Grécko

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2547×

Příbuzná témataGrécko

Grécko. Pre starých Rimanov začalo toto slovo existovať vo chvíli, keď pri severozápadnom pobreží polostrova objavili kmeň Graikoi. Začala medzi nimi rivalita, až kým Rimania roku 146 p.n.l. Grékov neporazili. A vtedy nastala zriedkavá a paradoxná situácia, kedy víťazi začali obdivovať a preberať kultúru a civilizáciu porazených.
Po zvrhnutí vojenskej diktatúry r. 1974 a na základe referenda a ústavy z r.1975 sa Grécko stalo republikou s parlamentno-demokratickým zriadením. Oficiálny názov štátu je Grécka republika – Ellinikí dímokratía.
Na gréckej zástave je deväť striedajúcich sa modrých a bielych pruhov, ktoré zodpovedajú deviatim slabikám gréckeho bojového hesla - „E/LEV/THE/RÍ/A U THÁ/NA/TOS“ – SLOBODA ALEBO SMRŤ.
Hlavné mesto Atény (Athína) majú približne 4 milióny obyvateľov z celkového počtu 10 miliónov obyvateľov Gréckej republiky.
Čo sa týka náboženstva, asi 98% gréckych občanov vyznáva grécke ortodoxné náboženstvo. Zvyšné 2% populácie patrí k náboženstvu mohamedánskemu, katolíckemu, protestantskému a židovskému. Osobitosťou gréckej ortodoxie je mníšsky štát Athos – alebo Agion Oros, čiže Svätá Hora, autonómny správny celok rozprestierajúci sa na jednom výbežku polostrova Chalkidiki. Územie pevninského a ostrovného Grécka obmývajú vody 3 morí – Iónskeho mora na západe, Egejského mora na východe a vlastného Stredozemného mora na juhu. Všadeprítomnosť mora je pre Grécko zvlášť charakteristická – žiadne miesto na jeho území neleží od mora vo väčšej vzdialenosti ako 110 km. Všetky tieto moria sú príťažlivé vysokou teplotou vody a relatívnou čistotou. Najslanším z nich je Egejské more.
Najvyšší vrch Grécka je posvätný a bájami opradený vrch Olymp (Olymbos), ktorý dosahuje výšku 2917 m n. m.
S Gréckom sú spojené aj mená osobností celosvetového významu, ako napr. Alexander Veľký, Archimedes (zákon o telese ponorenom do kvapaliny), filozofovia Aristoteles, Platón, Sokrates (známy svojim učením „poznaj sám seba“), matematik Tháles, Hippokrates z Kósu (zakladateľ vedeckej medicíny) a mnohí ďalší.
Čo sa týka krádeží, Grécko je najbezpečnejšou krajinou stredomoria, aj keď príliv Albáncov po roku 1990 túto reputáciu Grécka do istej miery kazí. Príhody o tom, ako grécky nálezca v aute prenasledoval autobus s turistami, aby im vrátil nedotknutú stratenú peňaženku sú vcelku pravdepodobné a svedčia o tom, že grécka poctivosť má slušnú medzinárodnú povesť. To však neznamená, že Vás Grék nemôže napáliť pri obchodovaní.

Ani toto renomé Grékov, tento krát ako mazaných obchodníkov, neklame.
V dedine Monoelissia v gréckej Macedónii vládnu pravidelne jeden deň v roku ženy. Vždy 8.1. pripadne starosť o deti a domácnosť mužom, zatiaľ čo sa ženy prechádzajú po uliciach, fajčia, preberajú v kaviarňach politiku - skrátka robia všetko to, čo muži po celých 364 dní v roku. Muža, ktorý sa objaví na ulici, môžu ženy vziať do väzby a potrestať ho. Spôsob trestu podlieha tradíciám a je pre verejnosť utajovaný.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?