Finančná kríza zvýši nezamestnanosť

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 02. března 2009
  • Zobrazeno: 5162×

Příbuzná témataFinančná kríza zvýši nezamestnanosť

FINANČNÁ KRÍZA ZVÝŠI NEZAMESTNANOSŤ

Dopady finančnej krízy na reálnu ekonomiku budú viesť k spomaleniu ekonomického rastu a zrejme aj k ďalšiemu znižovaniu zamestnanosti v niektorých sektoroch. Zhodli sa na tom účastníci špeciálnej utorňajšej relácie televízie Joj De facto so zameraním na dopady finančnej krízy.

Skutočnosť, že možno očakávať znižovanie stavov v niektorých podnikoch pripustil aj viceguvernér Národnej banky Slovenska Martin Barto. \"Je isté, že odhady ekonomického rastu budeme revidovať, tie čísla budú nižšie. Ako sa to prejaví na zamestnanosti ťažko povedať, ale skúsenosti hovoria, že sa to prejaví aj na raste počtu nezamestnaných,“

Konkrétne čísla, čo sa týka dopadu na hospodársky rast či zamestnanosť však odborníci zatiaľ nevedia odhadnúť, závisieť bude od ďalšieho vývoja. Často sa pritom za najohrozenejší sektor na Slovensku z tohto hľadiska označuje automobilový priemysel, čo však podľa prezidenta Združenia automobilového priemyslu Jozefa Uhríka nie je celkom na mieste.

Podľa neho totiž doterajší vývoj ukazuje, že aj napriek kríze aj v tomto roku zamestnanosť v automobilovom priemysle medziročne vzrastie, aj keď priznáva že nie takým tempom, ako sa pôvodne očakávalo.

Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska však dopady krízy nemusia vyústiť len do prepúšťania, ale aj do úpravy mzdovej politiky niektorých podnikov.

\"Dá sa očakávať, že ten mzdový nárast bude určite nižší,“ konštatoval. Dôležité pritom podľa neho z tohto pohľadu bude predovšetkým to, aby sa pri mzdových otázkach rešpektoval rast produktivity práce.

V čase očakávaného spomalenia hospodárskeho rastu by mal však podľa ministra financií Jána Počiatka dodávať do ekonomiky impulzy aj samotný štát. Za dôležité preto označil najmä projekty výstavby cestnej infraštruktúry.

Podľa jeho predchodcu Ivana Mikloša si však situácia vyžaduje predovšetkým spružnenie trhu práce a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Z pohľadu podnikateľov a zamestnávateľov je pritom podľa Juska dôležité racionálne informovať, aby sa podnikateľský sektor vedel na prípadné dopady pripraviť a nezaťažovať podniky ďalšími nákladmi.

Firmy sa však podľa neho musia tiež samy pripraviť na možné zhoršenie prístupu ku kapitálu a tiež na skutočnosť, že vplyvom poklesu dopytu sa zvýši tlak na ceny ich produkcie.

Svetová finančná kríza dorazila už aj na Slovensko. Zahraničné firmy sa rozhodli prepúšťať vo veľkom. Ľudia sú zúfalí a o prácu nechcú prísť.

Stovky zamestnancov prvého priemyselného parku na Slovensku, ktorý otvorili v roku 2001 vo Vrábľoch pri Nitre príde o prácu.

Celosvetová finančná kríza a s ňou súvisiaci útlm výroby či predaja tovarov tak zasiahla na Slovensku viaceré fabriky.

\"V našom priemyselnom parku je 9 firiem, v ktorých pracuje asi 4 500 ľudí. Sú to všetko zahraničné spoločnosti,\"

Finančná kríza zasiahla aj Spiš

Spoločnosť Embraco Slovakia v Spišskej Novej Vsi nepredĺži zmluvy 142 zamestnancom. Dôvodom sú nižšie objednávky od zákazníkov predovšetkým zo severoamerického kontinentu. Výrobca kompresorov do chladničiek a

chladiacich zariadení, ktorý takto zareagoval na finančnú krízu, i naďalej zostáva s počtom 2188 pracovníkov najväčším zamestnávateľom v regióne.

Prepúšťa sa stále viac

Ak si niekto myslel, že ekonomická kríza vo svete nás obíde, nie je to tak. Takmer každý deň niektorá z našich firiem oznamuje, že bude prepúšťať. Včerajšok nebol výnimkou. Neprejde týždeň, aby nejaká firma na Slovensku nezverejnila informácie, že má problémy a bude prepúšťať. Tento týždeň sa frekvencia negatívnych správ tohto typu nepríjemne zvýšila.

Pre krízu trpí zatiaľ najmä východ. Hromadné prepúšťanie ohlásilo včera v Prešovskom kraji naraz až päť firiem. V ohrození sa pre dôsledky ekonomickej krízy vo svete ocitlo len tento týždeň u nás vyše tisíc ľudí. Zhruba tisíc ľudí príde o terajšie zamestnanie. Ďalších vyše tristo bude musieť čerpať dovolenky, či čakať doma s menším platom na to, kým firmám znovu začnú chodiť zákazky.

Zhoršujúcu sa situáciu potvrdzuje aj prieskum, ktorý so SME pripravila Podnikateľská aliancia Slovenska. Ten ukázal, že krízu u nás už pociťujú dve tretiny podnikov, ktoré sa zapojili do ankety.

Po správe, že v priemyselnom parku vo Vrábľoch príde v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch o prácu vyše štyristo ľudí, sa na druhú vlnu prepúšťania chystá aj firma Embraco zo Spišskej Novej Vsi. Tento mesiac už prepustila 142 ľudí. Podľa ČTK má do konca tohto roka prepustiť ďalších vyše tristo ľudí.

Dôvod? Podobný ako v prípade ďalších firiem. Pokles objednávok od odberateľov či už v zahraničí, alebo doma. Vo fabrike, ktorá vyrába u nás kompresory a kondenzačné jednotky pre chladničky, však naďalej zostane pracovať takmer dvetisíc ľudí.

České automobilky budú prepúšťať najprv Slovákov a Poliakov

Českí výrobcovia áut odhadujú, že v dôsledku finančnej krízy budú musieť v 1. polroku 2009 prepustiť 10.000 ľudí. V prvom rade to budú zahraniční robotníci zo Slovenska, Poľska a ďalších krajín. Ak budú mať automobilky ďalšie problémy, prídu na rad aj českí zamestnanci. Uviedol to český denník Mladá fronta Dnes (MfD).

Kríza v dôležitom priemyselnom odvetví, o ktoré sa opiera celá česká ekonomika, udrela rýchlejšie, než šéfovia firiem čakali.

Autá sú jedným z prvých produktov, ktorých nákup ľudia v čase krízy rušia. Preto predaj áut v celej Európe klesol. Mnohé automobilky zastavujú výrobu. A pociťujú to aj ich českí dodávatelia.

Recesia pošle domov z Británie milión pracovníkov z cudziny

Británia bude vyvážať nezamestnanosť, komentoval Trevor Phillips, šéf britskej vládnej komisie pre rovnoprávnosť a ľudské práva. svoju predpoveď, že krajinu opustí až milión pracujúcich cudzincov.

Ekonomika Veľkej Británie sa spomaľuje a pracovné miesta začínajú byť nedostatkom. Odchod cudzincov bude jednou z najväčších migráciíí v britskej histórii.

Od rozšírenia EÚ prišlo do Británie z východnej Európy za prácou viac ako 800 000 ľudí. Niektoré odhady hovoria, že pol milióna ľudí sa už vrátilo späť. Británia pre nich stratila ekonomickú príťažlivosť aj kvôli poklesu libry.

Miera nezamestnanosti v SR je druhá najvyššia v Eú

Sezónne upravená miera nezamestnanosti v rámci 27 krajín EÚ bola v septembri na úrovni 7,0 %. V 15-člennej eurozóne zostala miera nezamestnanosti v minulom mesiaci na úrovni 7,5 %. Medziročne tak nezamestnanosť eurozóny vzrástla o 0,2 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat, ktorý zverejnil tieto informácie v piatok.

Najväčší pokles nezamestnanosti bolo v Poľsku, kde sa tento ukazovateľ znížil z 9,0 % na 6,5%, Rakúsko evidovalo tiež pokles z 4,5 % na 3,2 %. Najväčší nárast nezamestnaných evidovali v Španielsku (z 8,3 % na 11,9 %) a Írsku (z 4,6 % na 6,6 %).

Zdroj: INTERNET/Zoznam.sk/aktualnespravyoekonomike/financna-kriza-zvysi-nezamestnanost

Zoznam.sk/aktualityvekonomike/prepusta-sa-stale-viac

Zoznam.ak/aktualityvekonomike/financna-kriza-zasiahla-aj-spisNový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?