Huby

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4089×

Příbuzná témataHuby

Huby sú heterotrofné výtrusové rastliny. Tvoria asi jednu tretinu všetkých rastlinných druhov na Zemi. Nemajú listové farbivo chlorofyl a organické živiny odoberajú z humóznej pôdy, alebo z dreva odumretých stromov. Popri jednobunkových druhoch má väčšina húb vegetatívnu stielku zloženú z vlákien (hýfov), ktoré často vytvárajú bohato rozkonárené pletivo (mycélium). Huby sa používajú aj ako pochutina, no ani ich výživná hodnota nie je zanedbateľná. Obsahujú predovšetkým vodu (85 – 95 %), v sušine je asi 15 – 30 % bielkovín, dôležité sú aj amínokyseliny.
Pri zbere húb treba dodržiavať tieto zásady: zberám len huby , ktoré dobre poznám. Huby ktoré nepoznám, nechám rásť, neničím ich!
Otravy hubami sú vážne, preto je nevyhnutné poznať najnebezpečnejšie huby, napr. Černačka podvinutá, Hríb satanský, Strmuľa vosková, Zvonec veľký, muchotrávky. . .
Podľa stupňa jedovatosti rozoznávame:
- smrteľne jedovaté
- nebezpečne jedovaté
- mierne jedovaté
- jedovaté iba v surovom stave

Nebezpečne jedovaté látky v hubách:
- cholín
- muskarín
- muskaradín
- amanitín

V jednej plodnici muchotrávky zelenej je 1 – 2 mg amanitínu, smrteľná dávka je ¼ mg!
Pri príznakoch otravy hubami je potrebné vyvolať zvracanie a podávať preháňadlo. Nepodávame nijaké jedlo a hlavne žiaden alkohol. Hneď zabezpečíme lekárske ošetrenie. Zvyšky jedla a nespracované huby dáme na vyšetrenie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?