Grécko, Taliansko, Francúzsko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 6571×

Příbuzná témataGrécko, Taliansko, Francúzsko

K Fracúzsku, druhej najväčšej krajine Európy patrí aj Korzika, ktorá leží v Stredozemnom mori. Prirodzenú hranicu so susednými krajinami tvoria dva horské reťazce: Pyreneje na juhu a Alpy na juhovýchode krajiny. Rieky ako Loira, Rýn a Seina sú dôležité pre lodnú prepravu, ako aj pri zavlažovaní poľnohospodárskej pôdy. Neveľké štáty Monako a Andorra sú ukryté na juhu krajiny.
Povrch krajiny a podnebie Francúzska sa menia od severu na juh. Sever Francúzska má mierne zvlnenú poľnohospodársku pôdu s chladným, vlhkým počasím, kým v strede krajiny sa vypínají vrchy Francúzskeho stredohoria. Juh krajiny so stredozemským podnebím je suchý a teplý. Pre oblasť Provensálska sú typycké levanduľové polia. Po stáročia vládli Francúzsku králi a kráľovné. Stavali nádherné paláce a zámky, ako Chenonceaux pri rieke Loire. Toto všetko zmenila revolúcia v roku 1789. Monarchia bola zvrhnutá a kráľa Ľudovíta XVI. s manželkou Máriou Antoinettou verejne sťali. V roku 1792 sa Francúzsko stalo republikou. Napriek niekoľkým pokusom obnoviť monarchiu ostáva Francúzsko republikou dodnes. Vplyv Francúzskej kultúry, módy a jedla vidno po celom svete. Ako významná industrializovaná krajina a zakladajúci člen Európskej únie má Francúzsko dôležitú úlohu vo svetových záležitostiach. Za posledných 50 rokov sa Francúzsko stalo najväčším európskym poľnohospodárskym producentom a vývozcom obilia, cukrovej repy, slnečnicových semien, jabĺk a hrozna. Francúzsko sa pýši aj najrýchlejším vlakom sveta TGV, ktorý dosahuje rychlosť až 515 km/h. Francúzsko je povestné svojimi vynikjúci jedlami a vybranými vínami. Francúzsko má taký rozsah podnebí a povrchu, že sa tu darí pestovať rozličné potraviny. Každá oblasť má svoje vlastné špeciality. Napríklad stredné Francúzsko má hovädzie na víne, špecialitou Marseille na pobreží Stredozemného mora je rybacia polievka s cesnakom. Francúzsko je známe aj svojim chlebom a pečivom, bagetami a rozličnými druhmi syrov. Levanduľový olej je dôležitou zložkou mnohých parfemov, mydiel a olejov do kúpeľa. Mnohé z najjemnejších parfemov či vôní pochádzajú z Francúzska. Väčšina z nich sa vyrába v Grasse v južnom Francúzsku, kde sa na poliach pestuje levanduľa, ruže a jazmín. Extrahujú sa z nich esencíálne oleje a miešajú na rozličné vône. V jednom parfeme môže byť až 300 rôznych zložiek. Francúzsko patrí medzi popredné priemyselné krajiny sveta, má rozsiahlu priemyselnú výrobu, oceliarsky a chemický priemysel, strojárstvo a vyspelé technologické vyroby.

Je významným výrobcom automobilov a lietadiel Airbus v Toulouse. Francúzsko má obrovské jadrové elektrárne, v ktorých sa vyrába asi 75% elektrickej energie krajiny. Pre hospodársvo je dôležitá aj turistika a miliónmi návštevníkov ročne.
Hoci sa mnohí Francúzi presťahovali z vidieka do miest, život na vidieku je ešte vždy dôležitý. Francúzske dediny si zachovali silný pocit národnej identity, udržiavajú miestne slávnosti, jarmoky a týždenné trhy. Život sa sústreďuje na námestí, kde sa ľudia často stretávajú, aby si tu zahrali boules, národnú hru Francúzska. Hlavné mesto Francúzska Paríž leži na brechoch rieky Seiny. Je zároveň aj kultúrnym a politickým centrorm. Patrí medzi najnavštevovanejšie mestá na svete. Medzi jeho pamiatky patrí Eiffelová veža, Louvre, katedrála Notre Dame a mnohé ďalšie. Nachádza sa tu aj množstvo múzeí, obchodov a reštaurácii. Každú jar prichádzajú poprední módni návrhari z celého sveta, aby tu predstavili svoje najnovšie kolekcie.
Eiffelová veža je 300 metrov vysoká a postavili ju pri príležitosti svetovej výstavy v Paríži roku 1889. Na vyhliadkovú plošinu sa naraz zmestí až 800 ľudí. Na druhú vyhliadkovú plošinu sa dá dostať výťahom alebo prekonaním 700 schodov.
Návštevníci sa na prvú vyhliadkovú plošinu dostanú výťahom alebo prekonaním 360 schodov.
Francúzsko vyrába asi pätinu svetovej produkcie vína a vinice sú charakteristickým znakom francúzskej krajiny. Víno savyrába zo šťavy tmavého alebo bieleho hrozna. Hoci sa táto šťava kedysi získavala šliapaním hroznových bobúľ, dnešné metódy sú už väčšinou modernejšie. Výroba vína sa skladá z niekoľkých postupov vrátane fermentácie, pri ktorej reagujú prirodzené vínne kvasinky zo šupky hrozna s cukrom nachádzajúcim sa v hrozne. Pri lisovaní hrozna sa používa moderný lis.
Francúzsko má asi 4 milióny prisťahovalcov, najmä moslimov z bývalých francúzskych kolónii v severnej Afrike, z Maroka, Tuniska a Alžírska. Pricádzajú sem aj prisťahovalci z Talianska, Španielska a Poľska v nádeji, že tu nájdu prácu. Prisťahovalci často čelia problémom, ako je diskriminácia, nezmestnanosť a biedne bývanie.
Filmový priemysel vznikol vo Francúzsku roku 1895, keď bratia Lumiérovci premietli film obecenstvu v počte 33 ľudí. Dodnes patrí Francúzsko k popredným výrobcom medzinárodne uznávaných filmov.

Kinemax v Poiters v tvare kryštálu má 10 projekčných sál a pýši sa najväčším plátnom v Európe.
Hlavné mesto: Paríž
Rozloha: 543 965 km2
Obyvateľstvo: 58 143 000
Úradný jazyk: francúzský
Hlavné náboźenstvá: kresťanské 83%, židovské 1%, moslimské 5%, iné 11%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 99%
Priemerná dĺžka života: 77 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 350

Monako je maličká krajina na pobreží Stredozemného mora. Leží blízk talianskych hraníc. Srdce krajiny tvorí svetácke veľkomesto Monte Carlo. Známe je svojimi kasínami a automobilovými pretekmi Grand Prix. Monako je nezávislé kniežatvstvo, ktorému väčšinu dejín vládne rodina Grimaldiovcov. Iba malá časť obyvateľstva pôvodne pochádza z Monaka. Takmer polovica Monačanov patrí k občanov Francúzska.
Teplé podnebie Monaka a čarovná krajina lákajú tisíce turistov. Veľa bohatých, ktorých jachty kotvia v starom prístave, dáva prednosť životu v Monaku, pretože má nízke dane. Monako je aj významným medzinárodným obchodným centrom.
Hlavné mesto: Monako
Rozloha: 1,95 km2
Obyvateľstvo: 31000
Úradný jazyk: fraancúzsky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 96%, iné 4%
Zriadenie: monarchia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 99%
Priemerná dĺžka života: 78 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 490Vysoko v Pyrenejách na hraniciach medzi Francúzskom a Španielskom leží Andorra. Obyvateľstvu vládne prezident Francúzska a biskup z Urgelu v severovýchodnom Španielsku. Úradným jazykom je katalánčina, hoci mnohí Andorčania hovoria aj po francúzsky a španielsky. Jediným mestom krajiny je jeho hlavné mesto Andorra la Vella.
Hlavný zdroj príjmu Andorry tvorí turistika. Mnohí nadšenci sa prichádzajú lyžovať do Pyrenejí, hoci jediná cesta medzi Francúzskom a Španielskom je v zime často zablokovaná hrubou vrstvou snehu.
Hlavné mesto: Andorra
Rozloha: 468 km/2
Obyvateľstvo: 68000
Úradný jazyk: katalánsky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 94%, iné 6%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 99%
Priemerná dĺžka života: 77 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 467
Fiesty a flamengo dodávajú Španielsku tú správnu atmosféru. Väčšinu obyvateľstva Španielska tvoria katolíci a počas fiest sú časté oslavy miestnych svätých vrátane procesie v tradičných krojoch, s hudbou a tancom. Po krutej občianskej vojne v rokoch 1936 - 1939 vládol Španielsku do roku 1975 diktátor Francisco Franco. Jeho následník Juan Carlos I. nastolil demokraciu. Dnes je Španielsko významnou priemyselnou krajinou s rozsiahlym poľnohospodárstvom a vzrastajúcimi turistickými službami. Týmto aktivitám sa darí najmä pri pobreží, kým vnútrozemské oblasti sú menej rozvinuté.
Flamengo je názov hudobného a tanečného štýlu vytvoreného v 15 storočí cigáňmi z Andalúzie.

Tanečníci v tradičných úboroch, muži v čiernom a ženy v naberaných šatách s volánmi podupkávajú pätami do taktu kastaniet za sprievodu flamenga hraného na gitare.
Základom španielskeho hospodárstva bývalo roľníctvo a rybolov. Dnes sa tu rozvinul veľký oceliarsky priemysel sústredený okolo Barcelony. Táto oblasť je aj dôležitým centrom výroby automibilov. V 80 rokoch vznikli nové odvetvia vyrábajúce elektroniku a iné, technicky špičkové produkty, ktoré často zakladali investori. Pestujú sa najmä obilnini, olivy, vinič a citrusové plody, okolo Sevilly predovšetkým pomaranče.
Každý rok zaplavuje Španielsko viac ako 60 miliónov turistov, aby si užívali pláže a obdivovali architektúru miest, ako sú Barcellona a Sevilla. Pláže na Costa del Sol, ako aj beleárskej Mallorke obľubujú turisti z Británie a Nemecka. Býčie zápasy usporadúvané v arénach miest turistov buď pútajú, alebo ich odpudzujú. Španielsko obývajú Španieli, ktorí sa delia na rad regionálnych skupín odlišujúcich dialektom i niektorými prvkami kultúry. Okrem nich tu žijú Katalánčania, Galícijčania a blízko španielsko - francúzskych hraníc najviac svojbytní Baskovia. Úradnym jazykom Španielska je španielčina vyučovaná vo všetkých školách spolu s angličtinou alebo francúštinou, ktorej základom je kastílsky dialekt. Španielske deti ostávajú dlho hore. Po vyučovaní dostávajú rýchle občerstvenie zvané merienda, potom sa dlho hrajú vonku.
Madrid sa stal hlavným mestom Španielska roku 1561, pretože kráľ Filip II. mal rád jeho podnebie a výhodnú polohu v strede krajiny. Dnes má mesto vyše 3 milióny obyvateľov a je centrom španielskym finacíi a sídlom vlády. Druhým najväčším mestom Španielska a hlavným mestom Katalánska je Barcelona. Bola mestom konania letných olympíjskych hier roku 1992.
Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 505 987 km/2
Obyvateľstvo: 39 210 000
Úradný jazyk: španielsky
Hlavné náboženstvo: kresťanské 97%, iné 3%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 95%
Priemerná dĺžka života: 78 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 260


Portugalsko bolo krajinou významných moreplavcov. Portugalskí námorníci sa plavili po svetových moriach v 15 a 16 storočí. Zaslúžili sa o poznanie krajín ďaleko v Afrike a Ázii a kolonizovali aj Brazíliu. V rokoch 1932 - 1968 v Portugalsku vládol diktátor Oliveira Salazar, ale po vojenskom prevrate v roku 1974 sa ozbrojené sily stiahli z politiky. V roku 1986 bolo Portugalsko prijaté do Európskeho spoločenstva, ale aj tak ostáva jednou z najchudobnejšich krajín v západnej Európe. Pre hospodárstvo je významná turistika, najmä v Algavre. Hlavné mesto Portugalska Lisabon leží v ústí rieky Tejo.

V 15 storočí bolo toto mesto významným prístavom a svetovým strediskom obchodu so zlatom a korením. Belemská veža stojí na meste, odkiaľ sa bádateľ Vasco de Gama vybral na cesty. Teraz sa veľa starých palácov a rezidencíi zmenilo na elegantné reštaurácie a bary, obchody a umelecké galérie. V mnohých častiach Portugalska sa ešte vždy používajú tradičné poľnohospodárske metódy, ktoré sa nemenili po stáročia. V niektorých dedinách ťahajú pluh stále voly zapriahnuté v drevenom vyrezávanom jarme. Pestuje sa najmä kukurica, ktorú priniesol do krajiny Krištof Kolumbus v 15. storočí. Ďalšími plodinami sú olivy a figy. Víno, paradajky a korok sa vyvážajú a rybolov ostáva dôležitým odvetvím v oblastiach pozdĺž Atlantického oceánu. Medzi tradičné portugalské ručne robené výrobky patria keramické obkladačky nazývané azulejos, ktorými sa často zdobia steny budov. Pouličné trhoviská ponúkajú aj ďalšie miestne špeciality, ako napríklad pestrofarebný hrnčiarsky tovar, maľovaný nábytok, sklo a porcelán. Jemné strieborné šperky a bohato vyšívané látky z Madeiry sa vyvážajú do celého sveta. Väčšina Portugalčanov vyznáva rímskokatolické náboženstvo. Dôležitý je pre nich rodinný život a dievčatá žijú väčšinou doma, až kým sa nevydajú, hoci mnohé dnes chodia na univerzitu a venujú sa kariére. Slávnosť Queima das Fitas, ktorá sa koná každoročne v máji, oslavuje koniec univerzitného života. V súčastnosti asi 1,5 milióna Portugalčanov odišlo za prácou do zahraničia. Niektorí opustili svoje rodiny, ale posielajú im peniaze na prežitie. Asi jednu tretinu krajiny pokrývajú lesy s korkovými dubmi, ktorých kôra sa používa na výrobu korkových výrobkov. Hrubá špongiovitá kôra sa zručne olúpe zo stromu a nechá sa vysušiť. Potom sa naparuje alebo varí, aby zmäkla. Potom sa lisuje do platní ktoré sú pripravené na použitie. Portugalsko je hlavným výrobcom korku na zátky, izolácie a tlmiace materiály častí bedmintonových loptičiek. Podľa zákona sa kôra odstraňuje iba každých deväť rokov, aby sa stromy zregenerovali.
Hlavné mesto: Lisabon
Rozloha: 92 389 km/2
Obyvateľstvo: 9 900 000
Úradný jazyk: portugalský
Hlavné náboženstvá: kresťanské 95%, iné 5%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 87%
Priemerná dĺžka života: 75 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 350


Veľkú časť svojej histórie bolo Taliansko rozdelené. Prvýkrát ho spojili starí Rimania, ktorých ríša sa rozkladal takmer po celej Európe. V stredoveku sa však Taliansko spojilo na jednotlivé štáty a znova sa spojili až roku 1870.

Táto krajina v tvare čižmy sa rozprestiera od ľadovcov a jazier hornatého severu až po skalnaté stredomorské pobrežie na horúcom juhu. Oba stredomorské ostrovy Sicília a Sardínia patria Taliansku. Južne od Sicílie leží súostrovie, ktoré tvorí samostatnú krajinu. Je to Malta. Talianska je pevnina je domovom aj dvoch neveľkých nezávislých štátov San Marino a Vatikán. Alpy sa rozprestierajú na severe krajiny. Apeniny sa ťahajú po celej dĺžke poloostrova a pokračujú pod morom až na Sicíliu. Väčšina vrchov kedysi pokrytých hustým lesom je dnes skalnatá a porastená nízkymi krovinami. Na nížinách sa pestujú plodiny.
Starodávne tradície a historické bohatstvo zanechali Taliansku bohaté umelecké i architektonické dedičstvo. Hoci je dnes Taliansko jednou z popredných priemyselných mocností, jestvuje veľký rozdiel medzi bohatým priemyselným severom a chudobnejší poľnohospodárkym juhom. Toto hospodárske rozdelenie ovplyvňuje mnohé aspekty talianskeho života a je jedným z dôvodov častých zmien vlády. Väčšina Talianov vyznáva rímskokatolické náboženstvo.
Život Talianov sa točí okolo rodiny, ktorá znamená spojenie všetkých generácíi zvyčajne žijúcich blízko seba. Posedenia pri jedle sú dôležité rodinné stretnutia. Talianský jedálny lístok sa líši podľa jdnotlivých oblastí. Na severe je obľúbená cestovina pasta, často tu jedia ryžu alebo polentu z kukuričnej múky. V talianskej kuchyni je dôlezitý olivový olej a čerstvá zelenina. Taliansky vidiek pokrývajú malé rodinné farmy a mnohí roľníci pracujú vo fabrikách na polovičný úväzok. Maloroľníci žijúci v oblasti úrodnej nížiny okolo rieky Pád získavajú najviac zo svojej pôdy pestovaním množstva rozličných plodín. Darí sa tu obilninám, ovocným stromom, viniču i zelenine, na juhu zase olivovým hájom. Taliansko je významným producentom ovocia, vína a olivového oleja.
Kedysi poľnohospodársky zamerané Taliansko je dnes dôležitou priemyselnou krajinou. Pretože nemá veľa prírodných zdrojov, dováža suroviny a používa svoju vysoko kvalifikovanú pracovnú silu na výrobu rozličnych tovarov, ako sú počítače. Úroveň talianskeho priemyselného dizajnu je vo svete známa a uznávaná. Tri veľké národné vášne sú rýchle autá, futbal a opera. Opera v skutočnosti znikla v Taliansku a interpreti ako Luciano Pavarotti sú známi po celom svete. Talianska opera je jedinečnou súčasťou každodenného života a nie iba zábavou niekoľkých ako inde. Niektoré z najohromujúcejších pohľadov sveta môžete nájsť v talianskych mestách. Turisti zapĺňajú starodávne ruiny Ríma, paláce a kostoly Florencie, kde v 15. storočí vznikla veľká revolúcia v umení známa ako renesancia.

Navštevované sú aj lyžiarske strediská a jazerá na severe. Turistika je pre talianske hospodártvo životne dôležitá.
Hlavné mesto: Rím
Rozloha: 301 323 kn/2
Obyvateľstvo: 57 283 000
Úradný jazyk: taliansky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 84%, bez vyznania 16%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 97%
Priemerná dĺžka života: 77 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 210Najmenší nezávislý štát sveta Vatikán leží v srdci Ríma. Tento drobný štát je centrom rímskokatolickej cirkvi a sídlom pápeža. Územia ovládané Vatikánom sa kedysi rozprestierali po celom Taliansku a Vatikán je ich posledným zvyškom. Mnohých návšteníkov láka jeho náboženský význam a takisto bohaté kultúrne dedičstvo. Vatikán má vlastnú zástavu, národnú hymnu, známky a mince, ako aj noviny a rozhlasovú stanicu. Veľkolepý pohľad z Baziliky sv. Petra. Odtiaľto pápež prednáša svoju reč a dáva požehnanie davom ľudí zhromaždených na tomto námestí. Hlavné mesto: Vatikán
Rozloha: 0,44 km/2
Obyvateľstvo: 800
Úradný jazyk: taliansky a latinský
Hlavné náboženstvá: kresťanské 100%
Zriadenie: spravovaný pápežom
Mena: euroSan Marino, ktoré leží na hornatom výbežku Apenín, je najmešou európskou republikou. Patrí aj medzi najstaršie štáty založené okolo roku 900 n.l. V stredoveku bolo Taliansko rozdelené na mestské štáty, ako napríklad Benátky a Florencia. Tieto štáty postupne pohltili väčšie územia, ale San Marino si udržalo svoju nezávislosť. Napriek svojej veľkosti sa republika pýši futbalovým družstvom, ktoré súťažilo o postup na majstrovstvá sveta.
Hlavné mesto: San Marino
Rozloha: 61km/2
Obyvateľstvo: 25 000
Úradný jazyk: taliansky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 97%, iné 3%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro


Grécko zaberá južnú časť Balkánskeho poloostrova. Patrí k najstarším štátom Európy a má bohatú, tisíce rokov starú históriu. Grécko si vybojovalo nezávislosť spod tureckej nadvlády roku 1830 a svoje územie postupne rozširovalo až do roku 1947, keď získalo posledné ostrovy. Grécko je najchudobnejším členom Európskej únie. Má hornatý terén, viac ako 2000 roztrúsených ostrovov a nedostatok prírodných zdrojov. Jeho veľká obchodná flotila a príjmy z turistického ruchu sú však prínosom pre ekonomiku, ktorá trpí nedostatkom investícíi a kapitálu.
Viac ako 10 miliónov turistov ročne prichádza, aby sa potešilo nádhernou scenériou ostrovov, historickými monumentami a teplým slnkom.

Hotely, obchody, rešteurácie zamestnávajú tisíce ľudí starajúcich sa o návštevníkov, ktorých výdavky mimoriadne prospievajú národnému hospodárstvu. Grécka vláda podporuje turistický ruch a poskytuje dotáciu na stavbu hotelov. Niektoré ostrovy sa však rozvíjajú prirýchlo, čo prináša viaceré problémy, ako napríklad nedostatok vody. V poslednom čase počty návštevníkov vzrástli, keď vojnové udalosti zablokovali územie bývalej Juhoslávie.
Starodávnemu hlavnému mesta Grécka dominuje Akropola s veľkolepými ruinami Partenonu. Väčšinu mesta tvoria moderné obytné štvrte, lebo mnohí opustili vidiek, aby si našli prácu v meste. Výsledkom veľkého nahromadenia obyvateľstva i priemyslu je, že Atény patria medzi najznečistenejšie mestá na svete. Niektoré dni v týždni majú autá zakázané vojsť do mesta, aby sa nezhoršovala smogová situácia.
Iba necelá tretina horského terénu sa dá využiť na hospodárenie a väčšina pôdy je neúrodná. Približne pätina gréckej pracovnej sily je zamestananá v poľnohospodárstve, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom štáte Európskej únie. Najdôležitejšou plodinou sú olivy, ktoré rastú na svahoch po celej krajine. Grécko je tretín najväčším výrobcom olivového oleja po Taliansku a Španielsku. Je aj významným producentom hrozna a vína, citrusového a iného ovocia, fíg, bavlny, paradajok a tabaku.
Štátnou cirkvou Grécka je grécke pravoslávie, čím je Grécko jedinou oficiálne pravoslávnou krajinou na svete. Takmer každý Grék je členom cirkvi. Kňazi majú dôležitú úlohu pri rozhodovaní a sú uznávanými vodcami miestnych komunít. V kostoloch nenájdeme sochy, ale obrazy svätých, známe ako ikony. Najlacnjší a nejjednoduchší spôsob cestovania po Grécku je ešte vždy loďou. Flotila obchodných plavidiel spája mnohé obchody s pevninou, preváža zásoby a priemyselné výrobky, kým trajektové lode vozia autá, miestne obyvateľstvo a turistou. Lodiari postavili veľkú námornú flotilu , takže Grécko má dnes tretiu najväčšiu obchodnú flotilu na svete.
Väčšina turistov navštevujúcich Grécko prichádza z Európy, ale cestujú sem aj návštevníci zo Severnej Ameriky a tichomorských ostrovov: Nemecko: 22%, Veľká Británia 19%, Taliansko 7%, Francúzsko 6%, ostatné krajiny 46%.
Zvyšky chrámov a ďalších budov dlhej a zložitej gréckej histórie vidno dodnes. Už 2000 rokov pred n.l. jestvovala vyspelá civilizácia na Kréte a v Mykénach. Okolo 5 storočia pred n.l. vznikli mocné mestské štáty na čele s Aténami a Spartou.

K rozvinutej kultúre, ktorá sa rozšírila po stredomorí, prispeli filozofi, matematici, architekti a dramatici.
Hlavné mesto: Atény
Rozloha: 131 957 km/2
Obyvateľstvo: 10 458 000
Úradný jazyk: grécky
Hlavné náboženstvá: kresťanské 98%, moslimské 1%, iné 1%
Zriadenie: pluralitná demokracia
Mena: euro
Gramotnosť dospelých: 93%
Priemerná dĺžka života: 78 rokov
Počet obyvateľov na 1 lekára: 300.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?