Honoré de Balzac Otec Goriot

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1443×

Příbuzná témataHonoré de Balzac Otec Goriot

Niečo o autorovi:
Honoré de Balzac sa narodil 22.5.1799 v Tours.
Bol spisovateľom, zakladateľom kritickorealistického románu. Vyštudoval právo.Spočiatku písal dobrodružné „čierne“ romány,ktoré neskôr zavrhol.
V úsilí o nezávislosť a s úmyslom vydávať klasikov kúpil tlačiareň,ale podujatie skončilo bankrotom.Túžil preniknúť do aristokrackej spoločnosti.Stále viac a viac sa zadlžoval.Vysilujúcou prácou si podlomil zdravie. Zomrel 18.8.1850 v Paríži.

Medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí cyklus Ľudská komédia.
Vo vyše 90.románoch a poviedkach zachycuje francúzku spoločnosť
19. storočia.Predhovor k Ľudskej komédií sa stal manifestom realistického umenia. V tomto cykle vystupuje 2500 postáv.Mnohé z nich sa objavujúvo viacerých románoch, čo dodáva dielu jednotu,plnosť a rytmus.
Balzac napísal aj Štúdie mravov osvetlujú sociálne účinky, ktoré sa deliana:
1. Scény zo súkromného života / napr. Otec Goriot /
2. Scény z provinčného života / napr.Kabinet starožitností /
3. Scény z parížskeho života / napr. Lesk a bieda kurtizán /.
Realizmus sa snažil uviesť na scénu intímnou rodinnou tragédiouMacocha a satirickou komédiou Špekulant.

Otec Goriot

Otec Goriot je realistický román,odhaľujúci prostredníctvom individuálnych osudov úpadok citov a mravnosti pod tlakom buržoáznych spoločenských pomerov.Tento román poukazuje na krutosť vtedajších časov, keď peniaze znamenali postavenie a moc.Príbeh sa odohráva v Paríži.Hlavnými postavami sú študent práva Evžen Rastignac a bývalý úspešný podnikateľ Goriot.Obe hlavné postavy sú napriek zdanlivej protichodnosti ich osudov poznačené rovnakým
sociálnym prostredím a láskou k dvom ženám.
Evžen Ratignac sa prostredníctvom svojej vzdialenej sesternice vikomtesy
de Beauséant snaží preniknúť do vysokej parížskej spoločnosti.Tá ho zoznámi s pani Anastáziou de Restaud.Evžen sa jej snaží dvoriť, no je odmietnutý.Pri jednej z návštev u nej zazrie svojho suseda Goriota,o ktorom sa neskôr dozvie,že Anastázia je jednou z jeho dvoch dcér.Pri návšteve opery po boku vikomtesy de Beauséant,sa zoznámi s druhou
Goriotovou dcérou pani Delfínou de Nucingen.Okamžite sa zamilujú jeden do druhého.Evžen sa stáva jej oficiálnym milencom.Spriatelí sa s Goriotom, ktorého odvrhli zaťovia a neumožnovali sa mu stretávať s dcérami oficiálne.

Opovrhovanie zaťov Goriotom sa najviac prejaví vtedy,keď zakážu svojim manželkám navštíviť v mukách zomierajúceho otca.
Goriot bol človek, ktorý neprežíval. Žil pre svoje dcéry. Keď boli šťastné bol šťastný aj on, keď sa trápili ony trápil sa dvakrát viac.To ho nakoniec zničilo a zahubilo.Dal dcéram všetky peniaze, ktoré zarobil ako veno, tešiac sa z toho, že dcéry sa o neho na starobu postarajú.No sen sa stal opakom.Bol odvrhnutý,ale stále veril.Keď Delfína kúpila pre Evžena a jeho luxusné byty bol“ šťastím bez seba“.No autor si neželal romantický záver, kde sa všetko na dobré obráti. Balzac bol realista a zmenil šťastný koniec v tragédiu.Delfína prichádza za otcom po radu,nktorá sa týka jej majetku zhabaného manželom. Aj Anastázia prichádza s problémom, svojho vykorisťovania vlastným manželom.Goriot je úplne zničený. Jeho zdravie sa podlomí, ochorie.Tu dochádza k obratu v jeho myslení.Priznáva sám sebe, že dcéry ho celý čas využívali, prišli za ním len ak potrebovali peniaze alebo dobrú radu.Jeho smrť a pohreb sa konajú bez prítomnosti jeho najbližších. Bez tých, ktorým zasvätil svoj život a prácu pre ich blahobyt.
Evžen Rastignac bol človek snažiaci sa preniknúť do vysokej spoločnosti. Mal na to všetky predpoklady. Bol mladý, pekný no chýbala mu bezcitnosť. Jeho vzťah k Goriotovi je výborným príkladom. Rozpráva sa s ním o dcérach,
o tom ako sa majú, o tom kde boli, aké šaty mali oblečné. Je sklamaný nezáujmom Goriotových dcér o ich otca.Najmä vtedy, keď leží na smrtelnej posteli.
Ale Evžen nieje len pod tlakom vtedajších buržoáznych spoločenských pomerov, ale aj pod vplyvom galejníka Vautréna, ktorý bojuje proti spoločnosti svojskými spôsobmi.Zneškodňuje bohatých, aby sa sám obohatil. Snaží Evžena naviesť na sobáš so slečnou Viktorínou. Jej otec je veľmi bohatý, ale všetky svoje peniaze odkázal synovi. Ak by však jej brat zomrel, peniaze by pravdepodobne prešli na Viktorínu. Evžen sa nevie rozhodnúť,dlho o veci premýšľa. Názory, s akými sa prezentuje Vautrén, sa mu zdajú byť logické. Veci však naberú rýchly spád.Vautrén zabije Viktorininho brata a ona sa odsťahuje k otcovi.

Onedlho Vautréna prídu zatknúť ako nebezpečného zločinca.

K vedľajším postavám tohto románu patra aj:

- pani Vauquerová: staršia pani,majitelka penzionátu.Typická stará dáma
milujúca klebety,ktoré niekedy aj sama rozhlasuje.Záleží jej len na peniazoch, ktoré dostáva za stravu a ubytovanie.Snaží sa čo najviac ušetriť ,
a preto aj vtedy keď Goriot umiera žiada od Evžena zaplatenie jeho výdavkov.

- slúžka Silvia, sluha Kištof

- pani Michonneauová: vychovávala Viktorinu a pomohla tajnej polícií overiť totožnosť Vautréna /jeho pravé meno bolo Jakub Collin/.

- študent medecíny Bianchon: Evženov priateľ, pomáhal Goriotovi
v jeho posledých chvíľach.

Román Otec Goriot vychádza z Balzacovej teórie, že človek nie je ani zlý, ani dobrý, spoločnosť ho nekazí, ale podlieha v dobrom i v zlom svojmu spoločenskému prostrediu. „A teraz, kto z koho!“Veta, ktorou Evžev vyzýva spoločnosť na súboj.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?