Honoré de Balzac Otec Goriot

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 7384×

Příbuzná témataHonoré de Balzac Otec Goriot

Postavy:
Otec Goriot – bývalý cestovinár, ktorý ovdovel, otec Delphine de Nucingen a Anastasie de Restaud, ktorý urobí všetko pre ich šťastie.
Eugen Rastignac – študent právnickej fakulty šľachtického pôvodu, pochádzal z chudobnej rodiny – chce sa dostať vyššie v spoločenskom rebríčku (prostredníctvom sesternice, ktorá tvorí jadro parížskej šľachty na predmestí Saint German). Neskôr sa zaľúbi do Delphine a spriatelí sa s otcom Goriotom.
Delphine de Nucingen – mladšia dcéra otca Goriota, neskôr milenka Rastignaca. Taktiež sa snaží preniknúť medzi šľachru z predmestia Saint German.
Anastasie de Restaud – staršia dcéra Goriota, milenka grófa Maxima de Trailles.
Vautrin – vlastným menom Jacques Collin (prezývka Oklamsmsť), trestanec, ktorý ušiel a vydáva sa za radového občana Paríža. pani Vaugerová – majiteľka penziónu, vdova.
vikomtesa Clara de Beauséant –sesternica Eugéna Rastignaca, pomôže mu preniknúť medzi šľachtu nakoľko ona sama patrí medzi známych ľudí parížskej spoločnosti. Mala milenca d´Ajuda – Pinto, ktorý ju nakoniec zradil a vydá sa za inú.
Victorine Tailleferová – dcéra milionára Taillefera, ktorý ju chcel vydediť a všetok majetok odkázať synovi.
Slečna michonneauová – zanedbaná starena žijúca v penzióne, žena čo udala Vautrina.
Pani Coutucová – teta Victorine Tailleferovej a stará sa o ňu ako o vlastnú dcéru, žijú spolu vo Vauqerovskom penzióne.
Bianchon – mladý študent medicíny, priateľ Eugena.
Christoph – poslíčk vo Vaguerovskom dome.

Obsah románu:
Otec Goriot žije v Paríži v zanedbanej a neznámej štvrti spolu s Eugénom Rastignacom, Vautrinom, Victorine Tailleferovou, pani Couturovou a slečnou Michonneauovou v starom a zničenom penzióne pani Vaugenovej. Keďže tento dom je široko-ďaleko najlacnejší, nachádza sa tu najchudobnejšia vrstva Paríža. Tu sa začína odvíjať život mladého študenta Rastignaca, ktorý sa prostredníctvo svojej sesternice dostal do vysokej spoločnosti a spoznal sa s pani de Restaud. Keď ju raz po plese išiel navštíviť, zastihol ju v prítomnosti milenca de Trailles. Napokon sa mu podarilo s grófkou stretnúť, no keď sa pred ňou zmienil o svojom spolubývajúcom, ktorého pred chvíľou videl od grófky odchádzať – pánovi Goriotovi, ostala pani de Restaud šokovaná. Eugén nevediac, že je jeho dcérou, bol nútený v trápnej chvíli opustiť dom Restaudovcov – jeho dvere sa pred ním navždy zavreli.
Rastignac po tejto skúsenosti navšívi sesternicu vikomtesu de Beauséant.

Tá mu povie o vzťahu medzi pani de Restaudovou a Otcom Goriotom, zároveň mu dá cenné rady do života. Vďaka vikomtese sa Eugene zoznámi s Delphine, druhou dcérou Goriota. Spočiatku túži iba po jej peniazoch ale neskôr sa do nej zaľúbi. Od tejto chvíle sa otec Goriot, ktorý je v penzióne považovaný za čudáka stáva Eugénovým dobrým priateľom. Aj starček sa začne o Rastignaca viac zaujímať, pretože vie, že by urobil Delphine oveľa šťastnejšou ako je terajší manžel. V čase, keď sa Eugene pokúša dobiť srdce Delphine, chce ho Vautrin nahovoriť na sobáš s Victorine Taifellovou, ktorej otec je milionár ale všetok majetok necháva svojmu synovi a o dcéru nemá ani záujem. Vautrin chce zabiť Victorínho brata a tým donútiť aby starý Taifell poručil všetok majetok dcére. Eugén by teda okrem Victorine získal aj jej majetok. Spočiatku sa Eugénovi plán vôbec nepáčil ale keď ho Delphina de Nuncingen navonok odmietala, rozhodol sa Vautrinov plán uskutočniť, aby sa dostal aspoň k vytúženým peniazom. Začal mladej Victorine dvoriť a aj jej sa Eugéne zapáčil – konečne ju mal niekto rád. Rastignac ale nechcel smrť mladého Taifella a chcel ho varovať. Ale Vautrinovi sa podarilo pri večeri opiť Eugéna aj Goriota, a na nasledujúci deň mladý Taifella v súboji zomiera. V ten deň prišiel do Vaqueraského domu poslíček za mladou slečnou Viktóriou, aby jej oznámil, čo sa stalo s jej bratom. – bola teda jedinou dedičkou. Hneď po tom ako odišiel koč s pani Couturovou a Victoriou, ktorá išla za otcom, prišli do penziónu policajný dôstojníci v sprievode policajtov. Prišli zajať Vautrina, vlastným menom Jacquesa Collina, ktorý bol v skutočnosti trestancom. Zradila ho slečna Michonneauová, ktorá za peniaze mala zistiť, či sa jedná o zločinca. Vautrin nekládol pri zatýkaní odpor, lebo vedel že by ho s radosťou zastrelili. Nájomníci však označili slečnu Michonneauovú za udavačku a prinútili ju odísť. Otec Goriot prišiel za Eugénom a oznámil mu, že Delphine pre neho zariadila byt v luxusnej štvrti, kam sa mal Eugen čoskoro presťahovať a bývať so svojou láskou. Otec Goriot mal bývať nad nimi, aby bol blízko svojej dcéry. Jeho druhá dcéra, Anastasie de Restaud mala milenca Maxima de Trailes. Maxime bol hazardný hráč a Anastasie sa kvôli nemu zadĺžila. Tentokrát už bol Goriot na mizine a nemohol Anastázii nijako pomôcť, a tak jej požičal peniaze na šaty Rastignac. V deň konania toho dôležitého plesu šla Anastásie opäť za otcom a žiadala peniaze. Goriot ich získlal od úžerníka Gobsecka. Približne vtedy si Bianchon všimol, že Goriot slabne – zomiera.

Keď to Eugén oznámil Delphine bol prekvapený ako reagovala. Viac ju trápilo prečo nie je oblečený, keď ples sa už onedlho začína. Rastignác bol zhrozený nad tou „elegantnou otcovraždou“. Dcéram bol cennejší ples a prijatie do spoločnosťi ako ich umierajúci otec. Na plese sa Eugen rozlúčil so sesternicou, ktorá sklamaná z lásky odchádza do Normandie.
Nasledujúce ráno sa stav Goriota výrazne zhoršil. Bolo jasné, že čoskoro zomrie, a tak šiel Christoph zavolať jeho jediné dcéry, zatiaľ čo sa o neho starali Bianchon s Eugénom. Christoph nepochodil a tak šiel sám Eugén, ale ani ten neuspel u Goriotových dcér. Jedna nemohla pre manžela, druhá pre chorobu. Vtedy si Goriot uvedomuje a priznáva, že ho dcéry, len využívali a vôbec im na ňom nezáleží. Nakoniec Goriot zomrel opustený, hoci Anastásia dorazila, ale už bolo neskoro. V posledných chvíľach jeho života pri ňom stáli len Eugén a Bianchon, ktorí sa o starčeka obetavo starali. Dcéry dokonca neprišli ani na pohreb – poslali iba prázdne vozy. Otca pochovali zo svojich úsporov jeho opatrovatelia. Pohreb bol skromný – obrad mal 20 minút a zúčastnili sa ho len Eugén, Rastingnac a Christoph. Konflikt: láska vs. peniaze
-„Peniaze sa stávajú čímsi iba vo chvíli, keď už niet citu!“

Kompozícia: Veľmi podrobný úvod s podrobnými opismi, rýchle a dramatické vyhrotenie deja, záver vyznieva ako „tragický akord“.

Môj názor: Kniha ma zaujala, ale kompozícia mi nevyhovovala – veľmi zdĺhavý úvodný opis, ktorý sa mi zdal nudný a niekoľko dlhých a zložitých monológov. Zaujal ma dramatickejšie vyhrotenie deja a záver, ktorý sa končil citátom Eugena odchádzajúceho z pohrebu: „A teraz uvidíme kto z koho!“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?