História skupiny INÉ KAΦE

Kategorie: Umenie (celkem: 313 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. září 2006
  • Zobrazeno: 2399×

Příbuzná témataHistória skupiny INÉ KAΦE

1989 - jeseň
Vratko prehovorí svojho starého otca, aby mu kúpil elektrickú gitaru a spolu s Maronom / git. / zakladajú prvú kapelu s názvom POSEIDON.

1990
Vratko odchádza z kapely a chvíľu hráva len tak v kultúrnom dome vo Veľkom Biely pri Bratislave s bubeníkom Radom Pinkom. Nasleduje postupný vznik skupiny CEMETERY. Kapela hrá trash metal a k Vratkovi a Radovi sa prechodne pridajú Rišo / git. / a Milan / bass./. Rada neskôr nahrádza Peťo Machan. Cvičí sa u Vratkovej babky v pivnici medzi zaváraninami. 1991
CEMETERY hrá svoje prvé koncerty - Stará Turá /1.6.1991/, most pri Bratislave, a v Bratislave v ROCK POP JAZZ KLUBE A KD Trnavka. Koncom roka CEMETERY končí. Rišo odchádza domov do Slovenského Pravna a preto s Milanom sa vracajú do práve oživenej starej kapely NECROTOS. Tesne na to sa Vratko stretáva s Mariom Chromým, ktorý končí v kapele KALYBOS a spolu sa dohadujú na spoločnom projekte.

1992
Dvojica si prenajíma garáž od P. Botku na Prístavnej ulici a zakladá skupinu SHOTGUN. Obidvoch už nebaví hrať metal a tak ich repertoár pozostáva z tzv. fuck´n´rollových pesničiek - je to rock´n´roll so srandovnými textami. Na basu hrá Braňo Tursky a na bicie Marek Gesso. Prvý a jediný koncert SHOTGUNU sa odohráva v Rači v Bratislave.

1993 - 1994
Braňo končí s muzikou a Marek sa venuje frajerke. Nasleduje pauza s kapelou, Mario sa venuje maľovaniu a Vratko práci v rodinnej firme a autám.

1995
V lete idú Vratko s Mariom na krátky výlet na Ukrajinu. Učarovaní touto krajinou sa rozhodnú, že kapelu znovu oživia a celý jej názov sa bude písať v azbuke. Na jeseň tak vzniká pre ňu nový názov - INE KAFE. Postupne vznikajú aj nové pesničky a v novembri sa formuje prvá zostava kapely Vratko / spev, git. /, Mario / spev, git. /, Rišo Barger / bass. / a Noro Komada / bicie /. V tomto zložení skupina nahráva na kazeťák svoj prvý demac v KD Bernolákovo. 1996
Kapela zisťuje, že Noro nie je čistý a po viacerých upozorneniach dostáva napokon padáka. Rišo pre zmenu z kapely odchádza sám a zakladá si vlastný projekt. Ich miesta nahrádzajú bratia Dodo / bicie / a Wayo / bass. /. Nacvičuje sa program a ide sa do štúdia. Vzniká prvá štúdiová demo nahrávka kapely "KACHNY". V júni hrá INE KAFE svoj prvý koncert v Bratislavskom DK Dúbravka. Nasleduje koncert v Bratislavskom PROPELLERI, kde kapela za používanie hrubých slov v prítomnosti poslancov KDH dostáva zákaz účinkovania. Ďalšie koncerty sú v klube ARCHA v Trnave a v BIG HOUSE v Bratislave v Petržalke. Maria CH.

prijímajú na VŠMU do Prahy a tak na jeseň kapelu opúšťa. Zvyšok kapely sa rozhoduje pre zmenu štýlu a začína nacvičovať nový program v duchu neopunku. Do konca roku kapela odohrá dva koncerty v Bratislave už s novým programom a to v klube ROCK POP JAZZ a v SD Nivy. Na druhom z nich sa na pódiu Vratko s Wayom pobijú, lebo Vratko sa počas koncertu neustále mýli v textoch - nedokáže sa sústrediť na hru na gitare a nájde sa spevák. Ešte v ten deň kapela na ceste autom z koncertu náhodne pristaví pri okoloidúcom chalanovi, ktorý ide z ich koncertu domov. Nikto ho nepozná, len sa kapele zdá, že sa podobá na Gregga Graffina z BAD RELIGION. Volá sa Cibi a o dva dni neskôr nastupuje do kapely ako spevák. 1997
Kapela dopĺňa svoj program a nasleduje nahrávanie druhého demacu "SITUÁCIA". Rozbiehajú sa koncerty, na ktoré sa jazdí Vratkovou starou volgou / VOLGA GAZ 21 S, spotreba 16 l / 100 km, maximálna rýchlosť 90 km/h /. Všetky zarobené peniaze idú na údržbu auta a na benzín. Vďaka organizátorovi koncertov "PAPAGÁJUV HLÁSATEĽ", kapela začína byť známou najmä na južnej Morave a prichádza obdobie, kedy sa hrá viac tam ako doma na Slovensku.

1998
Nový nazbieraný materiál sa v marci nahráva v štúdiu a dostáva názov "VITAJ!". kapela stojí pred otázkou, či byť naďalej neznámou kapelou a svoje nahrávky šíriť len prostredníctvom kamarátov, alebo vydať svoj album oficiálne a upozorniť tak na seba v širšom rozsahu. Víťazí verzia B, avšak neexistuje vydavateľ, ktorý by mal i tento materiál záujem. Zostáva jedine - vydať si to sami. Vratko končí v rodinnej firme, zakladá si vlastné hudobné vydavateľstvo SHOTGUN RECORDS a 4. Októbra vychádza pod touto značkou prvý oficiálny album "VITAJ!". Singel "090X" dobíja hitparády a kapela sa stáva známou. 1999
Plánuje sa turné a na post koncertného gitaristu sa prijíma "FISKY" alias Peťo Kudola. Ten však už počas roka letí z kapely a toto miesto je ešte niekoľkokrát striedané rôznymi inými maniakmi. Šnúra "VITAJ! TOUR" prebieha od januára do marca. Zahrňuje 20 miest a vzhľadom na návštevnosť sa hovorí o úspešnom turné. Menej úspešný je už však vzťah Cibiho so zvyškom kapely. Vznikajú názorové rozdiely, na základe ktorých sa kapela s Cibin rozchádza a ďalší divoký výber speváka už neriskuje. Vratko sa vracia za mikrofón a skúšobne sa nahráva singel "SVÄTÝ POKOJ". Ten zaznamenáva úspech a nasleduje ďalšia zmena. Aj napriek pomerne uspokojivej predajnosti albumu "VITAJ!" sa vydavateľstvu SHOTGUN RECORDS nepokryli všetky náklady a odmieta tak ísť do ďalšieho albumu.

Nasleduje teda podpis zmluvy s veľkým vydavateľstvom UNIVERSAL MUSIC/POLYGRAM. Na jeseň , ten istý deň ako pred rokom, t.j. 4. Októbra vychádza ďalší titul "ČUMIL". Album predčuje všetky očakávania a predáva sa neuveriteľných / pre Slovensko / 15 000 kusov. 2000
V januári, prichádza náhle k názorovým nezhodám medzi členmi kapely. Keďže cesta ku kompromisom neexistuje, Vratko nahrádza starú zostavu novou. 8. Marca je po prvý krát oficiálne predstavené jej nové zloženie. Pôvodná trojka je nahradená štvorkou. Dano / bicie /, Forus / bass. /, Tibor / git. / a Vratko / spev, git. /. Vychádza "KTO NA TO PRIDE?" a štartuje šnúra "ČUMIL TOUR 2000". V období šnúry kapelu na koncertoch vidí cca 18 000 ľudí a singel sa v deke udrží 7 týždňov. Nesledujú letné festivaly v SR a ČR. Vydavateľstvo UNIVERSAL MUSIC sa vymieňa za prestížnu FORZU a v júli sa nahráva nový album. Dostáva názov "JE TU NIEKTO?", sprievodným singlom je song "ÚSPEŠNE ZAPOJENÍ" a album vychádza 4. Septembra. Za dva mesiace získava za 10 000 kusov predaných nosičov ocenenie "ZLATÁ PLATŇA" a na skupina v ankete "SLÁVIK 2000" preberá cenu "SKOKAN ROKA", keď sa umiestňuje na 4. mieste v kategórii "SKUPINA". Ako revanš a poďakovanie zároveň skupina začína koncertovať nielen vo veľkých mestách, ale aj v tých najodľahlejších miestach na Slovensku, čím chce byť čo najbližšie k svojim fanúšikom. Vrcholom všetkých koncertných aktivít kapely je namiesto očakávaného veľkého " JE TU NIEKTO? TOUR" decembrová malá "4X4 TOUR" v najzápadnejšej, najsevernejšej, najjužnejšej a najvýchodnejšej obci na Slovensku, ktorá prekonala všetky očakávania. Album "JE TU NIEKTO?" koncom roka stíha ešte za 15 000 kusov predaných výliskov získať aj ocenenie "PLATINOVÁ PLATŇA" a stáva sa najpredávanejším hudobným titulom roku 2000. Skupina zároveň zaujíma čelné postavenie na Slovenskej rockovej scéne. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?