Fajčenie

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1671×

Příbuzná témataFajčenie

Fajčenie nie je len zlozvyk alebo "spoločenská " potreba. Každý fajčiar vie, aká silná a neodbytná je túžba po cigarete. Pravda je, že fajčenie je závislosť - ochorenie, ktoré treba liečiť s pomocou lekára a účinnej odvykacej liečby. Príčinou závislosti je droga nikotín, - ten fajčiara núti k ďalšej a ďalšej cigarete, avšak škody na ľudskom organizme spôsobuje ďalších 4000 škodlivých látok, ktoré sa v cigaretovom dyme nachádzajú. Nikotín z dýchacích ciest prechádza cez krvný obeh a do mozgu. V mozgu sa naviaže na receptory, a spolu s nimi spô-sobí zvýšenú dopamínu a noradrenalínu - látok, ktoré majú vplyv na to, ako sa cítime. Tým sa v podstate zmení biochemické zloženie centrálnej nervovej sústavy a práve to spôsobuje závislosť - telo fajčiara potrebuje nikotín, aby sa "cítilo" normálne.
Intenzitu závislosti možno zistiť na základe tzv. Fagerströmovho dotazníka závislosti. Fajčenie má dokázateľnú súvislosť s viac ako 24 ochoreniami. U fajčiarov je výrazne vyššie riziko vzniku nádorových ochorení, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ischemickej choroby srdca, cerebrovaskulárnych ochorení, ochorení periférnych ciev a komplikácií v tehotenstve a pri pôrode. Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia.
Až 80 % fajčiarov by chcelo prestať fajčiť a 23 % fajčiarov sa už prestať fajčiť pokúšalo. V priemere sa prestať fajčiť podarí len 3-5 % fajčiarom. V súčasnosti je dostupná účinná odvykacia liečba vo forme prvej beznikotínovej tabletky, ktorá výrazne zvýši šancu fajčiara boj so závislosťou na nikotíne vyhrať.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?