Hmyz

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2557×

Příbuzná témataHmyz

Čo je Hmyz ?
Hmyz je najuspesnejsšou skupinou živočíšnej ríši.Vyznačuje sa obrovskou prispôsobivostou, pretoze žije všade - na súši , vo vzduchu i vo vode.To znamená že hmyz sa vyskytuje od vyprahlých púští až po zasnežené končiare hôr a ladové jazerá. Vdaka svojím drobnym rozmerom sa hmyz môže uchytit aj na velmi malom mieste a k životu nepotrebuje ani vela potravy.Hmyz sú bezstavovce ktoré na rozdiel od cicavcov,rýb,plazov a vtákov nemajú chrbticu. Hmyz v ramci skupiny bezstavovcov patrí medzi článkonožce, čiže má pevný ochranný exoskelet a článkované končatiny.Exoskelet je tvrdá vonkajšia kostra, ktorá pozostáva zväčša z tuhého, rohovinovitého chitínu. Pokrýva celé telo, nohy, chodidlá, tykadlá a aj vzdušnice.Hmyz sa však líši od ostatných článkonožcov, pretože má iba 6 nôh.

Najstarší hmyz.
Najstarší predstavitelia okrídleného hmyzu poletovali po močaristych džungliach pred viac ako 300 milionmi rokov.Skameneliny pochádzajúce z tohoto obdobia svedčia o tom ze niektoré druhy - ako vážky a šváby sa velmi podobali dnes žijúcim druhom. Väčšina skamenelín hmyzu však predstavuje skupiny, ktore uz davno vymreli.Niektoré druhy mali velke merave krídla s rozpätím až 70 cm,ktoré im však neumožnovali rychli let...

Chrobáky.
Dnes je známych aspon 300 000 druhov chrobákov.Zivia sa akýmkolvek druhom rastlin a živočíchov,živími i mrtvými a samy sa stávajú koristou vtákov,jasteríc i malych cicavcov.Všetky chrobáky sa vyvíjajú úplnou premenou.Z vajicok sa liahnu male larvy, z ktorych sa niektoré živia a rastu aj niekolko rokov kym sa zakuklia a vyrastú z nich dospely jedinci. V celej ríši hmyzu sú chrobáky najlepšie obrnené.Tvrdé predné krídla sa uprostred tela vzájomne dotykaju aby zakrili a chránili jemnejšie zadné krídla,ktoré sa používajú na lietanie.

Maskovanie.
Hmyz sa stava koristou mnohých iných živočíchov.Bez hmyzu by netopiere asi neprežili a polovica vtákov by pravdepodobne zahynula hladom.Aj žaby,jašterice a aligátory si pochutnajú na hmyze, podobne ako piskory a vačice.Vela hmyzu sa živí inými druhmi a v niektorých krajinách ich jedia dokonca aj ludia.Kedže hmyz ma mnoho nepriatelov , vyvinulo sa mnoho prostriedkov ako sa maskovat pred nepriatelom.Niektoré druhy majú na krídlach škvrny alebo inu kresbu aby mohli splynúť s kôrov stromov.Iné druhy sa zase stavbou tela podobajú na drobné vetvičky alebo listy,takže potencionalny nepriatel si ich málokedy všimne.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?