Hrady

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 1956×

Příbuzná témataHrady

Hrady sú opevnené obydlia, kde v stredoveku sídlili bohaté a mocné rody. Niektoré sú dodnes obývané, ale z väčšiny zostali len rozvaliny.

V stredoveku hrady chránily mestá, riečne brody a hranice pred vpádmi nepriateľov. Pánov chránily pred rebelmi.

Veža a hradné nádvorie

Prvé hrady začali stavať okolo r. 950 rytieri a lordi. K hradom vtedy patrili návršia alebo násypy obkolesené priekopou. Na vrchole bola drevená strážna veža, nazývaná motte. Na hradnom nádvorí boli obytné časti, stajne, sýpky a stodoly. Rané hrady ( hradiská ) boli chránené vysokou drevenou ohradou, nazývanou palisáda.

Kamenné hrady

Asi od r. 1070 mali veľké hrady kamenné veže, nazývané citadely ( hradné veže ). Londýnsky Tower – prvá citadela v Anglicku – bol postavený v r. 1087. Vo veži sa skladovali potraviny a zbrane, žili tam rytieri a ich poddaní. Väzňov držali v žalári.

Veže a múry

Od 12. stor. sa pred hradmi začalistavať kamenné ochranné múry, ktoré obkolesovali citadelu. Zvonka hradieb sa stavali veže, aby obrancovia mohli strieľať na útočníkov všetkými smermi. Okolo r. 1270 sa na niektorých hradoch objavilo druhé vonkajšie opevnenie, aby posádka lepšie odolávala útokom. Takéto hrady stavali križiaci na Strednom východe a práve pre dvojité opevnenie dostali pomenovanie koncentrické ( sústredné ) hrady.

Útok na hrad

Vojská útočili na hrady baranidlami, katapultmi a obliehacími vežami. Na obrancov vrhali balvany a horiace strely, opevnenie spravidla podkopávali. Ak sa im nepodarilo hrad rýchlo dobyť, obliehali ho. Ak sa posádka vzdala, väčšinou bolo na príčine podplácanie, choroby, alebo úplné vyhladovanie.

Delostrelecká paľba

Od 50. rokoch 15. stor. boli delá a pušný prach takou účinnou zbraňou, že dokázali opevnenie zničiť. Odvtedy už hrady neboli bezpečné. Z mnohých zostali iba ruiny. Niektoré dodnes slúžia ako paláce a prepychové domy.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?