František Jozef životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1457×

Příbuzná témataFrantišek Jozef životopis

Mal osemnásť rokov, keď sa ujal vlády. A z Habsburgovcov mal aj najväčšie predpoklady vládnuť. No nielen preto, že jeho otec arcivojvodca František Karol, brat Františka, a ďalší jeho bratia-arcivojvodcovia boli už na to pristarí, František Jozef bol schopný mladík. Už ako žiaka ho kládli za vzor pre jeho usilovnosť a svedomitosť. Dôraz dávali na jeho vojenskú výchovu – štrnásťročný bol plukovníkom a velil regimentu. Jeho ctižiadosťivá matka Žofia Bavorská ho od maličkavychovávala ako budúceho panovníka. Keď sa však ním stal a v krvi utopil revolúciu, po nej dal politických protivníkov uvezniť, popraviť a vyhlásil výnimočný stav, stal sa nenávideným vládcom. Avšak po revolúcii v roku 1848 už nebolo návratu k starým časom. Systém sa v mnohom zmenil. Zreorganizovala sa správa funkcie v nej boli prístupné aj meštianstvu, reformám sa nevyhlo hospodárstvo ani armáda. Za vlády Františka Jozefa stratila monarchia bohaté Lombardsko, utrpela porážku od Pruska, musela pripustiť rakúsko – maďarské vyrovnanie, čiže oveľa volnejšie spojenie súštatia. Územný zisk zaznamenala iba jediný aj to veľmi problematický: nepoddajnú Bosnu a Hercegovinu. Po prvom období zmien nastalo v habsburskej ríši ďalšie obdobie stagnácie. Cisár necjcel pripustiť nijaké zmeny. Jeho priam chorobná precíznosť a poriadkumilovnosť celé desaťročia dokázala udržať pod pokrievkou narastajúce ťažkosti mnohonárodnostnej monarchie. František Jozef umrel osemdesiatšesťročný. · František Jozef sa narodil 18. augusta 1830 vo Viedni.
· Na trón nastúpil 2. decembra 1848.
· Dňa 14. apríla 1849 na krajinskom sneme v Debrecíne vyhlásili Uhorsko za nezávislé a Habsburgovcov zvrhnutých z trónu. Ľudovíta Košuta zvolili za guvernéra Uhorska.
· Dňa 13. augusta 1849 utrpelo maďarské vojsko porážku pri Világoši (Siria v Rumunsku). Povstanie pomohla potlačiť ruská armáda.
· V roku 1867 podpísali rakúsko-maďarské vyrovnanie. Farntiška Jozefa korunovali za uhorského kráľa.
· František Jozef zomrel 21. novembra 1916 vo Viedni.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?