Georg Bernard Shaw Caesar a Kleopatra

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2717×

Příbuzná témata



Georg Bernard Shaw Caesar a Kleopatra

Hlavné postavy: Caesar – kupoval si ľudí peniazmi a zlatom, bohovia sú na jeho strane,je to veľký rečník a
politik
Pompeius – mocný bojovník na strane zákona
Kleopatra – mladá egyp.kráľovná, snaží sa vyzerať staršie (presný opak Caesara, kt. je na svoj
vek háklivý), je len rozmaznané dieťa, kt. chce vládnuť
Ftatatita – Kleopatrina pestúnka, je arogantná, podlá, prefíkaná,
Ptolemaios – Kleopatrin 10-ročný brat,kt. s ňou súperí o trón, nenávidia sa
Potinos – Ptolemaiov poručník, prefíkaný, diktuje kráľovi čo má robiť, chcel by vládnuť
rovnako ako Ftatatita
Lucius Septimus – vrah svojho bývalého spolubojovníka Pompeia, teraz na strane Caesara
Achilles – veliteľ jednej z rímskych légií
Britannus – tajomník, je verný Caesarovi
Rufius – Caesarov spolubojovník a priateľ
Apollodorus – sicílsky predavač umenia

Caesar, veľký rečník a politik, stojí proti Pomeiovi, mocnému bojovníkovi, pre kt. je zákon nadovšetko. Stretávajú sa na bojisku, kde bohovia pomôžu svojmu obľúbenému Caesarovi. Lucius Septimus, keďže vidí, že Ceasar je mocnejší, zradí Pompeia, bývalého spolubojovníka a odtne mu hlavu. Caesarove légie tiahnu do Egypta, strhne sa tam poplach a všetci hľadajú 16-ročnú Kleopatru – potomka Nílu. Tá utiekla na púšť k posvätnej sfinge,kt. zveruje svoje tajomstvá. Práve tam sa Kleopatra po 1.krát stretáva s Caesarom, pričom ani netuší, že ten,kt. sa tak veľmi obáva, je tento sympatický starý pán. Zistí to, až keď ho ako priateľa privádza naspäť do paláca. Veľmi sa zblížia, celé dni sa zhovárajú. Kleopatra mu povie o svojom nenávidenom bratovi, kt. ju vyhnal z jej paláca v Alexandrii, lebo sa chce dostať na trón. Caesar ju učí ako byť ozajstnou kráľovnou. Caesar sa stretne s Ptolemaiom, Kleopatriným bratom. Zisťuje, že tento iba 10-ročný kráľ je podľa starej tradície zároveň aj jej manželom. Caesarove légie obkľúčia palác, všetci sú jeho zajatcami. Kleopatra je spokojná, Potinos – kráľov poručník – pobúrený, spriada intrigy. Kleopatra ostáva s Caesarom v Alexandrii.

Povie mu o svojom vysnívanom ženíchovi. Ním je udatný bojovník, kt.vraj raz pomohol jej otcovi. V skutočnosti Caesar poslal tohto bojovníka, Marca Antonia, a prisľúbi jej, že jej pomôže získať ho. Do Alexandrie prichádza ďalšia rímska armáda, velí jej Achilles. V meste vypukne vzbura, ľudia sú pobúrení tým, že ich kráľ je zajatcom vo vlastnom zámku. Podpália väčšinu Caesarových lodí, pričom sa chytí aj alexandrijská knižnica. Caesar využije to, že ľudia sa ju pokúšajú hasiť a na zvyšných lodiach sa preplaví na ostrov s majákom –Pharos. Kleopatra sa na Caesarov príkaz schováva v paláci, kde jej spoločnosť robí arogantná a prefíkaná pestúnka, Ftatatita. Do Alexndrie prichádza Sicílčan Apollodorus, predavač kobercov a iného umenia. Kleopatra dostane nápad. Kúpi od neho koberce a posiela ich Caesarovi ako dar. Nechá sa do nich
zabaliť a tak sa jej podarí dostať na ostrov. Medzitým si Caesar uvedomí, že ho čaká tažší boj ako si myslel. Britannus,tajomník, prináša vrecko s korešpondenciou vylovené z mora,kt. by im mohlo pomôcť zistiť mená všetkých, kt. organizovali sprisahania proti Caesarovi. No Ceasar vrecko hodí späť do mora, pretože nechce súdiť a posielať do vyhnanstva len preto, aby tak dokázal svoju moc. Obáva sa, aby Egypťania nezaútočili z brehu, kým stihne postaviť barikádu. Na ostrov prichádzajú koberce a s nimi aj Kleopatra. Kým sa Caesar raduje jej príchodu, Egypťania zatiaľ obsadia breh medzi nimi a barikádou. Rozhodnú sa preplávať k najbližšej galeji, všetci skočia do mora a iba sám Britannus ostáva brániť maják. Potinos, kráľov poručník, podplatí Ftatatitu, aby sa mohol stretnúť s Kleopatrou. Stretnutie nedopadne podľa jeho predstáv- Kleopatra ho odmietne prepustiť- a tak sa jej pomstí. Obviní ju pred Caesarom , že Caesar je len jej prostriedkom k dosiahnutiu trónu. Tá všetko popiera a prikáže Ftatatite, aby ho zavraždila. No nepodarí sa jej to nenápadne, pretože počas večerných hodov začujú výkrik. Caesar ihneď vytuší, o čo ide a prepadne zúfalstvu. Všetkým predpovedá smrť, lebo egyptský národ sa búri, Potinos bol totiž ich obľúbencom.
Kleopatrou všetci pohŕdajú pre čin, kt. spáchala. Dozvedia sa však dobré správy – na ceste je posila a tak nič nie je stratené. Caesar sa vzchopí, vymýšľa plán úteku. Kleopatru si nikto nevšíma, preto vzlykajúc hľadá Ftatatitu. Nájde ju mŕtvu pri soche boha Ra. Rufius, Caesarov spolubojovník a priateľ, jej záhadne povie, že každého stihne spravodlivý trest a tým jej vlastne naznačí, že to on Ftatatite podrezal hrdlo.

Caesar je v boji opäť raz úspešný. Pri tom zahynul Ptolemaios, keď sa potopila jeho loď. Caesar sa pripravuje na odchod. Rufia menuje novým miestodržiteľom. Pri rozlúčke s Kleopatrou jej na útechu sľúbi, že jej pošle dar z Ríma, jej vysnívaného bojovníka Marca Antonia. Caesar nastúpi na loď a vojaci mu volajú na slávu.

Nový příspěvek



Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?