História skupiny HEX

Kategorie: Umenie (celkem: 313 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. září 2006
  • Zobrazeno: 6464×

Příbuzná témataHistória skupiny HEX

Skupina HEX sa dala dokopy v roku 1989 v zložení Peter Ďuďo Dudák (spev, gitara, klávesové nástroje), Tomáš Yxo Dohňanský (basová gitara, vokály) a Jozef Jožko Juríčka (klávesové nástroje) , ktorí vyrastali na jednom sídlisku a do tejto partie a do menoslovu prvej zostavy prenikol bubeník Peter Slameň.
Prvé skúšky sa konali na chate Ďuďových rodičov. Koncom roka 1989 do základnej zostavy pribudol Martin Fefe Žúži (gitara), ktorý bol Slameňovým spolužiakom na CHTF STU.
Koncertnú premiéru zažila skupina na spoločnom vystúpení s kapelami Kosa z nosa a Komorné kvarteto vo vypredanom DK Ovsište 17. 3. 1990 Po ďalších Bratislavských vystúpeniach si vyslúžila synonymum slovenský Cure. Ale tak isto začali hrať aj v Brne so spriatelenými kapelami z tohto mesta.
Skupina permanentne tvorila nové pesničky a selektovala nové nápady. Výsledkom tejto snahy bola pozvánka na vystúpenie v relácii STV "Aréna talentov" , čomu predchádzalo prvé nahrávanie v profesionálnych štúdiách, štúdiách STV. Takto vznikli skladby Detváky a Čiernobieli deň. Následne prišlo pozvanie do ďalšej televíznej relácie " Čas M " a nahratiu ďalšej skladby Madelaine, naktorú vznikol aj prvý videoklip v réžii Jozefa Kaisera a Petra Princa. Táto skladba je predzvesťou prvého albumu.
Začiatkom leta roku 1991 sa kapela prihlásila do súťaže Rocklet, kde z množstva začínajúcich slovenských kapiel bola vybratá desiatka laureátov. Tento úspech dostal kapelu HEX po prvý krát na východné slovensko, kde sa v Michalovciach konal koncert laureátov a tak isto si kapely zahrali aj v Nitre. Isté je, že HEX patril k najväčším ťahákom ročníka, pretože ako jediný to nakoniec niekam dotiahol.
V zápätí sa kapely ujala agentúra Rock Pop Jazz, kde síce HEX fungoval prakticky jeden rok, no nič významné sa neudialo (okrem poskytnutia skúšobne v priestoroch na Jakubovom námestí). V obsadení však prišlo k dôležitej zmene, na post bubeníka nastúpil po Slameňovi Tibor Tybyke Szabados. Hneď po jeho príchode vznikla kapela s názvom Hogo Pogo, paralelne existujúca vedľa HEXu v obsadení Slimák, Yxo, Ďuďo a Tybyke. Významným krokom bolo aj zoznámenie sa s producentom, textárom a manažérom (Tublatanky) Martinom Servom Sarvašom, ktorý využil svoje skúsenosti a pohol kapelu smerom, po ktorom dlhšie túžila.

Veľmi dôležité sa pre kapelu ukázali v tom období aj živé koncertné vystúpenia z klubu Rock Pop Jazz v Bratislave, a kapelu spoznávalo stále viac a viac ľudí na celom Slovensku.
Jedným z prvých kladných bodov spolupráce so Sarvašom bola séria koncertov so skupinou Isabelle koncom roku 1991, pričom na jednom z nich sa ukázal aj riaditeľ pražského vydavateľstva Monitor Vladimír Kočandrle a po niekoľkých rokovaniach bola podpísaná zmluva na prvú platňu, vrátane predajného promo-singlu.
Nahrávanie prebehlo na jar 1992 v štúdiu STV, kde sa HEX prvý krát stretol so zvukárom a producentom Ivanom Minárikom, s ktorým kapela spolupracuje do dnešných dní. Prvého júna vychádza prvý oficiálny nosič skupiny HEX maxisingel Dobrý motýľ. Pesnička Dobrý motýľ sa stáva prvým veľkým hitom HEXu. Koncom júna odchádza kapela na festival More a slnko do slovinského Portorožu. Po návrate natáča videoklip k pesničke Dobrý motýľ.
Vystúpeniu na Bratislavskej lýre 1992 sa s videokamerou v ruke prizeral spevák Boy George, ktorý vyslal svojho manažéra nakontaktovať sa na vyvádzajúcu partiu na pódiu, aj keď nakoniec bolo z toho len veľké haló v masovokomunikačných prostriedkoch. V ateliéroch Erpo sa pod režijnou taktovkou Petara Dimitrova natočil klip k druhému singlu Tam kde slnko spí. V októbri 1992 sa v Unic clube na internáte v Mlynskej doline krstila prvotina Ježiš Kristus nosí krátke nohavice.
V novembri si krst užila aj Praha v renomovanom klube Bunkr. V priebehu novembra a decembra absolvuje kapela uspešné turné po celom Slovensku , ktoré s akončí vo vypredanom Bratislavskom PKO kde sú ako špeciálni hostia skupiny pozvaní Paľo Hamel a Marián Varga.
Od polovice januára pokračovala séria koncertov v Čechách. V polovici februára natáča kapela klip k tretiemu singlu pesničke Sedem tiel a jedna tvár. V polovici marca sa HEX vydáva na svoj prvý mimoeurópsky zájazd a to do texaského Austinu na druhý najväčší americký rockový festival SXSW (prihlásených takmer 3000, vybratých necelá desatina interpretov z tohto počtu) a vystupuje na svojom jedinom koncerte v príjemnom klube s názvom The Plays.
Ako dôsledok spomínaného vianočného vystúpenia v PKO s Hammelom a Vargom prišiel nápad natočiť album s pesničkami slovenských kapiel šesťdesiatych rokov. Pod hlavičkou vydavateľstva Monitor tak vyšla necelý rok po prvotine doska Abrakadabra nazvaná podľa pesničky skupiny Prúdy, ktorá sa na ňu vôbec nedostala. EP s ôsmymi kúskami obsahuje cover-verzie z rokov 1968-69,ktoré pôvodne interpretovali spomínané Prúdy, po jednej skladbe sú zastúpené Barinova skupina The Meditating Four, Ursinyho Soulmen, Lehotského New Blues Five a prekvapujúco aj Rolling Stones (Lady Jane).
Začiatkom prázdnin sa kapela HEX zúčastnila akcie DNI SLOVENSKEJ KULTÚRY v Holandskom mestečku Arnhem, kde vystúpila na dvoch koncertoch v spoločnosti kapiel BLAS, TORNÁDO LUE a CANDY CORE.
Logickým následkom vydania Abrakadabra bol koncert s názvom Comeback Party (24. 9. 1993), kde sa okrem HEXu prezentovali predstavitelia bigbítovej generácie Hammel s Vargom, Janko Lehotský, Jožo Barina i Fero Griglák so svojou Fermátou.

Po ňom nasledovali série pravidelných i nepravidelných živých vystúpení v rámci propagácie novinky.
Od 1. do 31. októbra 1994 sa nahrávala a mixovala ďalšia radová platňa s jednoduchým názvom HEX. To už v zostave chýbal klávesák Jožko a nahradil ho Ďuďov spolužiak z VŠMU Martin Čorej. Album produkoval slovenský expert na svetovú nezávislú muziku, gitarista, spevák, skladateľ a aranžér Laco Lučenič. Na pulty predajní prišla záverom roka 1994, nie však ako predchádzajúce dve v Monitore, ale pod hlavičkou vydavateľstva BMG Ariola.
Prvý singel pesnička 1,2,3 (Dobrý deň), druhý singel skladba Čo mám na to povedať. Rok 1995 sa niesol v znamení koncertov a po vypovedaní zmluvy s firmou BMG tvorením nových skladieb a hľadaním ďalšej tváre kapely.
V máji roku 1996 skupina nahrala na vlastné náklady veľmi úspešný singel Vetroň, ktorý predznamenal ďalšie smerovanie kapely.
Po dlhom zvažovaní skupinu opustil klávesák Martin Malásek Čorej a koncom roka podpísal HEX zmluvu s vydavateľsvom Bonton music Slovakia. Koniec roka 1996 a začiatok roka 1997 sa nesie v znamení prípravy nového materiálu na v poradí štvrtý album.
Ešte pred začiatkom nahrávania kapelu napadne názov platne (Ultrapop), ktorý sa neskôr ukáže ako mierne problematický, keďže v čase vydania albumu (1. máj 1997) vychádzajú aj albumy skupinám Depeche Mode (Ultra) a U2 (Pop). Celý marec a začiatok apríla kapela trávi v štúdiu, kde sa rodí Platňa roku 1997 podľa hlasovania hudobnej akadémie (Obdoba americkej Grammy).
V priebehu mája natáča kapela spolu s režisérom Ďurom Černým klip k ďalšej veľmi úspešnej pesničke Som on (Snežný pluh). Krst albumu Ultrapop v obľúbenom Hystériapub-e začiatkom júna, tentokrát s krstnými rodičmi - Oľgou Záblackou, Dušanom Tittelom a Petrom Mukom.
Začiatok leta zastihol HEX na koncertných pódiách v rámci občasných festivalov na Slovensku a natáčania videoklipu k skladbe Maťo a Linda. Október-november sa nesie v znamení Ultrapop tour, ktoré je vo väčšine miest vypredané. Rok 1997 je jeden z najúspešnejších pre skupinu o čom svädčí aj najväčšia hranosť obidvoch singlov v slovenských elektronických médiách.
V roku 1998 pokračuje HEX v koncertovaní a nahráva ďalšie dva veľmi úspešné single - Každý deň je nedeľa, ten sa objaví na platni Supermarket a singel Vianočný Karol z kompilačného CD slovenských interpretov z názvom Domáce Vianoce.
Začiatkom roka 1999 HEX už postupne selektuje množstvo nápadov pripravených na ďalší album a v polovici marca nastupuje do štúdia, kde z nahratých 14 pesničiek sa po poslednom výbere dostáva na platňu 11 skladieb + pesnička Každý deň je nedeľa.

Prvým singlom sa stáva skladba Votrelec.
V prvej polovici júna za účasti všetkých významných médií sa v Bratislavskom KELT pube odohráva krst tejto platne s utajovaným krstným rodičom, ktorým sa stáva prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella a ktorý si aj s kapelou zahrá v troch pesničkách. Počas leta tradičné koncerty na rôznych festivaloch a doťahovanie posledných maličkostí na nápade z roku 1998 t.j. Česko - Slovenské koncertné turné s pražskou kapelou Chinaski.
Začiatkom septembra skupina natáča videoklip k skladbe Muž tvojich snov s autorskou dvojicou mladých výtvarníkov a animátorov Igorom Derevencom a Jurajom Krumpolcom.
14.10. začína Supermarket tour 13-timi vystúpeniami na Slovensku a začiatkom novembra sa obe kapely presúvajú do Čiech. Toto turné obe kapely hodnotia ako veľmi dobré , pretože sa naplnila myšlienka a tá bola predstaviť či už kapelu Chinaski na slovensku alebo kapelu HEX v Čechách. V decembri ešte obidve kapely odohrajú vianočné koncerty v hlavných mestách oboch republík. Úspešný a pracovne veľmi vyťažený rok končí HEX 31.12. o 22.45 poslednými tónmi hitu Vetroň na hlavnom námestí v Bratislave v rámci osláv príchodu roku 2000.
Po štvormesačnom oddychu, vyplnenom sporadickým koncertovaním, HEX v máji nahráva prvý singel k chystanej výberovej platni, pesničku s názvom Všetko, čo mám rád, v ktorej s vokálmi pomohli Le Payaco a Rado Orth. Zároveň na prelome mája a júna Ďuďo, Yxo a Tybyke spolu so Slimákom dokončujú debutovú platňu Hogo-Pogo Kujóni a odkundesi.
V júli HEX koncertuje na letných akciách po Slovensku, medzi najlepšie patrí Pohoda v Trenčíne a Žákovic Open 2000 v Trenčianskych Bohuslaviciach. Začiatkom augusta sa nahráva druhý singel, ktorý vychádza spolu s platňou Všetko čo mám rád 1990-2000 v septembri.
29.11.2000 sa uskutočnil výborný koncert pri príležitosti 10 výročia vzniku kapely v bratislavskom Charlis pube za účasti našich kamarátov sk. Polemic, Vidiek ,Le payaco, Para, Noc a den, Hogo pogo a legendy Pala Hammela, ktorý si s nami zahrali a zaspievali naše pesničky. Koncert videlo cca 800 ľudí priamo na mieste a ďaľšie stovky prostredníctvom online prenosu na internete. Nasleduje malá šnúrka po najväčších mestách Slovenska (Žilina, Zvolen, Košice).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?