Fajčenie

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 1773×

Příbuzná témataFajčenie

Fajčenie, ako vieme, nevzniklo z prirodzenej potreby človeka. I tak sa stalo jedným z najrozšírenejších zlozvykov ľudstva na celom svete. O škodlivosti fajčenia sa začalo hovoriť až v našom storočí. Trvalo 400 rokov, kým sa dokázalo, že nikotín je jediným z najsilnejších prírodných jedov. Spočiatku fajčeniu dokonca pripisovali liečivú schopnosť.
Ešte aj pred 100 rokmi lekári považovali mierne fajčenie u zdravého človeku za neškodné.
Dnes už niet najmenších pochybnosti o tom, že fajčenie je zdravotný a sociálny problém. Má nepriaznivý vplyv na zdravie nielen na fajčiarov, ale aj na nefajčiarov a zvlášť škodlivé účinky má na mladé organizmy.
V súčasnosti žije na svete 1 miliarda fajčiarov. Fajčiari by si mali uvedomiť, ako škodia nielen sami sebe, a ich zadymená cesta sa konči
rakovinou, alebo smrťou. Príznaky
Príznaky závislosti na nikotíne sú vlastne abstinenčné príznaky. Abstinenčné príznaky sú telesné a psychické zmeny, ktoré sa objavia po prerušení alebo ukončení užívania drogy. Sú spravidla prechodné a ich príčinou sú psychické zmeny alebo zmeny v tele, ktoré predstavujú prispôsobenie na dlhodobé užívanie drogy, vyžadujúce nové (spätné) prispôsobenie, keď droga prestane byť dodávaná.

V boji proti fajčeniu zákazy majú nulový účinok. Príkladom je aj anglický kráľ Jakub, ktorý za fajčenie trestal rebelov smrťou. No ani turecký sultán Murad, nedokázal zabrániť fajčiarom v ich zlozvyku, aj keď dával odrezávať nos. Prestať fajčiť kedykoľvek v živote znamená okamžité výhody i dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu. Pri fajčení tabaku neexistuje žiadne takzvané bezpečné množstvo. Pre maximalizáciu zdravia a minimalizáciu rizika je nevyhnutné zdržať sa fajčenia úplne a vyhýbať sa úplne i tzv. pasívnemu fajčeniu. Účinné liečenie závislosti na tabaku by v priebehu niekoľkých rokov významným spôsobom zlepšilo celkový zdravotný stav obyvateľstva.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?