Geologická činnosť vetra

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)Geologická činnosť vetra

Vietor:
Je to horizontálny pohyb (premiestňovanie) vzduchu vzhľadom na zemský povrch.

Do dráhy, kde sa tento vzduch premiestňuje sa mu často stavajú rôzne prekážky (pohoria, domy, stromy, vetrolamy...). Aj na stromy pôsobí vietor a to tak, že slabo uchytené lístie sa vetrom odtrhuje zo stromu a prenáša sa.

Podobne je to aj pri pretváraní zemského povrchu vetrom čiže geologickou činnosťou vetra.
Vietor patrí k jedným z najväčších činiteľov na to, ako dnes, v minulosti a v budúcnosti, vyzerá, vyzerala a bude vyzerať naša zem, konkrétnejšie zemský povrch.
Ako vietor prenáša listy, tak prenáša aj čiastočky vo vzduchu. Najviac čiastočiek vietor prenáša na púšťach, kde vytvára pieskové duny.
Vietor na púšťach (napr na Sahare) je silný, pretože sa mu do cesty nekladú žiadne prekážky a najsilnejší je pri zemskom povrchu, a preto umožňuje čiastočkám piesku pohybovať sa tak rýchlo.
Vietor má na zemský povrch 2 najzákladnejšie činnosti: rušivú a tvorivú.
Rušivá činnosť vetra:
Prejavuje sa odnášaním drobných úlomkov napr. na rôznych púšťach ako to bolo spomenuté pri príklade púšte Sahara, ale ďalej sa rušivá činnosť prejavuje i pri prekážkach, ktoré sa vetru dostanú do cesty a vietor najľahšie čiastočkyodnáša do diaľky.
Na púšťach, alebo na miestach s množstvom piesku sa vytvárajú pieskové búrky.
Piesková búrka:
Veľmi silný vietor odnáša malé, ale aj veľkéčiastočky a obrovskou rýchlosťou ich prenáša na iné miesto.
Zrnká piesku pri činnosti vetra letia iba do výšky asi 1m. Preto sa skaly obrusujú najmä pri úpätí stien. Výsledkom tohoto obrusovania sú rôzne obrúsené útvary napr. hríby, previsy a rôzne iné.
Tvorivá činnosť vetra:
Prejavuje sa ukladaním odneseného piesku na iné miesto.
Vietor navieva piesok a tak vytvára pieskové duny,čím tvorí zemský povrch najmä na púšťach.
Malé čiastočky piesku pri silnom vetre sú niekedy vynesené až do výsky niekoľko tisícok kilometrov. Ich ukladaním vzniká spraš.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?