František Švantner Malka

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 21. ledna 2007
  • Zobrazeno: 12428×

Příbuzná témataFrantišek Švantner Malka

František Švantner - Malka

Dej sa odohráva Beňuši. Majiteľmi krčmy v tejto dedine sú manželia Michalčíkovci a slúži u nich aj Malka. Je to sirota, ktorá má sedemnásť rokov. Je veľmi plachá a hovorí len málo. Má ryšavé vlasy a bielu tvár. Postavu má útlu. Keď raz príde valach do krčmy, Michalčíčka je vystrašená, lebo jej muž išiel na jarmok do Liptova a mal prísť na druhý deň, ale už štyri dni sa nevracia. Valach ju však ubezpečil, že sa mu možno pritrafilo niečo súrne, preto sa zdržal. Už dlho uvažoval či Malku poprosí, aby si ho zobrala za muža. Ona však nevie a povie valachovi , že sa spýta brata. To ho dosť prekvapilo, lebo si myslel, že nemá príbuzných. Neskôr sa dohodli, že sa stretnú na druhý deň v Jamách. Potom odišiel valach spokojne na salaš.
Cestou naspäť sa pretekal s vetrom a dlho ležal na tráve a vnímal prírodu okolo seba. Keď dorazil na salaš našiel tam nejakého Šajbana. Honelník mu potom povedal, že privandroval od hôľ bez košele a celé popoludnie sa o niečom rozprával s bačom. Druhý deň prešiel rýchlo a tak sa večer vybral valach do Jám. Chvíľu čakal, ale Malka neprichádzala. Vtom sa tam objavil honelník, ktorý doniesol od Malky lístoček. Valach však nevedel písať ani čítať a tak musel dať lístok prečítať Šajbanovi. Ten mu povedal, že Malka mu odkazuje, že zlato nemá kupovať, lebo ona sa ešte nechce vydávať. Valach zosmutnel a išiel radšej pásť ovce, aby zabudol na túto príhodu. O nejaký čas za ním prišiel honelník, a povedal mu, že naňho niekto čaká v Jamách. Valach sa rozbehol, ale keď tam dorazil zbadal ako sa v diaľke rozpráva Malka s chlapom. Po chvíli zistil, že to je Šajban. Bol veľmi prekvapený a myslel si, že Malke sa páči Šajban. Chvíľu ich počúval skrytý za stromom a zistil, že Šajban zabil Michalčíka a okradol ho o 30.000 zlatých. Malka mu mala vyprať košeľu od krvi, lebo jednu mal práve požičanú od baču. Potom jej povedal, že bača mu poradil ako sa dostať za more. Keď sa tam dostane, pošle Malke pas a peniaze na cestu.
Valach odtiaľ odišiel smutný, nemyslel si , že ho Malka takto oklame. Ľahol si pod stromy a čakal čo sa bude diať. O chvíľ išiel tadiaľ Šajban. Valach naňho vyskočil a začal ho biť. Bitka trvala iba krátky čas, pretože Šajban bol oveľa vyšší a silnejší. Keď sa valach potom pozviechal, rozhodol sa udať Šajbana. Žandári mu všetko uverili a valach išiel spokojný do krčmy. Tam sa rozprával s Malkou a spýtal sa jej či má rada Šajbana. Ona mu vtedy povedala, že ho musí mať rada, lebo je to jej brat.

Valach vtedy rýchlo vstal a bežal späť na salaš. Vôbec nevedel prečo tam ide, či kvôli výčitkám svedomia, alebo zo škodoradosti. Šajban ležal v tráve a spal. V tej istej chvíli prichádzali aj žandári a Malka. Malka skríkla na Šajbana a on začal pred nimi utekať. Vtedy už bola noc a žandári začali strieľať. Valach sa náhle rozhodol, že žandárov zmätie a začal popred nich behať. Niekto za ním bežal a tak sa radšej skryl do húštiny. Ozvala sa streľba smerom naňho. Takto tam ostal až do rána. Za svitania išiel na salaš a cestou stretol honelníka. Spýtal sa ho kde je bača a on mu povedal o tom ako ho zobrali žandári. Potom sa išiel pozrieť do salaša a našiel tam ležať mŕtvu Malku. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?