Horkýže Slíže

Kategorie: Umenie (celkem: 313 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 4219×

Příbuzná témataHorkýže Slíže

Skupina HORKÝŽE SLÍŽE z Nitry vznikla 04.11.1992, založil ju Peter Hrivňák - Kuko (spev, basgitara) s Máriom Sabom - Sabotérom (gitara) a s Martinom Košovanom - Košom (bicie). V tom čase bol Kuko na vojenskej zákl. službe prevelený z Čiech do Nitry kvôli rozdeleniu Československej federácie a tak HORKÝŽE SLÍŽE mohli začať svoju kariéru.
Skúšobňu mali, majú a budú mať na nitrianskom kúpalisku. Prvý koncert zažili HORKÝŽE SLÍŽE vo februári 1993.
Koncom mája 1993 prebieha súťažný koncert na miestnom nitrianskom kúpalisku (zhruba 10 skupín z Nitry):
1. miesto - O.F.G.
2. miesto - BIELA SILA
3. miesto - HORKÝŽE SLÍŽE
4. miesto - CORGOŇ.
Bolo to prvý a posledný krát, kedy sa HORKÝŽE SLÍŽE umiestnili v súťaži amatérskych skupín.
Začiatkom júla 1993 robí kapela HORKÝŽE SLÍŽE predskokana KARPATSKÝM CHRBÁTOM v rozostavanom klube Vrštať. Je to prvý kontakt s kapelou, ktorá hrala "vyššiu ligu" ako HORKÝŽE SLÍŽE.
Po koncerte do skupiny prijímajú nového basgitaristu Martina Žiaka (prezývaného Apíčko), s ktorým sa im podarí ísť hrať za brány nitrianskeho okresu do Prievidze, kde kapela v septembri 1993 na malom lesnom amfiteátri schytá úspech s veľkým "Ú".
Na začiatku zimy hrajú HORKÝŽE SLÍŽE v nitrianskom Domine (bývalý Dom pionierov), kde sa lúčia s Apíčkom, ktorý odchádza z vlastného presvedčenia. Kuko opäť chytá basu a pokračuje sa v starej zostave.
Rok 1993 sa nesie v znamení koncertných nahrávok. Ľudia si nahrávajú HORKÝŽE SLÍŽE počas koncertu na kazeťáky alebo diktafóny. Fanúšikovia tak spoznávajú texty, no po zvukovej stránke to však nie je nič moc. Preto sa HORKÝŽE SLÍŽE poberajú začiatkom roku 1994 do malého, ale vychýreného štúdia k Tomášovi Kmeťovi z Hlohovca, kde nahrávajú prvé demo so šiestimi skladbami.
V marci 1994 prichádza do skupiny basgitarista Noro Ivančík, s ktorým HORKÝŽE SLÍŽE odchádzajú v máji do Nového Mesta nad Váhom, kde spolu s kapelou BANDERA ROSA z Komárna robia predkapelu legendárnej ZÓNE A. Koncom mája sa nahráva druhé demo s ôsmymi skladbami (v rovnakom štúdiu). Obidve demonahrávky dávajú HORKÝŽE SLÍŽE nahrať svojim fanúšikom - … prichádzajú dobré ohlasy.
Jún 1994 - koncert v Nitre v záhradnej reštaurácii Slovan s kapelou KLENDRA. Je to posledný koncert Nora Ivančíka, kapela je rozhodnutá hrať opäť v trojke.
Júl 1994 - koncert v Nových Zámkoch. HORKÝŽE SLÍŽE sú pozvaní robiť predkapelu budapeštianskej skupine. Maďari neprídu. HORKÝŽE SLÍŽE sa stávajú hlavným bodom programu.

Na jeseň hrajú HORKÝŽE SLÍŽE v Nitre na internáte Pedagogickej fakulty. Je to posledný koncert v trojčlennej zostave. HORKÝŽE SLÍŽE si zaumienia vydať svoj prvý album na vlastné náklady. Požičiavajú si peniaze od Jaroslava Jaroša, miestneho podnikateľa a idú do štúdia k Tomášovi Kmeťovi, kde začiatkom zimy 1994 nahrávajú prvý neoficiálny album s názvom Prvý slíž. Album má malý náklad (600 kaziet).
HORKÝŽE SLÍŽE vo februári 1995 berú do kapely druhého gitaristu, Jura Štefánika, s ktorým v marci odohrávajú jeho prvý koncert, a to v nitrianskej Vrštati. Koncert je spojený s krstom Prvého slížu. Skladby z Prvého slížu úspešne bodujú v hitparádach nitrianskych rádií, koncertov pribúda. Do hry úplne vstupuje Julo Viršík, ktorý autom prechádza Nitrou a v regionálnom rádiu si vypočuje skladbu Maštaľ. Nakontaktuje sa na HORKÝŽE SLÍŽE, pozíva ich na festival Letné srdce do Levíc a zapojí ich do televíznej súťaže vo VTV s názvom "Ebony uvádza" tak, že ich odporučí majiteľovi štúdia Ebony Martinovi Karvašovi. Tam nahrávajú pesničku "Stretol veselý…", robia na ňu jednoduchý klip a čo čert nechce, HORKÝŽE SLÍŽE sú prvýkrát pred kamerou (ako Kuko spieva v jednom songu: "…a už kráča do telkáča").
HORKÝŽE SLÍŽE začiatkom roku 1996 sú rozhodnutí, že sa pokúsia osloviť silné vydavateľstvo BMG Ariola. Vtedy do hry vstupuje Richard Rečka, ktorého kapela prijme ako svojho manažéra. Rišo po nespočetných telefonátoch, prehováraniach a rokovaniach s BMG vybojuje v júni 1997 zmluvu medzi HORKÝŽE SLÍŽE a firmou BMG Ariola na tri albumy. V októbri 1997 vychádza debutový album s názvom V rámci oného. Singel tohto albumu je jednoznačný - Maštaľ.
O rok neskôr, v novembri 1998 vychádza druhý album, ktorý sa volá Vo štvorici po opici, klip sa točí na skladbu Gilotína. Na jeseň 1999 plánujú HORKÝŽE SLÍŽE tretí album, avšak termín sa odkladá, lebo v októbri 1999 Mário Sabo rukuje do Serede na päť mesiacov. Po príchode Mária so ZVS sa HORKÝŽE SLÍŽE poberajú do štúdia (apríl 2000) a nahrávajú album Ja chaču tebja, ktorý uzrel svetlo sveta 1.mája 2000. V roku 2001 vyšiel album Festival Chorobná 2002. SABOTÉR ( Mário Sabo )

Mário Sabo odmieta poskytnúť o sebe akékoľvek informácie.

KUKO ( Peter Hrivňák )

-narodený 14.12.1973 v Nitre. Vo svojich 8 rokoch som dostal prezývku Kuko, ktorú mám až doteraz.
Prvú kapelu som založil v piatej triede na základnej škole. Volala sa MADIT.
Čo si taký čierny?
Čo si sa kúpal v čiernom pive?
Ja vôbec nie som čierny.
Ja som iba v negatíve." (MADIT)

Rok 1988 - príchod na SŠ.

Moja prvá otázka, či je na škole zavedený hudobný krúžok. O rok na to zakladám kapelu ĽUDSKÁ FALOŠ.

Rok 1991 - ukončenie SŠ a tým aj rozpad kapely ĽUDSKÁ FALOŠ.
Rok 1992 - nástup na ZVS (tankodrom Libava, okres Olomouc).
Po vojne zakladáme s Máriom Sabom a Martinom Košovanom Horkýže Slíže.
KOŠO ( Martin Košovan )

V roku 1991 som navštevoval tretí ročník gymnázia v Nitre. V tomto období sme spolu s mojimi spolužiakmi založili prvú kapelu, ktorá dostala názov "BOYS OF EAST". Jej členom bol aj Mário Sabo, gitarista "Horkýže Slíže". Pretože bol Mário mojim spolužiakom, pokračovali sme v muzikálnych aktivitách aj naďalej. Tak vznikla ďalšia skupina s názvom "ZAPADNUTÝ JAZYK". Jej lídrom bol však hudobník, ktorého predstavy o tvorbe sa nezhodovali s názormi ostatných členov kapely a tak sa aj táto formácia "rozpadla". Na vysokej škole sa podarilo úspešne skĺbiť hudobnícke sklony spolužiakov jednej skupiny a tak sa začalo moje krátke účinkovanie v kapele "54", ktorá však existovala len tri týždne. Svoj sen o hudobnej kariére som začal naplňovať až o rok s kapelou "Horkýže Slíže", ktorej som zostal verný až doteraz.

ŠTEFKO ( Juraj Štefánik )

V SLÍŽOCH hrám na gitare. Kuko ma volá "Doktor", lebo dávnejšie sme mali plášte a ja som mal biely. Niekto na koncerte zakričal: "Doktor, hraj!" A odvtedy som Doktor.
Podľa horoskopu severoamerických indiánov som narodený v znamení ĎATLA. (Moja žena sa mi stále smeje, že sa to na mňa veľmi hodí. Neviem prečo…)
Hrať na gitaru som začal v rannom detstve. Po vojne mi Sabotér navrhol, aby som hral v SLÍŽOCH, ja som ponuku prijal a som rád, že som to urobil (A ŽILI ŠŤASTNE, AŽ KÝM NEPOMRELI). Jednoduchý prehľad albumov:
Album Rok vydania Singel
V rámci oného 1997 Maštaľ
Vo štvorici po opici 1998 Gilotína
Ja chaču tebja 2000 Ja chaču tebja
Festival Chorobná 02’ 2002 Kožky, perie; Milý synu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?