosť ľahko. Rad troch hviezd tvorí jeho pás. Z pásu ,,visia" tri slabšie hviezdy, predstavujúce jeho meč. Na zimnej oblohe jasne žiari práve rameno Orióna, ale aj jeho ľavý členok. Starovekí grécki astronómovia si predstavovali Orióna ako lovca, alebo ako lukostrelca naťahujúceho luk. Iné civilizácie si ho predstavovali ináč. Egypťania pokladali túto skupinu hviezd za obrysy ich boha Usireho. Indiáni z kmeňa Pawnee v Severnej Amerike si predstavovali tri hviezdy v priamke ako trojicu bežiacich jeleňov.


SÚHVEZDIA NA JAR

Jarná obloha je vyzdobená obeťami Herkula. Začiatkom marca, keď sa na západe strácajú zimné súhvezdia, začínajú sa na východe objavovať tri súhvezdia pomenované po Herkulových nepriateľoch. Najľahšie sa dá pozorovať súhvezdie Leva (Leo), ktoré sa vynára práve pod Veľkým vozom. Neprestreliteľná levia koža vyvoláva dojem jeho nepremožiteľnosti. Herkules však túto beštiu uškrtil - a od tej doby vždy nosil leviu kožu ako trofej.
Herkules zabil aj Hydru s viacerými hlavami. Podľa legendy narástli tejto oblude namiesto odseknutej hlavy dve nové. V astronómii je Hydra najdlhšie súhvezdie viditeľné na jar.
Tretím novým súhvezdím prichádzajúcim na jarnú oblohu je Rak (Cancer) - pomocník Hydry. Aj toho Herkules zabil. Súhvezdie sa hľadá ťažko - nemá jasné hviezdy - ale úsilie sa vyplatí: malým ďalekohľadom tu môžete uvidieť peknú hviezdokopu Jasličky. Mnohé hviezdy v Jasličkách sú dvojhviezdy, alebo aj trojnásobne systémy.

Lev, Leo:

Súhvezdie Leva (Leo) sa hľadá ľahko: jasné hviezdy, ktoré tvoria jeho hlavu a hruď, majú na oblohe tvar obráteného otáznika.

Iná možnosť ako Leva nájsť, je určenie trojuhloníka hviezd, ktorý formuje jeho zadné stehná, s výraznou hviezdou Denebola na konci chvosta.
Podľa legendy bol Lev divé zviera, ktoré malo takú hrubú kožu, že ju nedokázala prebodnúť nijaká zbraň. Herkules ho premohol tak, že ho uškrtil. Aj po smrti však Lev natoľko velebný, že ho bohovia umiestnili na oblohu.


SÚHVEZDIA V LETE

Na letnej oblohe sa odohráva nekonečná naháňačka. Keď končí jar, lovec Orión zapadá na západe - prenasledovaný podľa legendy Škorpiónom, vychádzajúcom na východe.
Podľa mýtu sa Orión vychvaľoval, že je schopný zabiť akékoľvek zviera na Zemi. To popudilo bohyňu Zeme Gaiu, ktorá poslala za Oriónom obrovského škorpióna. V krátkom, ale divokom zápase pavúkovec zabil lovca uštipnutím do päty. Bohovia potom oboch súperov poctili miestom na oblohe - umiestnili ich však na opačných stranách, aby im zabránili opäť zápasiť.
Najžiarivejšou hviezdou letnej oblohy je Vega v súhvezdí Lýry. Nájsť Herkula je ťažčie, lebo je to nevýrazné a rozsiahle súhvezdie. Obsahuje objekt M13 - jasnú guľovú hviezdokopu, ktorá je domovom minimálne jedného milióna hviezd.

Škorpión, Scorpius:

Škorpión, astronómami prezývaný trblietavý, skvostný alebo aj nádherný, sa počas letných nocí plazí pozdĺž južného horizontu - pár hodín od súmraku do polnoci. Ak bývate nad 47. stupňom severnej zemepisnej šírky, môže byť pre vás časť chvosta škorpióna skrytá. Ak žijete vyššie ako na 52.stupni severnej zemepisnej šírky, nemôžete ho vidieť vôbec. Okrem charakteristickej podoby je Škorpión pozoruhodný svojím červenkasto oranžovým srdcom, červeným nadobrom Antaresom. Antares má priemer 1000 miliónov km a je asi 700-krát väčší než Slnko.


SÚHVEZDIA NA JESEŇ

Pegas (Pegasus) má na jesennej oblohe dominantné postavenie. Súhvezdie na oblohe vidno len ťažko, pretože je akoby dolu hlavou. Aby sme ho našli, treba nájsť štyry jasné hviezdy, ktoré vytvárajú Pegasov štvorec. Vedľa Pegasa je súhvezdie Andromedy predstavujúce dievča, ktoré sa podľa gréckej mytológie zachránilo s jeho pomocou. V Andromede je objekt M31, špirálová galaxia najbližšia k Zemi - a blízke dvojča našej Mliečnej cesty.
Pohľad na jesennú oblohu môže vo vás vyvolať pocit mokra. Sú tu ryby (Pisces), Kozorožec (Capricornus) a Veľryba (Cetus). Vo chvoste Veľryby je premenná hviezda Mira. Zdá sa, že Mira v priebehu roka bledne, mizne a potom sa znova objaví. Letný trojuholník s jasnými hviezdami Vega, Deneb a Altair je na západnej oblohe ešte stále viditeľný.

Pegas, Pegasus:

Podľa mýtu Pegas bol okrídlený kôň, ktorí nosil blesky boha Dia na horu Olymp. Súhvezdie je v jeseni ťažko nájsť, pretože Pegas ,,lieta" hore nohami.

Jasná biela hviezda Markab - arabský výraz sedlo - žiari v pravom dolnom rohu Pegasovho štvorca, alebo tela Pegasa. Podľa gréckej legendy sa Pegas zrodil z morskej peny a krvi Medúzy, príšery, ktorá mala namiesto vlasov zmije a bola taká škaredá, že každý pri pohľade na ňu skamenel. Pegas bol však na strane dobra. Raz vytvoril zázračný vodostrek tak, že zakopol kopytami o zem.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?