George Washington životopis

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3092×

Příbuzná témataGeorge Washington životopis

Prvé slovo, ktoré deti povedia je mama, druhé otec a tretie Washington. Takýmto prirovnavaním chcel historik Horatio Hastings naznačit, co všetko George Wasington pre Ameriku znamenal. George Washington má neistú minulost. Niekto tvrdí, že bol bohatým plantážníkom, niekto iný, že bol synom bankrotára. Niekto tiež tvrdí, že jeho predkom bol Jan I. Bezzemok, ktorý v roku 1215 vydal Velkú listinu slobod - Magna charta libertum. Podla toho by sa dalo teoreticky povedať , že mal Washington české príbuzenské vzťahy. Ved jeho pratetou mohla byť anglická královna Anna Česká. Ta bola ženou krála Richarda II., pravnuka krála Edwarda I., kt. dedom bol spominaný Jan I. George Washington, ktorého otec sa volá Augustin a jeho matka Mary, sa narodil v plantážnickej usadlosti Wakefield.George bol prvym z 5 detí.Po otcovej smrti v Georgových 11 rokoch odišiel s ním aj jeho slub, že George bude moct studovat v Anglicku. Bol velmi citlivý a smrt otca nevydržal a stále utekal z domova a na svojich cestách spoznával nebezpečia života - napr. Indiánov, ktorí na neho útočili.Matka mu v tej dobe nebola oporou. Nato jeho trpezlivost pretiekla. Matka mu určovala s kým sa má kamarátit a všetko mu zakazovala. Odišiel teda nadobro z domova a rozhodol sa, že sa stane zememeračom a velmi mu pomahal jeho brat Lawrence.George s ním byval v jednom dome, ktory jeho brat pomenoval na počest admirála Vernona.Vola sa Mount Vernon. Rok 1751 bol jeden z najsmutnejších rokov v jeho živote. Zomreli totiž 3 deti jeho brata Lawrence a nato na tuberkulózu sám Lawrence. Svoj smútok prekonal až v práci. Konečne se stal zememeračom, ako sa chcel. Potom sa dozvedel, že je volné miesto po jeho bratovi, a že se može stať adjuntantom admirála-bol prijatý a dostal hodnosť majora. George Washington nemal žiadny vojenský výcvik napriek tomu ze musel velmi často bojovat, pretože i jeho schopnost vyjednávat niekedy zlyhala.
Prva misia George Washingtona spočívala v tom, že mal zistit, kde by bolo najlepšie postavit anglicku vojensku pevnost. Malo to byt u rieky Ohio a kvoli tejto misii musel George Washington absolvovat 400 km cesty cez niekolko pohorí s niekolkymi doprovodmi. Mal zajistit územie Francuzska pre Britániu, ktorá si nan robila nárok. Tato misia byla sučastou sedemročnej vojny v Europe, v Amerike by sa jej malo hovorit devatročna, pretože boje o kolonie tam začali o 2 roky skor.

Američania stali na strane Britov, ktori bojovali proti Francuzom.Washington s Francuzmi bojoval od roku 1754 do roku 1758. V tejto dobe stihol byt povýšeny na plukovníka a stát sa vrchnym velitelom ozbrojených sil Virginie. V roku 1758 dal George Washington zbohom armáde a začal sa venovat hospodareniu na Mount Vernonu. Všetci boli jeho odchodom sklamani. Vačšinu územia, ktoré sa snažili Briti získat získali. Rozdelenie uzavrel mier v roku 1763 v Paríži a ktorý Britom prisudil Kanadu a všetky francuzske územia na východe od Mississippi. George sa po svojom odchode oženil. Vzal si velmi bohatu ženu Marthu Dandridge Custisovou, vdovu s 2 detmi, ktore vniesli do jeho života svetlo-začal sa tak intenzivne zaujimat o hospodarenie na svojich pozemkoch aj na pozemkoch svojej manželky, že uz v roku 1762 mohol vykázat viac ako 3300 kg bravčoveho masa. Pestoval ovocie, z ktorého vyrábal šťavu a likéry. Mal niekolko dielni, napr. krajčirsku, truhlársku alebo obuvnicku. Ked mal 33 rokov, začala sa situacia zhoršovat. Anglicki obchodníci ponukali za zbožie stále menej penazi a sami ponukali zastaraly tovar. Londýn stále ukladal nové dane. Živnostníci, truhlári, námorníci, kováči a mnoho dalších sa zoskupilo do organizacii Synovia slobody po diplomatickom neuspechu začali tvorit ozbrojené skupiny. To všetko George Washington zo zaujmom sledoval, ale stále si myslel, že by tento problém šiel riešit diplomaticky. V marci roku 1770 napadol v meste Bostonn dav ludi colnicu, symbol britskej kontroly, a prítomní vojaci v sebaobrane zastrelili 5 útočníkov. Tymto získala revolučna propaganda prvych mučennikov.George sa zúčastnil politických akcií proti hospodárskym opatreniam britskej vlády. V auguste r. 1774 bol menovany jednym z virginských delegatov na 1. kontinentálny kongres, na ktorom sa zástupcovia 13 kolonií pokušalo dohodnut na spoločnej politike voči Londýnu. Nato v roku 1775 bol zvoleny velitelom novej vzniknutej spoločnej armády, ktorá sa začala nazyvať Spojené kolonie. V auguste toto isteho roku král Jozef III. prehlásil, že je potreba potlačit vzburu v Amerike a britský parlament prijal zákon,ktorý zakazoval vsetok obchod s Amerikou. 4. jula 1776 prijal Kongres slávnostne prehlasenie o nezávislosti a o den neskor sa začali vyloďovat jednotky britského generála. Washington nemal proti nim najmenšiu šanci a na Long Islandu utrpel prvu porážku.

Iba vdaka manevrovaniu a predvídavosti sa mu podarilo uchovat jadro Kontinentálnej armády nedotknute.V následujucom roku bol Washington opat porazeny.Keby nebolo toho, že v tejto dobe dokázal Washingtonov podriadeny generál Harotio Gates prinútit ku kapitulacii početnu britsku jednotku,skončil by rok 1777 preAmeriku velmi nepriaznivo.Briti dokázali Washingtona porážat, ale nie zničit. Zmenit zásadnu situaciu na severoamerickom bojisku umožnilo koloniam až spojenectvo s Franciou. Vo februari roku 1778 podpisali americki vyslanci vo Francii zmluvu o spojenectve a do Ameriky začali chodit financie a výzbroj. Washington konečne začal plánovat rozhodujucí úder. Došlo k nemu v roku 1781. Podarilo sa mu spoločne s francuzským loďstvom zaskočit britské sily pod vedením Lorda Cornwallisa, ktorý uz v oktobri kapituloval.Po 2 rokoch bol podpisany mier. Po podpisani mierovej zmluvy George opat zložil svoju funkciu a stal sa sukromníkom.Washington mal velku autoritu a bol považovany za symbol Ameriky.
V roke 1787 se zislo federativne zhromaždenie, aby vypracovalo ústavu k vzniku Spojenych štátov Amerických.Wasington bol zvoleny jeho predsedom. O dva roky nato 4. 2. 1789 pri 1. prezidentských volbách obdržal 69 hlasov zo 69 možných. Tymto získal i titul Jeho jasnost, prezident Spojených štátov amerických,ochranca slobod. Aj kde bol takto Washington uctievan zachoval si chladnu hlavu a jeho prioritou bolo, aby sa zákony, ktoré Kongres schválí dodržovali.George Washington mal niekolko tajemníkov.Washington zajistil svoju zahraničnu politiku, aby neboli za jeho vlády Spojené štaty vtahovane do vojen.
Za Washingtonova úradovania sa objavili politické strany.Federalisty a demokraticky republikani,Washington bol zastancom federalistov. V roku 1792 bola nová volba prezidenta a opat bol na 100% zvoleny, aj ked uz nechcel kandidovat. Za dalšie 4 roky by pravdepodobne nenašiel premožitela, ale už nekandidoval. Na jeho miesto byl zvoleny prezident John Adams. Washington svoje posledne roky strávil na Mount Vernonu a venoval sa hospodareníu. V roke 1798 sa naposledy obliekol do vojenskej uniformy, pretože hrozil začiatok vojny a prezident nenašiel nikoho povolanejšieho. Hrozba vojny, ale pominula a George Washington sa vrátil domov, kde 14. 12. 1799 zomrel na záškrt.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?