Európska únia

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 2906×

Příbuzná témataEurópska únia

Vznikla v roku 1993 a nahradila Európske spoločenstvo a v súčasnosti má 15 členských krajín.
Nedávno sa začali debaty o rozšírení právomocí EÚ a o užšom zjednotení Európy. Niektoré krajiny si želajú jeden európsky trh a európsku federáciu (väčšia politická jednota vytvorená pôvodne z menších oddelených celkov). Niektorí túžia po „Spojených štátoch európskych“, ktoré by mali fungovať na rovnakom princípe ako USA. Štáty sa líšia v ochote podriadiť sa európskej federácii. Británia a Dánsko sú opatrné, kým Nemecko a Taliansko súria, aby sa išlo dopredu. Urobili sa návrhy jednotnej európskej zahraničnej politiky a jednotnej meny. Sprvu to bola ECU (European Currency Unit), ale teraz sa EÚ snaží presadiť vo všetkých svojich členských krajinách menu EURO (vznik 1.1.1999).Tá tvrdo zápasí s konkurenciou dolára, avšak v poslednej dobe konečne začala posilňovať (súčasný kurz dolár – EURO sa pohybuje okolo 1:1). Zo začiatku sa používala iba v bankovom a bezhotovostnom styku, ale onedlho by už mala byť jednotná pre všetky členské štáty. V Nemecku už ukončili tlač nemeckých mariek, ktoré by mali svoju činnosť ukončiť po zavedení EURO. Namiesto toho začali tlačiť bankovky EURO, a aby sa poistili, tlačia ich v niekoľkonásobne väčšom náklade ako marky.
V budúcnosti by mala existovať spoločná polícia a armáda. Od zjednotenia Nemecka Európska únia predstavuje asi 340 000 000 ľudí, čím počtom obyvateľov predstihla USA. Niektorí ľudia sa obávajú sily zjednoteného Nemecka, optimisti však veria, že EÚ bude naďalej pomáhať Európe predchádzať vojne a podporovať hospodársku stabilitu.
Slovensko nie je členom EÚ, rovnako ako všetci naši susedia s výnimkou Rakúska. Pri vzniku sme mali najväčšie šance, ale po 4 rokoch klesli na minimum. Za posledný rok sme sa však opäť zaradili do 1. skupiny uchádzačov, a tak v dohľadnej dobe sa s nami začnú rokovania o vstupe. Naše pričlenenie do EÚ sa predpokladá najskôr v roku 2004.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?