Honore de Balzac Otec Goriot

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3238×

Příbuzná témataHonore de Balzac Otec Goriot

Honoré de Balzac: Otec Goriot

O Autorovi:

Pochádzal z vidieckej rodiny, preto túžil preniknúť do aristokratickej spoločnosti. Študoval právo v Paríži. Chcel vydávať diela klasikov, ale dlžoby a vysilujúca práca mu podlomili zdravie. Krátko pred smrťou v roku 1850, sa oženil s poľskou šľachtičnou.
Honoré de Balzac je predstaviteľ realizmu v 19. storočí. Písal z prostredia nízkej aj vyššej spoločnosti. Všetky jeho diela sú súčasťou jedného veľkého cyklu, s názvom Ľuďská Komédia, ktorý sa delí na tri časti: Štúdie mravov, Štúdie filozofické a Štúdie analytické.
Jeho diela komplexne zobrazujú francúzsku spoločnosť na začiatku 19. storočia.

O Diele:

Otec Goriot je Balzacov veľmi úspešný román, ktorý patrí do súboru Štúdie mravov. Vystihuje realistické skutočnosti vtedajšej francúzskej spoločnosti. Dej sa odohráva na začiatku 19. storočia v Paríži, kde autor poukazuje na rozdiely medzi jednotlivými spoločenskými vrstvami. Pravdivo charakterizuje záporné hodnoty vtedajšieho kapitalistického zriadenia. Príbeh je písaný v štýle znakoch realizmu a autor sa sústreďuje na vyniknutie individualizmu. Detailne opisuje postavy a prostredie v ktorom sa dej odohráva. V diele zobrazuje veľa osôb s rôznymi chrakterovými vlastnosťami. Niektoré z postáv sa vyskytujú aj v iných jeho dielach.

Stručný Obsah:

Otec Goriot, cestovinár, bohatý obchodník po smrti svojej manželky a prenesie svoju lásku na dcéry, Anastasiu a Delphine. Vydá ich za bohatých mužov, aby sa dostali do tej najvyššej spoločnosti. Otec Goriot sa utiahne do chudobného penziónu, aby bol čo najbližšie k svojim dcéram. Ony ním však opovrhujú a chodia za ním iba po peniaze aby zaplatili dlhy. V penzióne sa Goriot spriatelí s mladým študentom Rastignacom, ktorý sa vďaka svojej sesternici dostane do vyšších spoločenských kruhov, kde sa zoznámi s Goriotovou dcérou Delphine a zaľúbi sa do nej.
Goriot zomiera opustený vedľa Rastignaca, ktorý prekvapený postojom dcér voči otcovi, začína chápať, že majetnosť a preniknutie do vyššej spoločnosti nemusí byť práve najsprávnejši cieľ života.

Môj názor:

Toto dielo mi odporučili viacerí ľudia. Ohodnotili ho ako vynikajúce dielo, ktoré sa oplatí prečítať. Najskôr ma zaskočil spôsob akým je napísané, lebo toto bola vlastne moja prvá kniha z obdobia realizmu. Prekvapila ma detailnými opismi či už postáv, alebo prostredia v ktorom sa dej odohrával.

Neskôr som pochopil, že tieto dlhé opisy a charakteristiky sú veľmi dobré na nadobudnutie oveľa živšej atmosféry, než u iných kníh. Kniha p§sobila na mňa veľmi emotívne a vyvolávala vo mne najrozličnejšie pocity. Pri jej čítaní som uvažoval aj o spravodlivosti sveta. Román ma svojou dojímavosťou aj rozplakal. Autor urobil na mňa veľmi dobrý dojem a v budúcnosti si rád prečítam aj jeho ďalšie diela.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?