Grécko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1837×

Příbuzná témataGrécko

zaberá Južnú častˇ Balkánskeho polostrova. Patrí k najstarším štátom Európy a má bohatú, tisíce rokov starú históriu.Grécko si
vybojovalo nezávislostˇ spod tureckej nadvlády roku 1830 a svoje
územie postupne rozširovalo až do roku 1947 kedˇ získalo posledné
ostrovy:Grécko je najchudobnejším členom Európskej únie.Má
hornatý terén, viac ako 2000 roztrúsených ostrovov a nedostatok prírodných zdrojov.Jeho veľká obchodná flolita a príjmy z turistického
ruchu sú však prínosom pre ekonomiku, ktorá trpí nedostatkom investícii a kapitálu. Turistický ruch:
Viac ako 10 miliónov turistov ročne prichádza, aby sa potešilo nádhernou scénériou ostrovou, histrickými monumentami a teplým slnkom. Hotely, obchody a reštarácie zamestnávajú tisíce ľudí ktorých výdavký mimoriadne prospievajú národnému hospodárstvu. Grećka vláda podporuje turistický ruch a poskytuje dotácie na stavbu hotelov. Niktoré sa však rozvíjajú prirýchlo, čo prináša viaceré problémy, ako napr. nedostatok vody.
V poslednom čase počty návštevníkov vyrástli, keďže vojnové udalosti zablokovali pobrežie bývalej Juhoslávie. Grécka história: Zvyšky chrámov a ďalších budov dlhej a zložitej gréckej histórie vidno dodnes. Už 2000 rokov pred n.l. jestvovala vyspelá civilizácia na Kréte a v Mykénach. Okolo 5. Storočia pred n.l. vznikli mocné mestské štáty na čele s Aténami a Spartou. K rozvinutej kultúre, ktorá sa rozšírila po stredomorí, prispeli filozofi, matematici, architekti a dramatici. Atény: Starodávnemu hlavnému mestu Grécka dominuje Akropola s veľkolepými ruinami Partenonu.Väčšinu mesta tvoria moderné obytné štvrte, lebo mnohí opustili vidiek, aby si našli prácu v meste. Výsledkom veľkého nahromadenia obyvateľstva i priemyslu je, že Atény patria medzi
najznečistenejšie mestá na svete. Niektoré dni v týždni majú autá zakázané vojstˇ do mesta, aby sa nezhoršovala smogová situácia.

Roľníctvo: Iba necelá tretina horského terénu sa dá využitˇ na hospodárenie a väčšina pôdy je neúrodná.

Približne pätina gréckej pracovnej sily je zamestnaná v poľnohospodárstve. Čo je viac než v ktorom koľvek inom štáte Európskej únie. Najdôležitejšou plodinou sú olivy, ktoré rastú na svahoch po celej krajine. Grécko je tretím najväčším výrobcom olivového oleja po Taliansku a Španielsku. Je aj významným producentom hrozna a vína, citrusového a iného ovocia, fíg, bavlny, paradajok a tabaku. Loďstvo: Najlacnejší a najjednoduchší spôsob cestovania po Grécku je ešte vždy loďou. Flotila obchodných plavidiel spája mnohé ostrovy s pevninou, preváža zásoby a priemyselné výrobky, kým trajektové lode vozia autá, miestne obyvateľstvo a turistov. Lodiari postavili veľkú námornú flotilu, takže Grécko má dnes tretiu najväčšiu obchodnú flotilu na svete.

Pravoslávna cirkev: Štátnou cirkvou Grécka je grécke pravoslávie, čím je Grécko jedinou oficiálne pravoslávnou krajinou na svete. Takmer každý Grék je členom cirkvi. Kňazi majú dôležitú úlohu pri rozhodovaní a sú uznávanými vodcami miestnych komunít. V kostoloch nenájdeme sochy, ale obrazy svätých- známe ako ikony.

Olivy: Olivy sa zberajú na jeseň. Stromy sa trasú ručne alebo strojmi, zberajú sa do veľkých sietí a potom sa triedia. Olivovníky sú zvyčajne nízke stromy ale dožívajú sa aj niekoľko sto rokov. Olivy sa jedia zelené i čierne, ale na olej musia dozrieť na čierno. Konzumujú sa celé, no predtým sa preberú, naložia a nechajú vykvasiť. Kým sa z olív vylisuje olej, najprv sa pomelú na hustú kašu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?