Fiodor Michalovič Dostojevskij Ponížení a urazení

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Fiodor Michalovič Dostojevskij Ponížení a urazení

Dej sa odohráva v Rusku, konkrétne v Petrohrade, v prvej polovici 19. storočia. Autor zobrazuje príbeh začínajúceho spisovateľa, ktorý sa zaľúbi do Nataši, dcéry šľachtica Nikolaja Sergejeviča Ichmeneva, chcú sa zobrať, ale nedovolí to jej otec, pretože je chudobný, hoci ho má rád ako vlastného syna. Nataša sa zaľúbi do Aľošu. Je to syn Petra Alexandroviča Valkovskiho úhlavného nepriateľa Nikolajevovi Sergejevičovi a tak sa rozhodnú obaja otcovia, v nenávisti k sebe, prekaziť tento zväzok, čo sa aj nakoniec podarí. Otec Aľošu nájde pre neho bohatú nevestu a pretože sú obaja neskúsení, mladí a aj naivní, tak si nevestine peniaze vezme jeho otec. Do deja sa zamotáva aj postava úbohej dievčiny, ktorej mama sa zosobášila s Petrom Alexandrom Valkovskim, otcom Aľošu, ktorý ju taktiež okradol a zneužil a opustil. Jej otec ju preklial. Otec aj dcéra nakoniec zomierajú v chudobe a otec až po smrti svojej jedinej dcéry oľutoval jej prekliatie, potom sa zbláznil a zomrel. Nelly sa zoznamuje z Ivanom Petrovičom žije u ňho, zažíva lásku, akú jej ešte nikto cudzí nepreukázal, ale nakoniec zomiera na srdcovú chorobu. Autor v románe využíva autobiografiu a to hlavne v postave Ivana Petroviča začínajúceho spisovateľa, keďže sám Dostojevkij v tej dobe bol ešte začiatočník, s ktorým sa zosobňuje. Autor vyjadruje sklamanie z Gogoľovej revolúcie, ktorá ho dosť ovplyvnila a zachytáva aj situáciu vo vtedajšom Rusku. Honba za peniazmi, nesúcit a aj to ako môžu peniaze opantať človeka. Ponížení a urazení je sociálny román o ľuďoch, ktorý sami ponižujú a sú ponižovaní a aj o takých, ktorý skutočnú lásku nikdy nezažili.

Postavy & charakteristika:

Nikolaj Sergejevič Ichmenev – Kladná postava. Otec Nataši, ktorú preklial napriek tomu, že ju ľúbi, ale nakoniec jej odpustila oľutoval svoj čin.
Anna Andrejevna – Matka Nataši a manželka Nikolaja Sergejeviča Ichmeneva. Strašne zlatá, súcitná, ustarostená žienka. Nataša – Mladá, múdra ale i tak nerozvážna dievčina.
Ivan Petrovič – Vaňa – Hlavná postava a hrdina románu. Kladná postava až trocha zidealizovaná.
Aľoša - Syn Petra Alexandroviča, na to aký je starý bol strašne detsko - nerozvážne a uponáhľané.
Peter Alexandrovič Valkovskij – Záporná postava románu. Chamtivý, nenásytný, ochotný urobiť čokoľvek pre peniaze aj zabiť.
Nelly - Vlastná dcéra Petra Alexandroviča Valkovskiho, ktorú zavrhol jej matku okradol. Zosobňuje všetku zlobu honby za majetkom.

Úbohá sirôtka, ktorá bola ponižovaná všetkými až do dňa kým nestretla Vaňu.


Vlastný názor na knihu: zaujímavé čítanie o veľkých láskach, ktoré končia takmer rovnako a o biede ktorú autor vystihol presne a detailne.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?